Prvý slovenský politik odcestoval do Moskvy: V predajniach vyzdvihuje Rusko a kritizuje EÚ za sankcie
- Gyimesi odcestoval do Ruska a kritizuje sankcie
- Ministri financií ôsmich členských štátov EÚ majú odlišný názor
- Gyimesi odcestoval do Ruska a kritizuje sankcie
- Ministri financií ôsmich členských štátov EÚ majú odlišný názor
Bývalý poslanec za vtedajšie OĽaNO, NOVA, KÚ, ZMENA ZDOLA a súčasný podpredseda Maďarskej aliancie György Gyimesi odcestoval do Moskvy. Vo videu na sociálnej sieti kritizuje sankcie proti Rusku.
„Som v Rusku, konkrétne v Moskve. Chcel by som vám ukázať, ako vyzerajú sankcie proti Rusku v praxi,“ hovorí na úvod.
Návšteva Mercedesu aj McDonaldu
Neskôr ide vo videu do spoločnosti Mercedes, kde chce poukázať na to, že aj napriek sankciám sa v krajine naďalej predáva. Vysvetľuje, že Nemci nás kritizujú a hovoria, že by sme nemali byť závislí od ruského plynu a ropy.
„Že vraj sú to krvavé ruble, tak im krvavé ruble zarábajú v Rusku,“ hovorí a neskôr pridá zostrih rôznych druhov áut značky Mercedes. Po návšteve tejto spoločnosti odchádza do falošného McDonaldu. Ten originálny totiž hneď po ruskej invázii na Ukrajinu oznámil, že nebude pôsobiť v Rusku.
Podľa Gyimesiho však veľmi málo západných firiem odišlo z ruského trhu. McDonald’s sa stal podľa politika ruský fastfood.
„To, čo si viete nakúpiť na Slovensku, si viete kúpiť aj v Rusku,“ hovorí vo videu Gyimesi a neskôr ukazuje výber v ruskej reštaurácii. Následne si odhryzne z cheeseburgera a hovorí, že chuť je 1 k 1.
Putin šíri falošné tvrdenia
Napriek tvrdeniam Vladimira Putina o sile a odolnosti ruskej ekonomiky voči západným sankciám, ministri financií ôsmich členských štátov EÚ majú odlišný názor. Poukazujú na jasné známky zhoršovania ruskej vojnovej ekonomiky a vyzývajú na ďalšie posilnenie sankcií.
Ministri zdôrazňujú potrebu skeptického prístupu k informáciám prichádzajúcim z Kremľa. Pri bližšom skúmaní sa ukazuje, že ekonomická situácia v Rusku nie je taká priaznivá, ako sa Moskva snaží prezentovať.
Hoci ruský HDP môže vykazovať rast, je to najmä vďaka zameraniu sa na vojnový priemysel a rozsiahlym fiškálnym stimulom, čo nepredstavuje udržateľný zdroj rastu ani znak stabilnej ekonomiky.
Súčasná hospodárska politika Kremľa vykazuje znepokojujúce paralely so sovietskou érou. Kapitálové kontroly, zákazy vývozu a masívne investície do vojnového priemyslu pripomínajú skôr návrat k sovietskym praktikám než skutočný ekonomický rozvoj. Ruské vojnové továrne už údajne dosahujú maximálnu kapacitu, čo vedie k správam o Putinovom schválení nútenej práce namiesto väzenia.
„Krátkodobé prehriatie ekonomiky, poháňané veľkými investíciami do vojnového priemyslu a veľmi obmedzeným prístupom k technológiám, bude pravdepodobne brániť rastu produktivity a bude mať za následok stagnáciu súkromného sektora, ešte väčšiu infláciu a zvyšujúci sa tlak na ruské domácnosti,“ prognózujú ministri.
Napätá situácia na pracovnom trhu vyvoláva tlak na rast miezd, zatiaľ čo oslabený rubeľ zvyšuje dovozné ceny a prispieva k rastúcej inflácii. Tieto faktory ďalej prispievajú k ekonomickej nestabilite krajiny.
Ministri financií z Dánska, Estónska, Fínska, Holandska, Litvy, Lotyšska, Poľska a Švédska tvrdia, že sankcie zamerané na ruskú vojnovú mašinériu sú účinné a nevyhnutné. Zmenili štruktúru ruského zahraničného obchodu a obmedzili prístup k strategickým položkám. Podľa údajov ruskej colnej služby sa v rokoch 2022 – 2023 príjmy z ruského vývozu znížili približne o tretinu.
„Sankcie a ďalšie opatrenia na oslabenie ruskej ekonomiky sú účinné, ale dá sa urobiť ešte viac. Musíme naďalej zvyšovať tlak na Putinov režim a podporovať Ukrajinu,“ uvádzajú ministri vo svojom stanovisku.
V záujme ďalšieho oslabenia ruskej ekonomiky ministri vyzývajú na posilnenie sankcií, najmä v kľúčových odvetviach, ako sú energetika, financie a technológie, a na zlepšenie presadzovania existujúcich opatrení. Ich cieľom je nielen oslabiť ruskú vojnovú ekonomiku, ale aj podporiť Ukrajinu v jej boji proti ruskej agresii.
Zdroje: FB Gyimesi, SITA