Povodňová situácia na Slovensku: Dunaj stále kulminuje, Devín je pod vodou (GALÉRIA)
- Hladina Dunaja stále kulminuje
- Rieka Morava situáciu komplikuje
- Za posledné dni spadli stovky milimetrov zrážok
- Hladina Dunaja stále kulminuje
- Rieka Morava situáciu komplikuje
- Za posledné dni spadli stovky milimetrov zrážok
Posledné dni sme ťa online sprevádzali ničivými povodňami, ktoré zasiahli celú strednú Európu. Situácia bola extrémna v Česku, Poľsku aj Rakúsku. Na Slovensku najhoršie dopadlo Záhorie. Devín je pod vodou, Dunaj zaplavil aj obľúbený bratislavský Tyršák. Našťastie, väčšie škody v hlavnom meste voda nenapáchala.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) priebežne situáciu monitoroval a aktuálne informácie komunikoval aj počas tlačových konferencií, ktoré sa konali na dennej báze. Aj keď to v niektorých častiach vyzerá zase ako pred povodňami, na západe to tak ešte nie je. SHMÚ o tom informuje na sociálnej sieti.
Čo nás ešte čaká
V statuse píšu, že vysoká hladina Dunaja stále ovplyvňuje nielen Bratislavu, ale aj ďalšie časti Slovenska. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu vodná hladina v hlavnom meste dosahuje takmer 10 metrov, pohybujúc sa medzi 970 a 980 centimetrami. V Devíne rieka vystúpila na približne 910 centimetrov.
Situáciu komplikuje aj stav na rieke Morava, kde tiež prebieha kulminácia. „Priebeh kulminácie ovplyvňuje vysoký vodný stav na Morave, kde taktiež prebieha kulminácia. Pokles na rakúskom úseku (nad sútokom s Moravou) je zatiaľ len mierny, dôvodom je dotekanie prítokov a topiace sa zásoby snehu v Alpách,“ vysvetľujú meteorológovia.
Očakáva sa, že v hornej časti slovenského úseku Dunaja nastane kulminácia a následne mierny pokles. Stredná časť by mala dosiahnuť najvyšší bod, zatiaľ čo v dolnej časti bude rieka ďalej stúpať. Pod Vodným dielom Gabčíkovo hladina Dunaja naďalej rastie. Rieka Morava má podobný scenár – v hornej časti slovenského úseku by mala kulminovať a potom mierne klesať, zatiaľ čo v strednej a dolnej časti sa očakáva pokračovanie kulminácie.
Hydrológovia upozorňujú na ďalší dôsledok vysokej hladiny Dunaja – ovplyvní aj dolné úseky rieky Váh, kde spôsobí spätné vzdutie. Táto situácia si vyžaduje zvýšenú pozornosť a monitorovanie zo strany príslušných orgánov a obyvateľov dotknutých oblastí.
Extrémne úhrny
Ako píšu zamestnanci SHMÚ v príspevku z utorka, bolo to náročných pár dní. Slovensko a okolité krajiny totiž zasiahli v období od 12. do 16. septembra mimoriadne intenzívne zrážky. SHMÚ zverejnil predbežné údaje o kumulatívnych úhrnoch zrážok za toto päťdňové obdobie.
Najvýraznejšie zasiahnutou oblasťou bolo Záhorie, kde v obci Pernek namerali rekordných 386 mm zrážok. Táto hodnota predstavuje viac ako polovicu priemerného ročného úhrnu v danej lokalite. Úhrny presahujúce 200 mm zaznamenali aj na ďalších miestach Záhoria a v niektorých častiach Bratislavy.
Zrážková situácia odhalila výrazné orografické efekty, najmä v oblasti Malých Karpát. Pozoruhodný rozdiel 325 mm bol zaznamenaný medzi stanicami Slovenský Grob a Pernek, ktoré sa nachádzajú na opačných stranách pohoria.
Naproti tomu, najnižšie úhrny zrážok boli namerané v závetrí Karpát, konkrétne v oblasti Hontu. V obci Lontov spadlo len približne 36 mm zrážok, čo je dokonca menej ako priemerný mesačný úhrn pre september.
SHMÚ upozorňuje, že ide o operatívne údaje, ktoré môžu byť ešte spresnené. Zrážky sa postupne rozšírili z juhozápadu na väčšinu územia Slovenska, pričom na mnohých miestach prekročili hranicu 100 mm. Táto mimoriadna zrážková situácia výrazne ovplyvnila povodňovú situáciu v krajine a jej dôsledky budeme podľa meteorológov pociťovať ešte dlho.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Facebook/SHMÚ, Facebook/SHMÚ, TASR