Patria k najlepšej technike NATO, na Ukrajine sú však „zbytočné“. Delostrelectvo trápi absurdný problém
- Húfnica Panzerhaubitze 2 000 je vyspelou zbraňou, ktorá budí rešpekt
- Vďaka problémom je ale časť techniky na Ukrajine nepoužiteľná
- Húfnica Panzerhaubitze 2 000 je vyspelou zbraňou, ktorá budí rešpekt
- Vďaka problémom je ale časť techniky na Ukrajine nepoužiteľná
Nemecké samohybné húfnice Panzerhaubitze 2 000 (skrátene PzH 2 000) nepatria k technike, na ktorú by ukrajinskí vojaci frflali kvôli nedostatočnému výkonu. Naopak, stroje sú veľmi obľúbené vďaka silnému pancierovaniu, vysokej mobilite, rýchlej a presnej paľbe a veľkej vzdialenosti, ktorú vie strela prekonať.
Napriek tomu majú naši východní susedia s húfnicou nemalé problémy, pre ktoré museli niektoré kusy vyradiť z prevádzky. Dôvodom je opotrebovanie hlavne, čo je bežný jav, ktorý sa spája nielen s húfnicami, ale aj s tankami, u ktorých prebieha ešte rýchlejšie. Tento problém sa dá pomerne rýchlo vyriešiť – nainštalovaním novej hlavne, háčik však spočíva v tom, že Ukrajinci ich v súčasnosti nemajú k dispozícii. Jednou z príčin je nemecká byrokracia.
Problémy s opotrebovaním prezradili pre denník Bild dvaja ukrajinskí delostreleckí velitelia, ktorých jednotky už takmer dva roky disponujú húfnicami nemeckej výroby.
„Je to vynikajúci systém, ale opotrebovanie je veľmi vysoké,“ uviedol jeden z delostrelcov. Priznal, že prvé problémy s opotrebovaním nastali už v lete 2022, pri bitke o Bachmut.
O toto mesto sa viedli kruté boje, pričom na oboch stranách došlo ku krvavým stratám. Podľa analytikov ale Rusi utrpeli nepomerne väčšie straty ako Ukrajinci. Už teraz nebohý šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin v máji 2023 uviedol, že pri dobýjaní Bachmutu stratil vyše 20 000 mužov. Ďalšie tisícky mohli padnúť z radov regulárnej ruskej armády, ktorá bojovala po boku Wagnerovcov.
Pri takýchto intenzívnych bojoch sa nemožno čudovať, že použitie bojovej techniky malo vysokú frekvenciu a prejavilo sa aj na opotrebovaní techniky.
„Po krátkom čase sme nahlásili potrebu náhradných hlavní,“ povedal vojak. Výmena opotrebovaných častí však napreduje veľmi pomaly, hoci si nemenovaná európska krajina objednala u výrobcu trojciferné číslo hlavní.
Ich výrobca Rheinmetall využíva špeciálnu techniku kalenia, ktorá si vyžaduje čas. Nemecko preto pristúpilo k dodávkam hlavní v jednociferných číslach, aspoň na znovunavrátenie bojových schopností.
Panzerhaubitze 2 000
Vývoj samohybnej húfnice Panzerhaubitze 2 000 začal ešte v koncom 80. rokov. Húfnica vychádza z podvozku tanku Leopard 2. Do služby v Nemeckej spolkovej armáde stúpili tieto vozidlá v roku 1997.
Vďaka 155 mm kanónu o dĺžke 52 kalibrov dokážu PzH 2 000 strieľať na úctyhodné vzdialenosti. Bežná munícia dokáže zasiahnuť ciele na 30 kilometrov, špeciálna na 40 kilometrov. S muníciou M2005 V-LAP RAP, vďaka raketovému pohonu dokáže prekonať až 67 kilometrov.
Vynikajúca je aj rýchlosť nabíjania, a to vďaka automatickému nabíjaniu. V priemere sa rýchlosť streľby pohybuje na 7 výstreloch za minútu. Vozidlo dokáže uniesť až 60 nábojov.
Okrem Ukrajiny a Nemecka ju má vo výzbroji aj Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Maďarsko, Litva, Holandsko a Katar.
Zvládli opotrebovanie, ktoré nikto nečakal
Ukrajincom nechýbajú len hlavne, ale aj iné dôležité súčiastky, a práve tu sa pasujú s byrokraciou Nemeckej spolkovej republiky. Niekedy nastávajú prípady, keď sú schválené len niektoré diely, iné nie.
„Je absurdné, že v súčasnosti zlyhalo viac zbraňových systémov kvôli nedostatku náhradných dielov než kvôli paľbe nepriateľa,“ kritizoval nemecký poslanec Marcus Faber byrokraciu a neschopnosť zabezpečiť náhradné diely.
Portál Merkur.de pripomína, že nemecký výrobca hlavní Rheinmetall považuje za vysoké nasedenie už 100 rán denne. Ukrajinci pritom v priemere vypália 300 rán denne.
Šéf zbrojárskeho koncernu Armin Papperger uviedol, že hlaveň zbrane má životnosť približne 4 500 rán. Na Ukrajine ale vydrží 20 000 rán.
„Ukrajinci vypália až 20 000 nábojov, to je v skutočnosti nemožné. Iné hlavne by už dávno skolabovali,“ priznal šéf Rheinmetallu.
Ukrajinci dostali 28 týchto húfnic. Najviac (14) darovalo Nemecko, 8 prišlo Holandska a 6 z Talianska. Berlín sa zaviazal darovať Kyjevu ďalších 18 húfnic, pričom časť z dodávky by mala prísť tento rok, časť budúci. Doteraz je zdokumentovaná strata len jednej húfnice, ktorá bola poškodená. To znamená, že by mohla byť opravená. Otázkou ale ostáva, koľké sú boja schopné, kvôli chýbajúcim súčiastkam.
Zdroje: Bild , Merkur.de