Viac ako štvrtina EÚ si nemôže dovoliť dovolenku. Ktorá krajina je na tom najhoršie a ako dopadli Slováci?

  • Kde sú na tom obyvatelia najhoršie?
  • Suverénne najviac na dovolenky míňajú Luxemburčania
cestovanie
Viac ako štvrtina občanov EÚ si nevie dovoliť týždňovú dovolenku. Unplash/@mantashesthaven,@ongerek
  • Kde sú na tom obyvatelia najhoršie?
  • Suverénne najviac na dovolenky míňajú Luxemburčania

Existuje nemalé množstvo ľudí, ktorí si počas leta dovolenku v zahraničí nemohli dopriať, často z finančných dôvodov.

Renomovaný portál Euronews uvádza, že počet obyvateľov EÚ, ktorí idú na dovolenku, sa v rámci tejto inštitúcie pozostávajúcej z 27 členských krajín značne líši, čo poukazuje na výrazné rozdiely.

Podľa odhadov tohto portálu si približne 29 % ľudí vo veku 16 a viac rokov v EÚ v roku 2023 nemohlo dovoliť týždennú dovolenku.

Na druhej strane, v roku 2022 medzitým 62 % obyvateľov EÚ vo veku 15 a viac rokov cestovalo mimo domova aspoň raz na mimopracovnú cestu. To zahŕňa iba dovolenky s viac ako jednou nocou strávenou mimo domova. Inými slovami, až 38 % občanov EÚ neodišlo počas roka vôbec na súkromnú dovolenku.

Najhoršie sú na tom Rumuni

Stránka Bundle upresňuje, že čo sa týka jednotlivých krajín, v Španielsku je podiel obyvateľov, ktorí si nemôžu dovoliť týždňovú dovolenku, až 33 %. V Taliansku je to celkovo 32 %, zatiaľ čo Francúzsko a Nemecko zaznamenali výsledky 25 % a 23 %.

Úplne najhoršie je na tom Rumunsko, kde dovolenku vynecháva až 60 % občanov, zatiaľ čo v prípade susedného Bulharska to je 44 % a Maďarska 43 %.

Naše Slovensko na tom nie je práve najlepšie. Sme na siedmom najhoršom mieste, pretože až 36 % našej populácie nedisponuje dostatočnými finančnými zdrojmi na týždňovú dovolenku. 

Hoci Nórsko nie je členskou krajinou EÚ, patrí do Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a práve táto severská krajina je v tejto štatistike na druhom konci spektra. V tomto približne 5,5 miliónovom kráľovstve, teda obyvateľmi je veľmi podobné Slovensku, si len 7,9 % obyvateľov nevie dovoliť cestovať z ekonomických dôvodov.

Podľa stránky Meowdini sú tieto rozdiely úzko spojené s celkovou silou ekonomiky daných krajín. Štáty s vyšším HDP majú zvyčajne menej občanov, ktorí si finančne nemôžu dovoliť ísť na dovolenku.

Krajiny na konci zoznamu majú vyššie HDP ako krajiny na začiatku zoznamu,“ vysvetlila profesorka Lynn Minnaert, dekanka School of Hospitality na Metropolitnej štátnej univerzite v Denveri.

V podobnom duchu sa vyjadril aj profesor C. Michael Hall z Katedry manažmentu, marketingu a turizmu na Canterbury University. „Úroveň disponibilného príjmu je jednoznačne dôležitá, pretože umožňuje ľuďom míňať peniaze na dovolenky. Nerovnosti v čerpaní dovoleniek a výdavkoch odrážajú niektoré zo širších ekonomických rozdielov v rámci EÚ,“ cituje ho Bundle. 

Najviac míňajú Luxemburčania

Iná štúdia Eurostatu s údajmi naposledy zozbieranými v roku 2022 sa zaoberá mierou cestovania obyvateľstva z osobných dôvodov, pričom započítava len dovolenky s minimálne jedným prenocovaním. 84 % ľudí v Holandsku si v roku 2022 vzalo dovolenku aspoň raz, pričom v rebríčku nasleduje susedné Luxembursko (83 %) a Fínsko (81 %).

Naopak, Bulharsko a Rumunsko sú aj v tejto štatistike na druhom konci rebríčka, keďže iba 28 % ich obyvateľov v roku 2022 cestovalo raz.

Aj priemerné výdavky na cestovný ruch sa v jednotlivých európskych krajinách na osobu výrazne líšia. V roku 2022 malo Luxembursko najvyššie výdavky na cestovný ruch za noc vo výške 175 eur, po ňom nasledovalo Rakúsko s 154 eur, kým priemer v rámci EÚ bol 87 eur. Spomedzi predných európskych ekonomík malo najvyššie výdavky (109 eur za noc) Nemecko. 

V každom prípade je dôležité pripomenúť, že tieto čísla odrážajú výdavky turistov na základe ich krajiny pobytu, a nie to, koľko minú turisti navštevujúci uvedenú krajinu.

Zdroje: Euronews, Bundle, Meowdini, X/EU_Eurostat

Najnovšie videá

Trendové videá