POTVRDENÉ: Tieto potraviny znižujú riziko demencie. Ide o revolučný objav pre zdravotníctvo
- Genetika a vek majú vplyv na priebeh demencie, ale strava na jej vznik
- Výskumníci analyzovali 120-tisíc jednotlivcov vo veku 40 až 70 rokov
- Genetika a vek majú vplyv na priebeh demencie, ale strava na jej vznik
- Výskumníci analyzovali 120-tisíc jednotlivcov vo veku 40 až 70 rokov
Napriek tomu, že posledné dekády vývoja ľudstva, a najmä tie v 21. storočí, sú plné nových technologických či medicínskych objavov. Na niektoré choroby však ani tí najšpičkovejší vedci a výskumníci liek nenašli.
Okrem rakoviny ide napríklad aj o demenciu, a pritom, ako píše britský The Independent. Len vo Veľkej Británii ňou trpí milión obyvateľov. Toto číslo sa má do roku 2040 ešte zvýšiť na 1,4 milióna.
Podľa odhadov na našej planéte žilo v roku 2020 viac ako 50 miliónov ľudí s demenciou a prognózami 10 miliónov nových prípadov každý rok. Bolo to tak v dôsledku toho, že starnutie populácie sa neustále zrýchľuje.
Práve preto je prevencia pri tomto ochorení, ktoré čoraz častejšie postihuje aj mladšie ročníky, mimoriadne dôležitá. Vek a genetika významne prispievajú k rozvoju choroby. Vedci však tvrdia, že dôkazy ukázali, že rizikové faktory, medzi ktoré patrí aj strava, môžu pri prevencii hrať dôležitú úlohu.
Zdravotné výhody rastlinných potravín
V tejto súvislosti vyšla v týchto dňoch na portáli Jama Network Open s názvom Flavonoid-Rich Foods, Dementia Risk, and Interactions With Genetic Risk, Hypertension, and Depression.
Autori tejto štúdie, ktorými sú výskumníci z Queen’s University Belfast, prišli k záveru, že flavonoidy, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v rastlinných potravinách, majú celý rad zdravotných výhod, vrátane antioxidačných, protizápalových a protirakovinových vlastností. Súvisia tiež so zníženým rizikom chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, ako aj so zlepšenými kognitívnymi funkciami.
Najnovšia štúdia tiež uvádza, že zvýšený príjem potravín a nápojov bohatých na flavonoidy môže pomôcť znížiť riziko vzniku nevyliečiteľnej choroby až o 28 %.
Flavonoidy, skupina polyfenolických zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v potravinách a nápojoch rastlinného pôvodu, ako je ovocie, zelenina, čaj, červené víno a tmavá čokoláda, sa tiež spájajú s nižším rizikom demencie.
„Celosvetová prevalencia demencie naďalej rýchlo narastá. V tejto kohortovej štúdii založenej na populácii sme analyzovali údaje o stravovaní od viac ako 120 000 dospelých vo veku 40 až 70 rokov z Biobanky Spojeného kráľovstva,“ vysvetlil pre The National News profesor Aedin Cassidy z Centra pre trvalo udržateľné potravinové systémy a Inštitútu pre globálnu potravinovú bezpečnosť v rámci spomínanej Queen’s University Belfast.
Dôležité zistenia
„Naše zistenia ukazujú, že konzumácia šiestich ďalších porcií potravín bohatých na flavonoidy denne, najmä bobuľového ovocia a čaju, bola spojená s o 28 percent nižším rizikom demencie. Nálezy boli najvýraznejšie u jedincov s vysokým genetickým rizikom, ako aj u osôb s príznakmi depresie,“ dodal Aedin Cassidy.
Pre The Independent hlavná autorka predkladanej štúdie Amy Jenningsová zo School of Biological Sciences na Queen’s University Belfast povedala: „Tieto výsledky poskytujú jasnú správu verejného zdravia, pretože naznačujú, že jednoduché opatrenie, ako je zvýšenie dennej konzumácie potravín bohatých na flavonoidy, môže znížiť riziko demencie, a to najmä v populáciách s vysokým rizikom.“
„V súčasnosti neexistuje účinná liečba choroby zvanej demencia, takže preventívne zásahy na zlepšenie zdravia a kvality života a zníženie sociálnych a ekonomických nákladov by mali byť aj naďalej hlavnou prioritou verejného zdravia.“
Čo sa týka metódy zberu dát, JAMA Network Open upozorňuje na to, že účastníci štúdie navštívili 1 z 22 regionálnych hodnotiacich centier. Tam vyplnili dotazník s dotykovou obrazovkou a sériu fyzikálnych a biologických hodnotení.
Zdroje: The Independent, The National News, Queens University Belfast, Jama Network Open