Podvodníci dostali Slovákov na falošnej verzii známeho nápoja. Ak si už skúsil toto, zrejme si naletel

  • Čapované Prosecco si už možno ochutnal na nejakom festivale alebo na trhoch
  • Vo väčšine prípadov však ide o podvod
  • Ako na to prídeš a čo sa ešte falšuje?
Na snímke párty
Ilustračné foto Canva/Edoardo, djiledesign
  • Čapované Prosecco si už možno ochutnal na nejakom festivale alebo na trhoch
  • Vo väčšine prípadov však ide o podvod
  • Ako na to prídeš a čo sa ešte falšuje?

Čapované pivo alebo kofola patria na Slovensku k jedným z obľúbených nápojov. Rozrástol sa však aj fenomén s čapovaným Proseccom.

Kým niektorí nerozpoznajú problém medzi originálom a lacnou napodobeninou, predajcovia ho rozoznajú jednoducho a ťažia z neho, informujú tvnoviny.sk. Štátna potravinová a veterinárna správa pred takýmito obchodníkmi varuje. 

„Bublinkové víno“

Čapované Prosecco pritom nie je novinka. Mohol si sa s ním už stretnúť na trhoch alebo rôznych festivaloch. Ponúkajú ho aj rôzne slovenské reštaurácie či bary. Niektoré ti však Prosecco v skutočnosti neponúkajú. Čo dostaneš naliate do pohára, je „bublinkové víno“ v cene pravého Prosecca a občas ešte drahšie. 

Chyba však na strane výrobcu často nie je, pretože víno so správnym označením na štítku suda „sýtené perlivé víno“ sa na pulte mení na ľuďmi obľúbené Prosecco. Niektoré vína sú vyrábané v oblasti Prosecco z odrody Glera, no problém nastáva, keď sú označené výrobcom ako Frizzante víno bez zemepisného označenia.

V jednoduchosti to znamená perlivé víno s CO2, no na našom trhu sa to nemôže označovať pojmom Prosecco. To sa však v skutočnosti deje stále častejšie. 

Podvodu sa dopúšťajú hlavne títo obchodníci

Skutočné Prosecco sa totiž predáva v sklenených fľašiach v spotrebiteľských baleniach. „Výroba a kvalita vína z tejto svetoznámej oblasti je prísne strážená vnútornou kontrolou samotných výrobcov, ako aj miestnou úradnou kapacitou štátneho dozoru v krajine pôvodu,“ tvrdia potravinári.

Závažného podvodu sa tak dopúšťajú hlavne obchodníci, ktorí ponúkajú „Prosecco“ v KEG alebo plastových nádobách zákazníkom vo výčapoch a reštauráciách. Podľa SVPS tak často robia aj renomované firmy na internetových stránkach. 

prosecco šampanské
zdroj: Freepik/ rawpixel.com

Názov Prosecco vznikol na základe dediny, ktorá je súčasťou Terstu v severnom Taliansku, informuje web znalecvin.cz. Avšak od roku 2010 sa môže ako Prosecco označovať len ako pôvod vína a odroda s názvom Glera. 

Prosecco je buď šumivé víno, označované ako spumante, alebo perlivé víno, ktoré môžeš poznať ako frizzante. Povoľuje sa aj výroba vína tichého, ktoré nazývajú tranquillo. 

Väčšinou ide o biele víno, v roku 2020 však povolili v oblasti DOC aj ružový variant, ktorý však ako aj biele víno musí obsahovať odrodu Glera zmiešanú s niekoľko percentným podielom odrody Pinot Noir. Nefalšuje sa však len Prosecco.

Aké potraviny sa najčastejšie falšujú? 

Podľa Centra rozvoja znalostí o potravinách ide napríklad o ovocie alebo oleje. Stáva sa, že drahšie druhy ovocia sú nahradené tými lacnejšími. A ak ti tiež idú občas „vypadnúť oči z jamiek“ pri cene panenského olivového oleja, predstav si, že sa tam v niektorých prípadoch pridávajú aj iné oleje. 

V obľúbenom kakau našli škrob, víno riedili s vodou, pridávali škrobové sirupy do medu a liehové nápoje sa falšovali metylalkoholom. Aj takéto podvody sa bežne dejú. Okrem toho portál upozorňuje aj na zneužitie známej značky iného výrobcu. Občas sa originálom nápadne podobajú napríklad obalom alebo názvom. 

Zdroje: tvnoviny.sk, SVPS, znalecvin.cz, Wikipedia, Centrum rozvoja znalostí o potravinách

Najnovšie videá

Trendové videá