„Zníženie“ dane za psa v roku 2024: Psíčkarov môže vyjsť prešpekulovaná taktika poriadne draho
- Suma dane za psa sa môže na rôznych miestach Slovenska značne líšiť
- Mnohí vynaliezaví majitelia preto využívajú taktiku, ktorá sa im nemusí vyplatiť
- Suma dane za psa sa môže na rôznych miestach Slovenska značne líšiť
- Mnohí vynaliezaví majitelia preto využívajú taktiku, ktorá sa im nemusí vyplatiť
Majitelia psov nie sú jediní, kto sa obracia na samosprávy s otázkami a sťažnosťami. Vlastniť psa znamená aj niesť zodpovednosť, čo niektorí majitelia neberú vážne. Ľudia, ktorí psy nemajú, a aj tí, ktorí sa o nich riadne starajú, bývajú často nahnevaní, keď niekto neodprace po svojom psovi.
Okrem toho problémy spôsobuje aj hlasné štekanie alebo situácie, keď pes ohrozuje iných psov či deti. V takých prípadoch sa susedia neraz rozhodnú sťažovať na miestny úrad. Preto by majitelia štvornohých miláčikov nemali zabúdať na daň za psa.
Ako informuje portál peniaze.sk, na Slovensku sa daň za psa líši v závislosti od miesta. V mestách je často oveľa vyššia ako na dedinách, niekedy až desaťnásobne. Niektorí ľudia sa snažia tento rozdiel využiť tým, že psy nahlasujú na adresy príbuzných či známych. Táto prax sa však stáva čoraz rizikovejšou.
Mnohé obce nemajú prehľad o všetkých psoch na svojom území. Preto často na svojich webových stránkach uverejňujú zoznamy registrovaných psov. Hoci mená majiteľov pre ochranu osobných údajov neuvádzajú, ľudia si môžu ľahko overiť, či pes žije na správnej adrese. Tieto zoznamy obsahujú informácie o plemene, farbe psa a konkrétnom mieste chovu podľa adresy.
Zápis do evidencie
Pri chove psa nestačí len vyplniť formulár na obecnom úrade a zaplatiť daň. Obec môže pokutovať aj za nesplnenie ďalších povinností.
Každého psa, ktorý sa zdržuje na území SR viac ako 90 dní, treba zapísať do evidencie. Túto povinnosť máte do 30 dní po uplynutí tejto lehoty, a to na mieste, kde pes väčšinou býva.
Do evidencie sa zapisujú informácie ako:
- číslo evidencie psa,
- tetovacie číslo alebo čipovanie,
- meno a adresa držiteľa,
- miesto, kde pes žije, ak je iné než trvalý pobyt majiteľa,
- pohryzenie človeka, ak nešlo o sebaobranu,
- úhyn psa,
- strata psa.
Ak nastane zmena v týchto údajoch, musíš to nahlásiť do 30 dní. Za neohlásenie psa do evidencie alebo za nenahlásenie zmien ti môže hroziť pokuta až 165 eur. Ak neoznámiš pohryzenie, odcudzenie, zničenie alebo stratu známky psa, ťa obec môže pokutovať sumou do 65 eur.
Kedy neplatíš daň za psa?
Ako uvádza portál Slovensko.sk, daň za psa platíš, ak má tvoj pes viac ako 6 mesiacov. Vo väčšine prípadov ju musíš zaplatiť za každého psa, ktorého chováš, ale existujú aj výnimky.
Na Slovensku nemusíš platiť daň za psy, ktoré slúžia na vedecké a výskumné účely, sú umiestnené v útulku alebo majú špeciálny výcvik a používa ich držiteľ preukazu osoby s ŤZP alebo ŤZP so sprievodcom. Výnimka sa vzťahuje aj na psy, ktoré vlastnia alebo držia odídenci podľa azylového zákona.
Ak chceš zistiť, či máš nárok na ďalšie oslobodenie od dane alebo jej zníženie, informuj sa na miestnom úrade. Tieto informácie nájdeš aj vo všeobecne záväznom nariadení (VZN), ktoré by malo byť dostupné na webovej stránke obce alebo mesta, kde bývaš.
Nezabudni na daňové priznanie
Obce sa starajú o správu dane za psa, pričom v Bratislave túto úlohu plnia jednotlivé mestské časti. Daňová povinnosť začína platiť od prvého dňa mesiaca, ktorý nasleduje po tom, v ktorom si sa stal majiteľom psa a teda aj daňovníkom.
Daňové priznanie musíš podať do 30 dní od chvíle, keď ti vznikne táto povinnosť. Ak to nestihneš, čaká ťa pokuta.
Ak daňové priznanie nepodáš včas, môžeš dostať pokutu, ktorá sa pohybuje od 5 eur až po sumu, ktorá zodpovedá výške vyrubenej dane.
Každá samospráva si stanovuje výšku dane za psa prostredníctvom VZN, pričom táto suma sa určuje v eurách na kalendárny rok. Ak sa ti daňová povinnosť nevzťahuje na celý rok, zaplatíš len časť z celkovej sumy. Toto je dôležité najmä v prípade, keď daňová povinnosť zanikne, napríklad pri úhyne psa. Ak do 30 dní od zániku nepredložíš tzv. čiastkové daňové priznanie, môžeš prísť o možnosť získať späť časť zaplatenej dane.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Peniaze.sk, Ružinov.sk, Slovensko.sk