Počet prípadov rakoviny u mladých stúpa: Môže za to viacero faktorov či jedál, ktoré máš v chladničke aj ty (ZOZNAM)
- Vedci identifikovali hlavné faktory spojené so zvýšeným rizikom rakoviny
- Zdôrazňujú význam zdravej stravy a pravidelného pohybu
- Vedci identifikovali hlavné faktory spojené so zvýšeným rizikom rakoviny
- Zdôrazňujú význam zdravej stravy a pravidelného pohybu
Americká asociácia pre výskum rakoviny (AACR) vydala novú správu. Upozorňuje na stúpajúci počet prípadov rakoviny u mladých ľudí. Túto informáciu priniesol portál Atlasproduction.
V USA od roku 1995 neustále pribúdajú nové prípady rakoviny v skorých štádiách. Najčastejšie ide o rakovinu hrubého čreva, konečníka, krčka maternice, prostaty, prsníka a endometria.
Správa predpovedá, že v roku 2024 bude v USA diagnostikovaných až dva milióny nových prípadov. Z toho 4,2 % pripadá na vekovú skupinu 18 až 50 rokov. Títo ľudia sa bežne nepovažujú za rizikových.
Výskumníci identifikovali šesť hlavných rizikových faktorov. Ide o nezdravú stravu, obezitu, chemické látky, časté užívanie antibiotík, alkohol a sedavý spôsob života. Tieto faktory výrazne prispievajú k výskytu rakoviny u mladších ľudí.
Nedostatok pohybu u mladých
Len štvrtina dospelých a jeden z každých šiestich stredoškolákov sa hýbe toľko, koľko odporúča americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.
Podľa odborníkov je potrebné každý týždeň venovať aspoň 150 minút stredne intenzívnemu pohybu. To môže byť beh, plávanie alebo iný šport. Okrem toho by mali ľudia dvakrát do týždňa cvičiť na posilnenie svalov. Nedostatok pohybu u mladých môže viesť k zvýšenému riziku rakoviny v dospelosti.
Nadmerné množstvá alkoholu
Alkohol výrazne prispieva k vzniku šiestich rôznych typov rakoviny. V Spojených štátoch tvorí 5,4 percenta všetkých prípadov. Mladí ľudia, ktorí v ranom veku pili nadmerné množstvá alkoholu, majú vyššiu šancu ochorieť na rakovinu hrubého čreva a konečníka.
Podľa Cancer Research UK alkohol pôsobí na telo rôznymi spôsobmi, no celkovo zvyšuje riziko rakoviny. Sťažuje bunkám reagovať na poškodenie a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa premenia na rakovinotvorné bunky.
Škodlivé jedlá
Vedci z AACR upozorňujú aj na škodlivosť jedál, ktoré obsahujú veľa červeného mäsa, spracovaných potravín a málo čerstvých surovín. Odporúčajú jesť červené mäso maximálne trikrát za týždeň.
Zdôrazňujú tiež, že potraviny ako párky, slanina či saláma by nemali byť súčasťou pravidelnej stravy. Tieto jedlá zvyšujú riziko vzniku viacerých typov rakoviny.
Mladí ľudia podľa odborníkov konzumujú menej výživné jedlá než staršia generácia. Dávajú prednosť rýchlemu občerstveniu.
„Zníženie alebo odstránenie spotreby vysoko spracovaných potravín, rýchleho občerstvenia a nápojov s vysokým obsahom cukru je rozhodujúce pre obmedzenie epidémie obezity a zníženie záťaže rakoviny,“ píše sa v správe.
Sladké nápoje majú prepojenie s rakovinou pečene. Pravidelné pitie týchto nápojov každý deň zvyšuje riziko jej vzniku.
Nebezpečné chemikálie
Správa AACR vyzdvihla aj nebezpečenstvo, ktoré predstavujú chemikálie nachádzajúce sa v našom životnom prostredí. Zatiaľ však neuviedla konkrétne látky, ktoré by mali spôsobovať tieto riziká.
Naopak, predchádzajúci výskum Národného inštitútu pre rakovinu poukázal na dusičnany v pitnej vode a chemikálie z hnojív uvoľňované do vzduchu. Tieto látky sa spojili so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Pitná voda s obsahom dusičnanov, ktorú ovplyvňujú poľnohospodárske hnojivá, je považovaná za závažný faktor v tomto kontexte.
Zdroje: Atlasproduction, Cancer Research UK