Na Slovensku sa vo vode vyskytuje nebezpečná baktéria: Spôsobuje život ohrozujúcu chorobu
- Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) upozorňuje na vodnú baktériu
- Nachádza sa v teplej vode
- Môžeš z nej chytiť vážnu chorobu
- Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) upozorňuje na vodnú baktériu
- Nachádza sa v teplej vode
- Môžeš z nej chytiť vážnu chorobu
Leto, slnko, more a choroba? Možno aj ty patríš k tým, ktorí si myslia, že v lete im nehrozí, že by sa niečím nakazili, prípadne skončili pripútaní na lôžko. A nie práve to na pláži či v hoteli. Skutočnosťou je, že práve počas letných mesiacov môžeš okrem úpalu či črenej virózy čeliť aj iným chorobám.
Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) upozorňuje na vodnú baktériu Legionella, ktorá sa môže vyskytovať aj u teba doma. Spolu s ňou je spojená legionárska choroba. Informovali o tom na svojej webovej stránke.
Ktoré domácnosti sú ohrozené
Podľa BV sa väčšina ľudí Legionelly nemusí obávať, pretože pre nich nepredstavuje zdravotné riziko. To však nemusí platiť pre ľudí so zníženou imunitou, ktorí sú na ochorenie náchylnejší.
„Majitelia elektrických bojlerov alebo zásobníkov vody s cieľom dosiahnuť energetickú úsporu totiž ohrievajú teplú vodu pod 45 °C, čo zvyšuje riziko množenia baktérie Legionella. Ide o baktériu, ktorá obľubuje teplú vodu, v ktorej sa aj rozmnožuje. Do tela sa dostávajú vdýchnutím aerosólu, ktorý vzniká z kontaminovanej vody, napríklad pri sprchovaní,“ vysvetľuje Matúš Stračiak, vedúci odboru marketingu a komunikácie.
Na stránke píšu, že baktéria Legionella spôsobuje ochorenie známe ako legionárska choroba. Toto nepríjemné ochorenie útočí na pľúca a má prejav podobný ako zápal pľúc. Ak máš skutočné obavy, akreditované laboratórium BVS pre teba zabezpečí odber a analýzu vzorky vody na stanovenie Legionella species. Ak sa laboratórnou analýzou zistí prítomnosť baktérií rodu Legionella, využíva sa termická, resp. chemická dezinfekcia.
Ako s ňou bojovať
Ideálne je, ak existuje možnosť vodu pravidelne krátkodobo zahriať nad 70 °C. To však nie vždy systém rozvodu vody umožňuje, preto dobrou voľbou je aj dávkovanie dezinfekčného činidla.
Kontrola výskytu baktérií rodu Legionella by sa mala vykonávať v pravidelných intervaloch, v závislosti od kvality vnútorného domového rozvodu pitnej vody (v prípade, že voda stagnuje) a rozvodu teplej vody vrátane zásobníkov na teplú vodu. Ale to len v prípade, ak nezohrievaš vodu nad 50 °C.
BVS odporúča obyvateľom, aby sa zaujímali aj o kvalitu teplej vody, ktorú majú vo vnútorných rozvodoch svojich domov a bytov. Rozbor teplej vody na prítomnosť baktérie Legionella si môžeš objednať na stránke www.bvsas.sk vyplnením tlačiva Objednávka rozboru vody.
Podmienky, ktoré podporujú rast baktérií rodu Legionella, sú:
- teplota vody 20 až 45 °C,
- nedostatočná cirkulácia vody,
- biofilm (spoločenstvo mikroorganizmov),
- usadeniny, kal, vodný kameň, hrdza.
Čo je legionárska choroba
Je to závažná infekcia dýchacích ciest spôsobená vdýchnutím baktérií rodu Legionella pneumophila píše na svojom webe Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Jej ohniská sú často spojené s veľkými alebo zložitými vodovodnými rozvodmi. Môžeš ju dostať z vodného aerosólu pri sprchovaní, kvapôčok z klimatizácie či pri kúpaní vo vyhrievanom bazéne vo wellnesse.
Symptómy sú podobné ako pri ťažkom ochorení pľúc. Môžeš mať vysokú horúčku, kašeľ, dýchacie ťažkosti a môžeš pocitovať aj bolesť hlavy a celkovú slabosť. Ako uvádza RÚVZ, legionelóza je ochorenie, ktoré môže prebiehať v dvoch formách. Buď sa prejaví len mierne ochorenie bez zápalu pľúc, tzv. pontiacka horúčk, alebo život ohrozujúca pneumónia, tzv. legionárska choroba.
Baktérie sa dostávajú do tela vdýchnutím kontaminovaných mikroskopických kvapôčok vody (aerosólov). Tie sa vytvárajú napríklad pri spustení sprchy, vo vírivkach, fontánach a v klimatizačných systémoch. Preto treba zabezpečiť, aby teplá voda dosahovala teplotu minimálne 50 °C a zaistiť v celom vodovodnom systéme jej cirkuláciu.
Dôležité je zabrániť stagnácii vody a odporúča sa zo spŕch aj kohútikov, ktoré dlhší čas neboli používané, odpúšťať vodu raz týždenne. Vodu z takýchto miest sa odporúča nechať niekoľko minút tiecť; sprchové hlavice a vodovodné kohútiky treba udržiavať čisté a bez slizov, povlakov a usadenín (biofilmov).
Zdroje: BVS, RÚVZ