Kim Čong-un dal popraviť až 30 vládnych úradníkov. Tí mali zabrániť smrtiacim záplavám

  • Júlové povodne si mali vyžiadať približne tisíc obetí
  • Tisíce ľudí prišli o strechu nad hlavou
  • Vyše 4 000 ľudí evakuovali vrtuľníkom
Kim Čong-un, vojna, prejav
Ilustračná fotografia TASR/AP, Korean Central News Agency/Korea News Service
  • Júlové povodne si mali vyžiadať približne tisíc obetí
  • Tisíce ľudí prišli o strechu nad hlavou
  • Vyše 4 000 ľudí evakuovali vrtuľníkom

Severokórejský vodca Kim Čong-un opäť ukázal svoju krutú tvár. Podľa juhokórejských médií nechal minulý mesiac popraviť až 30 vládnych úradníkov z provincie Čagangdo. Dôvod? Nezabránili júlovým smrtiacim povodniam a zosuvom pôdy, ktoré si vyžiadali približne tisíc obetí, informoval o tom New York Post

Agentúry však upozorňujú, že správy z Južnej Kórey nie je možné overiť z nezávislých zdrojov. Severokórejský režim je totiž extrémne uzavretý a akékoľvek informácie z tejto krajiny je ťažké potvrdiť.

Napriek tomu severokórejská tlačová agentúra KCNA priniesla správu, že Kim Čong-un skutočne nariadil „prísne potrestať“ úradníkov po ničivých záplavách. Tie v júli zasiahli provinciu Čagangdo blízko hraníc s Čínou.

Podľa juhokórejskej stanice Čoson TV, ktorá sa odvoláva na nemenovaného severokórejského predstaviteľa, úrady sľúbili tvrdý zákrok proti tým, ktorí údajne mohli urobiť viac pre záchranu životov.

Rozsah škôd bol obrovský. Povodne zaplavili 4 100 domov, 3 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy a množstvo verejných budov, ciest a železníc v meste Sinuidžu a susednom Uidžu. Tisíce ľudí prišli o strechu nad hlavou, informoval český portál idnes.cz.

Kim Čong-un osobne viedol mimoriadne zasadnutie politbyra v meste Sinuidžu, kde vyzval na potrestanie tých, ktorí zanedbali svoje povinnosti a zavinili tak obete, ktorým sa dalo predísť.

Severokórejský vodca však popiera správy o tisícoch obetí záplav

Kim Čong-un sa ostro ohradil voči správam z Južnej Kórey. Tvrdí, že médiá šíria nepravdivé informácie o záplavách v KĽDR, keď hovoria o 1 500 obetiach. Tieto čísla označil za čisté fámy.

Podľa štátnej agentúry KCNA Kim vyhlásil, že Južná Kórea sa týmito správami snaží len „znevážiť a pošpiniť obraz“ Severnej Kórey. Zaujímavé je, že sa vôbec nevyjadril k ponuke humanitárnej pomoci, ktorú Soul urýchlene ponúkol.

Situácia okolo záplav v KĽDR je nejasná. Severná Kórea síce priznala, že došlo k obetiam a škodám na tisícoch domov, ale presné čísla neuviedla. Podľa informácií TASR, ešte v auguste Kim žiadal prísne potrestať úradníkov, ktorí zanedbali svoje povinnosti pri predchádzaní katastrofám.

Režim dokonca tvrdí, že v najviac postihnutom regióne Sinuidžu neboli žiadne obete. Podľa ich vyhlásenia severokórejské vzdušné sily zachránili vyše 5 000 ľudí, z toho 4 200 bolo evakuovaných vrtuľníkom „v priebehu niekoľkých hodín“.

Mnohí obyvatelia tam umierajú hladom 

Ako sme ťa informovali už v júni minulého roka, realita v KĽDR je ešte temnejšia, než si ktokoľvek predstavoval. BBC priniesol šokujúce svedectvá priamo zo Severnej Kórey. Obyvatelia krajiny, kde sa prísne strážia informácie, odhalili desivú pravdu – v krajine sa šíri hlad.

Situácia je natoľko vážna, že niektorí ľudia umierajú od hladu vo vlastných domovoch. Ji Yeon opísala prípad, keď našli mŕtvu trojčlennú rodinu: „Zaklopali sme na ich dvere, aby sme im dali vodu, ale nikto neotváral.

Trhové stánky, ktoré boli kedysi plné zeleniny, sú údajne prázdne. Vláda je neúprosná a ľudia sa uchyľujú k zúfalým činom. Yeon počula o samovraždách a ľuďoch, ktorí odišli do hôr hľadať smrť.

BBC uvádza, že takýto hlad Severná Kórea nezažila 15 rokov. Situáciu zhoršilo uzatvorenie hraníc v roku 2020, čo znemožnilo dovoz potravín, najmä z Číny, od ktorých záviselo 26 miliónov obyvateľov.

Zdroje: New York Post, idnes.cz, TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá