70 % dospelých Slovákov zlyhá. Tento kvíz zo slovenčiny musia zvládnuť žiaci základnej školy
- Ako dobre ovládaš slovenský jazyk?
- Otestuj sa v našom kvíze
- Ako dobre ovládaš slovenský jazyk?
- Otestuj sa v našom kvíze
Slovenčina – náš krásny materinský jazyk, ktorý nás sprevádza od detstva. Je to jazyk bohatý na výrazy, plný poetických zvratov a fascinujúcich pravidiel. No priznajme si, občas nám vie poriadne zamotať hlavu a dokáže potrápiť aj tých najlepších študentov.
Myslíš si, že ti slovenčina žiaden problém nerobí? Máš jedinečnú možnosť to dokázať. Pripravili sme si pre teba 10 otázok, ktoré preveria, ako na tom v skutočnosti si a koľko toho ovládaš vo svojom materinskom jazyku.
Aký je tvar číslovky vo vete Výučba prebiehala počas 21 dní?
Zložené číslovky, ktoré majú v druhej časti zloženiny číslovku -jeden, napr. 21, 31, 101, sú nesklonné. Skloňujeme iba meno počítaného predmetu, ktoré je v základnom tvare v genitíve množného čísla: dvadsaťjeden študentov (žien, detí), tridsaťjeden ústavov (nocí, jabĺk), stojeden nápadov (okolností, gest).
Ktorá veta je napísaná správne?
V ktorej možnosti je použité spisovné sloveso?
Zvratné sloveso jednať sa má v spisovnej slovenčine iba jeden význam „dohovárať sa o cene pri kúpe alebo predaji”, napr. jednať sa s kupcom o dom, jednať sa na trhu. V spojeniach typu jedná sa o problém, jedná sa o tento druh práce sa nesprávne použité sloveso jednať sa nahrádza spojením ide o, napr. ide o problém, ide o tento druh práce.
V ktorej vete je správne vyskloňované slovo pracovníčka?
Podstatné meno ženského rodu pracovníčka sa skloňuje podľa vzoru žena. Pri podstatných menách vzoru žena so základom zakončeným na dlhú slabiku sa pri tvorbe genitívu množného čísla vkladá samohláska o, aby sa neporušilo pravidlo o rytmickom krátení. Gramaticky správny je teda tvar genitívu plurálu pracovníčok.
Ktorá veta je napísaná gramaticky správne?
Ktoré z nasledujúcich slov je nesklonné?
V ktorej vete je slovo rola vyskloňované správne?
Podstatné meno rola (úloha, postavenie, funkcia) skloňujeme podľa vzoru žena nasledovne: N – rola, G – z roly , D – k role, A – rolu L – o role, I – s rolou. Podstatné meno roľa (pravidelne obrábaný pozemok, časť poľa) skloňujme podľa vzoru ulica takto: N – roľa, G – z role, D – k roli, A – roľu, L – o roli, I – s roľou.
V ktorej vete je správne použitá predložka?
V jazykovom prejave sa niekedy zamieňajú predložky u a pri. Predložka u sa pri vyjadrení zreteľa spája iba s osobnými podstatnými menami: u dospelých ľudí, u rodičov, u otca. V miestnom význame používame predložku pri, nie predložku u: stojí pri zámku; zastavil sa pri vodopáde; syn má pri sebe peniaze; táto cena platí pri dovoze; stojí pri telefónnej búdke.
V ktorej vete je spisovne použité sloveso?
Ak chceme niečo navrhnúť, poradiť, ponúknuť, propagovať, zvykneme použiť sloveso doporučiť alebo odporučiť. Sloveso doporučiť je však čechizmus. V slovenčine treba použiť sloveso odporučiť, odporúčať či tvary odporúčanie, odporúčaný.
V ktorej vete je použité prídavné meno správne?
V slovenčine poznáme prídavné mená čiernobiely aj čierno-biely. Prídavné meno čiernobiely vyjadruje, že niečo má farebný odtieň od bielej až po čiernu farbu – opakom je prídavné meno farebný. Napríklad: čiernobiely film, čiernobiele maľby, čiernobiely televízor. Naopak, prídavné meno čierno-biely hovorí o tom, že niečo má čiernu a bielu farbu; ale používame ho aj vtedy, keď je niečo zjednodušujúce, schematické a nevystihuje to plnosť, zložitosť javov. Napríklad: čierno-biela šachovnica
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti