V areáli Bratislavského hradu sa zrútila časť oporného múru
- Voda a vietor spôsobili problémy aj na Bratislavskom hrade
- Oznámili pád oporného múru
- Voda a vietor spôsobili problémy aj na Bratislavskom hrade
- Oznámili pád oporného múru
V areáli Bratislavského hradu sa zrútila malá časť oporného múru. Stalo sa tak vplyvom aktuálnej poveternostnej situácie. TASR o tom informovali z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR s tým, že k žiadnym iným škodám ani ohrozeniam na zdraví nedošlo.
„Ide o časť múru v blízkosti vnútroareálovej komunikácie smerom od Leopoldovej brány. Žiadne iné škody ani ohrozenie zdravia nenastali. Areál hradu bol v čase zrútenia uzavretý a dotknutá časť zostane verejnosti neprístupná aj v nasledujúcich dňoch,“ ozrejmili.
Súčasnú situáciu monitorujú zamestnanci kancelárie parlamentu aj odborníci. „Po ustálení odborného názoru na spôsob stabilizácie poruchy spustí Kancelária NR SR procesy, ktoré súvisia s opravou poškodenej časti múru,“ dodali z odboru.
Problémy boli už v minulosti
Statika bratislavských hradieb je problémová už dlhšie. Ako informovali koncom minulého roka tvnoviny.sk, už vtedy boli statici aj geodeti v pohotovosti. Konkrétne išlo o oporný múr Bratislavského hradu. Práve ten sa vlani v októbri oddeľoval od hradného brala, čo zalarmovalo viacerých odborníkov. Portál vtedy informoval, že správca národnej kultúrnej pamiatky pripravuje sanáciu objektu. Koho to bola zodpovednosť v tom čase známe nebolo.
V roku 2023 bola na južnej strane múru Bratislavského hradu viditeľná až niekoľko metrov dlhá prasklina. Spôsobila, že sa oddeľovala od chodníka a nakláňala sa práve nad chodník, ktorý využívajú ako pešiu prístupovú cestu turisti. Ako však portál podotkol, múr bol popraskaný na viacerých miestach.
Riešiť tento problém mali zodpovední. A to konkrétne kancelária Národnej rady SR. Keďže mal byť za to niekto konkrétny zodpovedný, preplatiť to chceli nechať celé vinníkovi. Avšak netušili, kto ním je.
Pochopiteľne prasklina neohrozuje len chodník. Pod hradom sa už intenzívne pracuje na luxusnej štvrti s názvom Vydrica. Merania odborníkov dokázali, že napriek stavbe, ktorá sa rozkladá priamo pod hradom, nespôsobila otrasy ťažká technika ani developer, ktorý je za projekt zodpovedný.
Sanácia múru
Tento rok v máji informoval Denník SME, že ministerstvo podpísalo zmluvu na sanáciu jedného z múrov. Sanácia má zabezpečiť jeho stabilizáciu. Zmluvu podpísalo ministerstvo vnútra a týka sa opravy oporného múru na rohu Šancovej a Pražskej ulice v Bratislave. Za práce na potrebnú stabilizáciu múru poškodeného nedostatočným odvodnením a degradáciou podložia zaplatí podľa kontraktu zverejneného v Centrálnom registri zmlúv 531 107 eur s DPH, píše denník.
Uzavreli ju so spoločnosťou Reding a vychádza z výsledkov verejného obstarávania. Opravy by mali byť hotové podľa dokumentu do ôsmich mesiacov. Tie začnú plynúť až vtedy, keď si spoločnosť prevezme stanovisko, informuje TASR. Pôvodne postavili múr s cieľom vytvorenia terasy, spevnenej plochy medzi budovou MV a múzea.
„Pravdepodobne z dôvodu nedostatočného odvodnenia, respektíve znefunkčnenia pôvodného odvodnenia došlo degradácii zásypového materiálu a podložia múra, tlak od nahromadenej vody za oporným múrom spôsobil prepad časti spevnenej plochy a praskliny medzi tehlovou a kamennou častou múra,“ vysvetlilo ministerstvo pre portál.
Zdroje: TASR, tvnoviny.sk, SME