VšZP prišla s alarmujúcou správou: Slováci ignorujú dôležité vyšetrenie. Špičky medicíny či politiky diskutovali o zásadných problémoch
- Startitup navštívil medzinárodnú konferenciu denníka Ekonomika Prevence
- Slováci majú problém s „preventívkami"
- Startitup navštívil medzinárodnú konferenciu denníka Ekonomika Prevence
- Slováci majú problém s „preventívkami"
Prevencia v oblasti rôznych ochorení dokáže ušetriť množstvo peňazí, stresu či podľa niektorých expertov byť dokonca lepšou než samotná liečba. Napriek tomu k nej množstvo ľudí stále pristupuje viac než laxne.
V Prahe sa v utorok (1.10.) stretli špičky zo sveta medicíny, politiky, ale aj športu. Krátko po 10:00 sa v srdci českej metropoly, v hoteli Augustine začala 4. medzinárodná konferencia českého zdravotníckeho denníku Ekonomika Prevence. Úvodný blok vystupujúci otvorili diskusiou na tému Podpora zdravia populácie a prevencia zdravotných rizík.
Legendárny futbalista vyzdvihuje úlohu komunity v podpore zdravia
Medzi diskutujúcich patrila aj legenda českého futbalu Jan Koller či český minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Slovenská ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) mala pôvodne v debate taktiež vystúpiť, ale napokon sa z konferencie ospravedlnila, zastúpil ju tajomník ministerstva Ladislav Slobodník.
Avšak ministerka sa účastníkom prihovorila aspoň prostredníctvom videa. Všetci traja debatéri sa podelili o svoj pohľad na to, ako ľudí postaviť zo stoličky nielen pri fandení pri futbale či olympiáde, ale aj v bežnom živote.
Niekdajší najlepší strelec českej futbalovej reprezentácie vyzdvihol úlohu kolektívu a komunity v podpore zdravia a prevencii. „V súčasnosti sa venujem mnohým športom, ktoré som robil aj v mladosti. Hokej, tenis, bicyklovanie či florbal,“ povedal Koller. Bývalý útočník žije v obci Smetanova Lhota.
„Život tam nie je taký hektický ako napríklad v Prahe, ľudia sú stále vonku, starajú sa o svoje domy a záhrady a pri tom sa pohybujú. My máme dlhoročnú tradíciu, že sa stretávame s kamarátmi cez víkend na nohejbale a hrajú to všetci, aj tí, čo ani nevedia kopnúť do lopty,“ podotkol.
Neskôr sa k slovu dostali Andrzej Marius Fal, prednosta kliniky alergológie a pľúcnych chorôb Národného lekárskeho inštitútu v Poľsku, Daniel Dražan, člen Výboru Českej vakcinologickej spoločnosti a praktický lekár pre deti a dorast, či Jiří Votruba, pľúcny špecialista a internista, prednosta kliniky tuberkulózy a respiračných ochorení Všeobecnej fakultnej nemocnice, ako aj ďalší medicínski experti.
Tí diskutovali na tému najlepších príkladov dobrej praxe a najúčinnejších nástrojov prevencie zdravotných rizík.
Iba 34 % Slovákov navštevuje všeobecného lekára raz do roka
Po nich prišla na rad panelová diskusia: Zdravie populácie a konkurencieschopnosť európskej ekonomiky, kde vystúpilo viacero slovenských zástupcov.
Podpredseda predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Matej Fekete predniesol alarmujúcu správou o tom, že iba 61 percent Slovákov si uvedomuje, že preventívna prehliadka je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie.
70 percent Slovákov navštevuje zubára raz do roka a iba 34 percent Slovákov navštevuje raz do roka všeobecného lekára. Prečo vlastne Slováci nechodia na preventívky?
42 percent ľudí nechodí z dôvodu nedostatku času, 40 percent má strach z výsledkov, 37 percent udáva strach z lekárov, ihiel či krvi a 15 percent sa dokonca nechce zaoberať svojim zdravotným stavom. Tieto informácie pochádzajú z interných zdrojov VšZP.
„Je tam viacero faktorov. Napríklad životný štýl, ľudia žijú naozaj veľmi rýchly život. Následne je to dostupnosť zdravotnej starostlivosti, lebo niektorí ľudia by možno aj šli, ale nevedia, kam presne. A je to aj v edukácii, aby sme ľudí vzdelávali, že majú na to nárok, a možno aj aby sme do budúcna bonifikovali poistencov, aby cítili, že na preventívne prehliadky má zmysel chodiť,“ hovorí pre Startitup Fekete.
„Preventívna prehliadka môže zachrániť život a myslím si, že každý z nás chce žiť. A možno niektorým len nedochádza, že takýto jednoduchý akt, ktorý ich stojí jeden deň vyšetrenia im môže zachrániť život,“ uzatvára minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Politik v minulosti taktiež vykonával funkciu ministra zdravotníctva.
Zdroj: Konferencia českého zdravotníckeho denníku Ekonomika Prevence