Nie je konsolidácia ako konsolidácia: Pocítia to všetci Slováci, upozorňuje na veľké zmeny ekonóm (PREHĽAD)
- Témou číslo jeden je aktuálne konsolidačný balíček
- Ekonómovia varujú, že jeho zavedenie bude mať dopad na všetkých
- Čoho všetkého sa konsolidácia týka
- Témou číslo jeden je aktuálne konsolidačný balíček
- Ekonómovia varujú, že jeho zavedenie bude mať dopad na všetkých
- Čoho všetkého sa konsolidácia týka
Ako sme ťa už informovali, nedávno dostal balíček konsolidačných opatrení zelenú. Koalícia dosiahla dohodu na súbore opatrení, ktoré by mali priniesť konsolidáciu verejných financií v rozsahu 2,6 až 2,7 miliardy eur. Informovala o tom TASR. Avšak odborníkom ani verejnosti sa spôsob, akým vláda konsoliduje, veľmi nepáči. Súčasťou je aj zvýšenie DPH na 23 %.
Medzi navrhované opatrenia totiž patrí úprava sadzieb DPH, zavedenie novej dane pre firmy z finančných transakcií a zvýšenie dane z príjmu pre firmy od určitej úrovne príjmov.
V nadväznosti na túto dohodu vláda v stredu odobrila dva kľúčové návrhy zákonov zamerané na zlepšenie stavu verejných financií. Ide o rozsiahly legislatívny balík zahŕňajúci väčšinu plánovaných opatrení na ozdravenie rozpočtu v nasledujúcom roku a návrh zákona o dani z finančných transakcií. Pre obe právne normy kabinet navrhol zrýchlené prerokovanie v parlamente.
Aký budú mať tieto zmeny na Slovensko?
Zmeny pre gastrosektor aj cestovný ruch
Zvýšenú 23 % DPH chce vláda zjemniť pomocou zavedenia päťpercentnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) pre gastrosektor a ubytovacie služby. Oznámil to minister cestovného ruchu a športu SR Dušan Keketi (nominant SNS) po intenzívnych rokovaniach s predstaviteľmi odvetvia, informuje TASR.
„Po týždňoch ťažkých rokovaní a po týždňoch koordinácie našich krokov s asociáciami a zástupcami sektora sa nám podarilo finálne zabezpečiť, že celý sektor cestovného ruchu, tzn. gastro aj ubytovanie bude po novom v päťpercentnej sadzbe DPH,“ spresnil Keketi.
Toto rozhodnutie predstavuje významný obrat oproti pôvodnému vládnemu návrhu, ktorý uvažoval o 23 % sadzbe. Minister Keketi zdôraznil, že nová, nižšia sadzba DPH poskytne Slovensku konkurenčnú výhodu v rámci krajín V4, keďže okolité štáty majú vyššie sadzby – Poľsko 8 %, Česko 12 %, Rakúsko 10 %, zatiaľ čo Maďarsko má rovnakú 5-percentnú sadzbu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Koľkých Slovákov sa zmeny dotknú?
- Aký to bude mať dopad na podnikateľov či živnostníkov?
- Zachráni konsolidácia verejné financie?
- Čo sa bežného občana dotkne najviac?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity