Hlas si nenechá „skákať po hlave“: Strana nepodporí konsolidačný balíček, ak nebudú dodržané vládne záväzky
- Strana Hlas-SD podmieňuje podporu konsolidačného balíka schválením zákona o minimálnej mzde
- O ďalších krokoch rozhodne postoj koalície
- Strana Hlas-SD podmieňuje podporu konsolidačného balíka schválením zákona o minimálnej mzde
- O ďalších krokoch rozhodne postoj koalície
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) v diskusných reláciách opakovane zdôraznil, že strana Hlas-SD nepodporí vládny konsolidačný balíček, ak nebudú splnené dva hlavné záväzky: schválenie zákona o minimálnej mzde a dofinancovanie samospráv ešte v tomto roku.
V diskusnej relácii V politike na TA3 minister povedal, že Hlas-SD bude požadovať, aby sa zákon o minimálnej mzde vrátil na rokovanie parlamentu a aby sa o ňom hlasovalo už počas prebiehajúcej parlamentnej schôdze, informuje o tom Denník N.
Požiadavky Hlasu-SD: Minimálna mzda a samosprávy
Tomáš uviedol, že návrh zákona o minimálnej mzde bol pôvodne z rokovania parlamentu stiahnutý na žiadosť predsedu SNS Andreja Danka, čo Hlas-SD považuje za neprijateľné, informuje denník SME.
Minister práce zdôraznil, že strana si už „nenechá skákať po hlave“ a bude vyžadovať naplnenie záväzkov z programového vyhlásenia vlády (PVV).
Kľúčovým cieľom Hlasu je, aby minimálna mzda dosiahla v roku 2026 920 eur a v roku 2027 atakovala hranicu 1 000 eur, čo predstavuje 60 % priemernej mzdy.
Okrem minimálnej mzdy Hlas-SD vyžaduje aj dofinancovanie samospráv ešte v tomto roku. Podľa ministra je situácia v mnohých mestách a obciach kritická a bez dodatočných finančných prostriedkov by mohlo dôjsť k výraznému zhoršeniu služieb pre obyvateľov.
Rozpory v koalícii a kritika opozície
V súvislosti s návrhom konsolidačného balíka dochádza k rozporom aj v rámci vládnej koalície. Šéf SNS Andrej Danko, ktorý žiadal odsunutie návrhu o minimálnej mzde, spôsobil, že Hlas-SD podmienil svoju podporu balíka návratom tohto zákona na rokovanie.
Tomáš okrem toho kritizoval opozičnú stranu SaS, ktorá sa nezúčastnila na rokovaní s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) o konsolidácii verejných financií.
Podľa Tomáša nesie SaS zodpovednosť za súčasný neporiadok vo verejných financiách, keďže bola súčasťou predchádzajúcej vlády.
„My len naprávame ťažkou konsolidáciou to, čo tu napáchala bývalá vláda,“ uviedol Tomáš. Podľa neho SaS navyše nepriniesla žiadny alternatívny návrh konsolidačného balíka.
SaS a jej postoj k balíku
Marián Viskupič, poslanec Národnej rady SR za SaS, na kritiku reagoval s tým, že jeho strana nevidí dôvod rokovať s premiérom za zatvorenými dverami.
Podľa Viskupiča SaS chce riešiť problémy verejných financií priamo v parlamente a zdôraznil, že stretnutie s premiérom neprinieslo žiadne konkrétne výsledky.
SaS konsolidačný balík nepodporí a ostro kritizuje aj daň z finančných transakcií, ktorú považuje za škodlivú. „Ak by sme sa dostali k moci, tento zákon musí byť okamžite zrušený,“ dodal Viskupič.
Podľa neho balík neprináša ozdravenie ekonomiky, ale práve naopak, zhoršuje život ľuďom a zvyšuje náklady. SaS je presvedčená, že vláda by mala zvoliť iný prístup a neriešiť problémy len zavádzaním nových daní.
Výzva pre koalíciu
Minister Erik Tomáš na záver uviedol, že Hlas-SD je ochotný podporiť konsolidačný balík len za podmienky, že vláda splní svoje programové záväzky.
Strana očakáva, že návrh zákona o minimálnej mzde sa dostane späť do parlamentu a že sa urýchlene vyrieši aj dofinancovanie samospráv. Ak tieto požiadavky nebudú splnené, Hlas-SD nepodporí konsolidačný balík, ktorý je súčasťou riešenia verejných financií.
Očakáva sa, že budúce rokovania v parlamente a v koalícii budú kľúčové pre ďalší vývoj. Strana Hlas-SD jasne deklarovala svoje požiadavky a jej podpora bude závisieť od toho, či budú tieto návrhy akceptované.
Hlas-SD hlasuje len za schválené návrhy
Tomáš ďalej vyhlásil, že strana Hlas-SD v pléne Národnej rady SR bude hlasovať výhradne za legislatívne návrhy schválené vládou alebo koaličnou radou.
Minister Erik Tomáš to potvrdil v relácii V politike na TA3. Strana sa odmieta podieľať na schvaľovaní návrhov, ktoré neprešli dohodou v rámci koalície.
„Ak niekto príde s poslaneckou iniciatívou, ktorá neprešla koaličnou radou alebo dohodou s príslušným ministrom, Hlas-SD sa postaví a nebude pokračovať v parlamentnej schôdzi, kým sa problém nevyrieši,“ zdôraznil Tomáš, uvádza TASR.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Denník N, SME, TASR