Veľký test tvojich vedomostí: Tieto všeobecné otázky musí zodpovedať každý aspoň na 90 %
- Všeobecné znalosti by sme mali mať všetci
- Ak pohoríš v týchto otázkach, mal by si sa dovzdelať
- Všeobecné znalosti by sme mali mať všetci
- Ak pohoríš v týchto otázkach, mal by si sa dovzdelať
Všeobecné vedomosti sú základom, sprevádzajú nás celým životom. Od histórie a geografie cez vedu a techniku až po kultúru a umenie. Všetky tieto oblasti formujú náš svet a jeho fungovanie. Každý deň sa stretávame s rôznymi informáciami a faktami, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť okolie.
Niekedy sú to práve drobnosti, ktoré nám môžu zlepšiť deň alebo vyriešiť bežný problém. Nuž, a práve o tom je tento kvíz.
Ako dobre si na tom ty so svojimi všeobecnými vedomosťami? Vieš, ktorý oceán je najväčší alebo kto napísal slávnu knihu? Či už si génius, alebo len nadšenec pre zaujímavosti, tento kvíz ti ponúkne možnosť preveriť, ako dobre ovládaš rôzne témy. Nemusíš sa báť, ak niečo nebudeš vedieť, je to príležitosť sa naučiť niečo nové. Tak čo, si pripravený na výzvu?
Ktorý kontinent je najmenší?
Najmenším kontinentom na svete je Austrália. Má rozlohu približne 8,6 milióna štvorcových kilometrov, čo z nej robí najmenší kontinent z hľadiska plochy.
Ktorý orgán v ľudskom tele produkuje inzulín?
Inzulín je produkovaný pankreasom (slinivkou brušnou), konkrétne v tzv. Langerhansových ostrovčekoch, kde sa nachádzajú beta bunky zodpovedné za jeho tvorbu.
Ktorý oceán je najväčší?
Najväčším oceánom na svete je Tichý oceán (Pacifický oceán). Má rozlohu približne 168 miliónov štvorcových kilometrov, čo z neho robí najväčší a najhlbší oceán na Zemi.
Ktorý orgán v ľudskom tele filtruje krv?
Orgán, ktorý filtruje krv v ľudskom tele, sú obličky. Obličky odstraňujú z krvi odpadové látky, prebytočné soli a vodu, ktoré potom vylučujú močom.
Ktorý orgán v ľudskom tele produkuje žlč?
Žlč je produkovaná pečeňou. Pečeň vytvára žlč, ktorá pomáha pri trávení tukov v tenkom čreve. Po produkcii je žlč uchovávaná v žlčníku, odkiaľ sa uvoľňuje do tenkého čreva, keď je to potrebné na trávenie.
Kto napísal „Vojnu a mier“?
„Vojnu a mier“ napísal ruský spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj. Tento román, vydaný v rokoch 1865 až 1869, patrí medzi najvýznamnejšie diela svetovej literatúry a zaoberá sa osudmi ruských šľachtických rodín v období napoleonských vojen.
Ktoré zviera je známe ako „človeku najbližší príbuzný“?
Za človeku najbližšieho príbuzného sa považuje šimpanz, konkrétne šimpanz učenlivý (Pan troglodytes).
Ktoré mesto je známe ako „Benátky severu“?
Je to Štokholm. Mesto je známe svojimi malebnými kanálmi a vodnými cestami, čo mu dodáva podobnosť s Benátkami.
Ktorý prvok je hlavnou zložkou ocele?
Hlavnou zložkou ocele je železo (Fe). Oceľ je zliatina železa s malým množstvom uhlíka (zvyčajne do 2 %), čo výrazne zlepšuje jeho pevnosť a tvrdosť.
Koľko zubov má dospelý človek?
Dospelý človek má zvyčajne 32 zubov.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti