Svet prichádza o obľúbené ovocie. Z pultov môže vymiznúť úplne
- Na trhu s banánmi sa objavil problém
- Vedci sa snažia zabrániť vyhynutiu, ktoré hrozí pre pleseň
- Na trhu s banánmi sa objavil problém
- Vedci sa snažia zabrániť vyhynutiu, ktoré hrozí pre pleseň
Banány sú nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé ovocie, ktoré by nemalo chýbať v tvojom jedálničku. Obsahujú vysoké množstvo draslíka, ktorý je kľúčový pre správnu funkciu srdca a svalov. Okrem toho sú bohaté na vitamín B6, ktorý podporuje imunitný systém a pomáha pri tvorbe červených krviniek.
V súčasnosti však čelí toto obľúbené ovocie na pultoch obchodov po celom svete vážnej hrozbe. Hubová pleseň, ktorá spôsobuje takzvané fusariové vädnutie banánov, známe aj ako panamská choroba, ohrozuje existenciu komerčne pestovaných odrôd. Nová štúdia však prináša nádej, že tento katastrofický scenár možno oddialiť alebo dokonca úplne odvrátiť.
Medzinárodný tím vedcov z USA, Číny a Juhoafrickej republiky zverejnil výsledky svojho výskumu v odbornom časopise Nature Microbiology. Štúdia odhaľuje nové poznatky o patogéne zodpovednom za súčasnú epidémiu panamskej choroby a ponúka potenciálne riešenie tohto problému.
História banánových epidémií
Profesorka Li-Jun Ma z University of Massachusetts Amherst, ktorá sa podieľala na výskume, pripomína, že banány, ktoré konzumujeme dnes, nie sú rovnaké ako tie, ktoré jedli naši starí rodičia.
„Tie staré odrody Gros Michel sú funkčne vyhynuté. V 50. rokoch sa stali obeťami prvej epidémie fusariového vädnutia banánov,“ vysvetľuje.
Po vyhynutí odrody Gros Michel sa najobľúbenejšou komerčne dostupnou odrodou stala Cavendish, ktorá bola rezistentná voči pôvodnej nákaze. Táto odroda prosperovala na monokultúrnych plantážach po celom svete približne 40 rokov. Avšak v 90. rokoch sa objavila nová forma panamskej choroby, spôsobená kmeňom TR4 hubovej plesne Fusarium oxysporum f.sp. cubense (FOC), ktorá sa rýchlo rozšírila po plantážach v juhovýchodnej Ázii, Afrike a strednej Amerike.
Nové objavy v boji proti patogénu
Vedci sekvenovali a porovnali 36 rôznych kmeňov FOC zozbieraných po celom svete vrátane kmeňov, ktoré v minulosti napádali banány odrody Gros Michel. Výskumníci zistili, že kmeň TR4 zodpovedný za súčasnú epidémiu panamskej choroby využíva pri napádaní hostiteľa doplnkové gény produkujúce oxid dusnatý.
„Teraz už vieme, že patogén TR4 ničiaci odrodu Cavendish sa nevyvinul z patogénu, ktorý v minulosti ničil odrodu Gran Michel. Genóm TR4 obsahuje doplnkové gény spojené s produkciou oxidu dusnatého, ktoré zrejme zohrávajú kľúčovú úlohu vo virulencii TR4,“ vysvetľuje profesorka Ma.
Hoci vedci zatiaľ nepoznajú presný súvis týchto génov s epidémiou súčasnej panamskej choroby, zistili, že eliminácia dvoch génov ovládajúcich produkciu oxidu dusnatého výrazne zredukovala virulenciu kmeňa TR4. Tento objav by mohol byť kľúčom k spomaleniu alebo úplnému zastaveniu šírenia panamskej choroby.
Napriek sľubným výsledkom výskumu profesorka Ma upozorňuje, že najväčším problémom zostáva pestovanie monokultúr. „Ak pri obľúbenej komerčnej plodine absentuje diverzita, stane sa ľahkým terčom patogénov,“ varuje.
Odborníčka odporúča spotrebiteľom, aby pri nákupe banánov skúsili siahnuť po iných odrodách zo špecializovaných predajní. Tým môžu prispieť k podpore biodiverzity v pestovaní banánov a znížiť riziko ďalších devastujúcich epidémií.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TASR, Nature Microbiology