Od septembra platia prísne pravidlá na letiskách: Toto množstvo tekutiny si môžeš vziať na palubu
- Od 1. septembra platia pri lietaní nové obmedzenia na tekutiny
- Zmeniť sa má aj veľkosť príručnej batožiny
- Od 1. septembra platia pri lietaní nové obmedzenia na tekutiny
- Zmeniť sa má aj veľkosť príručnej batožiny
Od 1. septembra vstúpili do platnosti nové nariadenie Európskej komisie. To opätovne zavádza prísnejšie obmedzenia na množstvo tekutín, ktoré cestujúci môžu prenášať v jednotlivých nádobách počas leteckej prepravy. Toto rozhodnutie sa týka všetkých pasažierov a jeho cieľom je zvýšiť bezpečnosť na palubách lietadiel.
Odteraz si budú musieť cestujúci starostlivo kontrolovať, koľko tekutín si so sebou berú, aby sa vyhli komplikáciám pri bezpečnostných kontrolách. Informáciu priniesol portál Skynews.
Obmedzenie na tekutiny
Na letiskách, ktoré predtým umožňovali prenášať väčšie množstvá tekutín vďaka novej technológii, sa znovu zavádza limit 100 ml na jednu nádobu.
Toto nariadenie sa týka letísk v EÚ, ako aj letísk na Islande, vo Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a Nórsku (EHP).
Letiská v krajinách ako Nemecko, Írsko, Taliansko, Litva, Malta, Holandsko a Švédsko už nasadili skenery C3, uvádza európska pobočka organizácie Airports Council International (ACI).
Obmedzenie na tekutiny zostáva, pretože tradičné bezpečnostné zariadenia, ako röntgenové prístroje, nedokážu spoľahlivo odhaliť tekuté výbušniny.
Nedostatočný výkon skenerov
Európska komisia zdôraznila, že jej rozhodnutie nebolo „reakciou na žiadnu novú hrozbu“, ale bolo prijaté kvôli dočasnému technickému problému.
Podľa Komisie dostupné informácie naznačujú, že výkon skenerov „nedosahuje požadované štandardy“.
Toto opatrenie prichádza po tom, ako boli v apríli odložené plány na zrušenie pravidla 100 ml na britských letiskách až do júna tohto roku.
Hlavné letiská v Spojenom kráľovstve dostali odklad na zavedenie novej skenovacej technológie, pretože nestihli pôvodný termín 1. júna.
Vláda povolila 12-mesačný odklad pre každé letisko zvlášť, čo by im malo dať dosť času na dokončenie potrebných prác. Zmeny mali pôvodne platiť už od decembra 2022.
Letisko London City bolo prvé v meste, kde v apríli minulého roka zrušili limit 100 ml na tekutiny. S novými skenermi C3 mohli cestujúci z tohto letiska nosiť až dva litre tekutín.
Európska únia tiež plánuje v budúcnosti stanoviť jednotné rozmery príručnej batožiny, informuje portál Politico. Cieľom je zosúladiť pravidlá pre všetky letecké spoločnosti registrované v EÚ.
Kontroverzný limit na letiskách
Okrem obmedzení na prepravu tekutín, ktoré sú zamerané na zvýšenie bezpečnosti leteckej dopravy, sa v poslednom čase objavuje ďalší problém, ktorý vyvoláva vážne obavy.
Ako sme ťa informovali, obavy vyvoláva rastúci počet incidentov spojených s cestujúcimi pod vplyvom alkoholu v lietadlách. Michael O’Leary, generálny riaditeľ nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair, prišiel s návrhom, ktorý by mohol situáciu zmierniť.
„Každý týždeň dochádza k násilným incidentom súvisiacich s konzumáciou alkoholu, často v kombinácii s inými látkami,“ uviedol O’Leary v rozhovore pre Daily Telegraph, informuje BBC. Jeho riešením je obmedziť počet alkoholických nápojov na letiskách na dva na osobu.
Podľa šéfa Ryanairu sa problém zhoršuje kvôli oneskoreniam letov a dlhšiemu času strávenému na letiskách, kde cestujúci môžu ľahko získať prístup k alkoholu. Opití pasažieri následne prejavujú agresívne správanie, čo ohrozuje bezpečnosť posádky a ostatných na palube.
O’Leary poukazuje na to, že je ťažké rozpoznať opité osoby pred nástupom, obzvlášť ak cestujú v skupinách. Ich nevhodné správanie sa často prejaví až po vzlete.
„Nechceme ľuďom brániť, aby si dali niečo na pitie, ale nedovolíme im vyvádzať pod vplyvom alkoholu. Napriek tomu im stále dovoľujeme nastúpiť do dopravných lietadiel, ktoré sa pohybujú vo výške 33-tisíc stôp,“ uviedol O’Leary ďalej v rozhovore pre The Daily Telegraph.
Ryanair už prijal určité opatrenia na trasách, kde sa často vyskytujú problémy. Na niektorých linkách, ako napríklad na Ibizu, zamestnanci kontrolujú batožinu pasažierov, či neobsahuje alkohol. Medzi ďalšie problematické destinácie patria aj niektoré grécke ostrovy.
Zdroje: Skynews, Archív SIU, Daily Telegraph, BBC, Politico