Slovensko čaká špeciálne vesmírne divadlo: „Modrý supermesiac“ sa bude opakovať až o 13 rokov
- Augustový spln bude nielen supermesiac, ale aj Modrý mesiac
- Takúto kombináciu podľa expertov neuvidíme roky
- Augustový spln bude nielen supermesiac, ale aj Modrý mesiac
- Takúto kombináciu podľa expertov neuvidíme roky
V pondelok nastane výnimočné vesmírne divadlo, ktoré upúta nejedného diváka. Na nočnej oblohe sa ukáže augustový supermesiac v splne. Pôjde o prvý supermesiac tohto roka, a zároveň to bude takzvaný Modrý mesiac. Takáto kombinácia, ktorá dostala meno „Modrý supermesiac“, sa podľa astronómov nebude opakovať minimálne roky.
To znamená, že Mesiac sa bude javiť o niečo väčší, žiarivejší a farebnejší ako obvyklé splny.
Mesiac sa dostane do splnu v pondelok večer o 20.26 hod, uvádza ePočasie.eu. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) opisuje, že ako v splne sa bude javiť Mesiac od nedele večera po stredu.
Jasnejší a väčší ako obyčajný spln
Čo to vlastne supermesiac je?
Termín „supermesiac“ prvýkrát použil astrológ Richard Nolle v roku 1979 a označuje nov alebo spln, ktorý nastane, keď je Mesiac v 90 % vzdialenosti od perigea, čo je jeho najbližší bod k Zemi.
„Supermesiace“ sa vyskytujú, keď sa Mesiac počas svojej obežnej dráhy dostane do svojho najbližšieho bodu k Zemi.
Spravodajský portál NBC 5 Chicago vysvetľuje, že Mesiac obieha okolo Zeme každých 28 dní, avšak jeho obežná dráha, podobne ako dráha Zeme, nie je dokonale kruhová ani oválna, čo spôsobuje zmenu vzdialenosti medzi Mesiacom a Zemou počas roka.
Keďže nov nie je pre nás viditeľný, verejnosť sa zameriava predovšetkým na spln Mesiaca, ktorý sa javí väčší a jasnejší. Existuje však viacero rôznych definícií, čo presne považujeme za supermesiac.
Tento supermesiac bude o 30 % jasnejší a o 14 % väčší ako typický spln, uvádza USA Today.
Ďalší Modrý supermesiac až o 13 rokov
Okrem toho, že augustový spln je supermesiac, ide o Modrý mesiac. Neznamená to ale, že farba nášho vesmírneho satelitu bude modrá. Existujú dve definície toho, čo je Modrý mesiac.
Podľa jednej definície je Modrý mesiac druhým splnom, ktorý sa vyskytne v jednom kalendárnom mesiaci. Táto interpretácia Modrého mesiaca ako druhého splnu za mesiac pochádza z článku publikovaného v marcovom vydaní časopisu Sky and Telescope v roku 1946, uvádza EarthSky.
V tomto čísle bol uverejnený článok s názvom „Once in a Blue Moon“ (raz za modrý mesiac), ktorý napísal James Hugh Pruett. V článku sa odvolával na Almanach farmárov z roku 1937, ale predstavil jednoduchšiu definíciu tohto fenoménu.
„Sedemkrát za 19 rokov bolo – a stále je – 13 splnov za rok. To dáva 11 mesiacov, z ktorých každý má jeden spln a jeden dva. Táto sekunda za mesiac, tak ju interpretujem, sa volala Modrý mesiac,“ písalo sa podľa EarthSky vtedy.
Ďalšou definíciou je sezónnosť, keď nastanú štyri splny v jednom ročnom období. V tomto prípade to je leto. Keď to nastane, tretí zo štyroch sa považuje za modrý mesiac. Augustový spln spadá práve do tejto definície.
Podľa astronómov je zložité predpovedať, kedy nastane „modrý superspln“ znova. Dôvodom je nielen dvojitá definícia Modrého mesiaca, ale aj rôzne definície, čo je supermesiac a čo už nie je. Najpravdepodobnejším dátumom je január 2037. Kto sa nestihne pozrieť na vesmírne divadlo teraz, uvidí ho až o 13 rokov.
Podľa NASA má augustový spln Mesiaca viacero názvov. V Spojených štátoch ho pôvodné indiánske kmene nazývali Mesiac jeseterov, pretože v tomto období sa vo Veľkých jazerách hojne lovili tieto veľké ryby.
Tento Mesiac bol tiež známy ako Mesiac zelenej kukurice. Názvy podľa indiánskych tradícií začal v 30. rokoch 20. storočia uverejňovať Farmársky almanach.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: ePočasie.eu, NBC 5 Chicago , USA Today, Earth Sky, NASA