Šutaj Eštok sľubuje „tvrdé“ zásahy: Razie v kluboch budú pokračovať. Polícia „si posvieti“ aj na školy
- Razie v kluboch budú pokračovať
- Polícia bude tvrdo postupovať aj na školách
- Razie v kluboch budú pokračovať
- Polícia bude tvrdo postupovať aj na školách
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) oznámil, že kontroly v kluboch budú pokračovať. Polícia bude zasahovať „veľmi tvrdo“ aj na školách. Informoval o tom portál SME.
Šutaj Eštok považuje nasadenie kukláčov v kluboch za primerané. Finančná správa sleduje vydávanie bločkov. Majitelia klubov zatiaľ hodnotia prácu úradníkov pozitívne. Návštevníci sa však sťažujú na správanie kukláčov. Ako sme ťa informovali, v klube Kácečko údajne boli policajti voči návštevníkom zbytočne drzí.
„Našli sa d*ogy vo veľkom množstve, pervit*n, mar*huana a koka*n, práve preto sme zásadným spôsobom posilnili protidrogovú jednotku aj v kluboch, kde sa vyskytujú mladí. Veľmi tvrdo budeme postupovať aj na školách,“ uviedol minister.
Prísne opatrenia na školách
Ministrov hovorca Matej Neumann neskôr objasnil prísne opatrenia na školách. Uviedol, že polícia sa viac zameria na d*ogovú činnosť v tomto prostredí a pri zásahoch bude brať do úvahy prítomnosť detí.
Minister zdôraznil, že cieľom nie je bojovať proti mladým ľuďom, ale proti d*ogám v kluboch, ktoré navštevujú.
„Ako otec si neviem predstaviť, že moje dieťa pôjde do klubu, kde bude mať ako cukrík na tácke k dispozícii kokaín,“ uviedol ďalej.
Stačili by aj uniformovaní policajti, tvrdia niektorí poslanci
V Bratislave prebehlo tento rok už sedem razií, vrátane tanečného klubu Wax2 a kultúrneho centra Kácečko. Okresná organizácia strany Smer v Pezinku chváli tvrdý postup polície a označila Wax2 za miesto, kde sa šíria drogy a progresívne myšlienky.
Oba kluby dostali od finančnej správy pokutu 500 eur za nesprávne vydaný bloček. Riaditeľ Finančnej správy pred parlamentným výborom uviedol, že sa chystá zvýšenie tejto pokuty.
Jaroslav Spišiak z Progresívneho Slovenska a Štefan Hamran z Demokratov nesúhlasia s nasadením kukláčov. Tvrdia, že takéto zásahy sú potrebné len pri vážnych podozreniach. Spišiak ich v minulosti využíval pri boji proti ozbrojeným gangom. Podľa nich by mohli stačiť aj uniformovaní policajti, ako to robili v minulosti.
Verejnosť by mohla presvedčiť o opodstatnenosti zásahov aj videozáznamy, no polícia zatiaľ nemá telové kamery. Tie by mala dostať budúci rok. Mestská polícia ich už vlastní a záznam z augustovej razie v Kácečku poskytla Úradu inšpekčnej služby.
Výpoveď svedkov
Ako sme ťa informovali, podľa svedkov, ktorí boli počas razie priamo v centre diania, boli policajti voči návštevníkom posmešní a zbytočne drzí.
„Boli sme vo Waxe, rozprávali sa s kamošmi, pili sme pivo, keď zrazu krik, hudba prestala, svetlá sa rozsvietili a všetci sme dostali príkaz dať ruky nad hlavu a ísť k stene. Všetci sme sa rozostavili a nastalo ticho. Nemohol si sa ani poškriabať, otočiť hlavou, sledovali nás, ruky mi tŕpli, ale museli ostať nad hlavou. Jeden z policajtov na mňa zavrčal: ‚Čo sa otáčaš, nejaký si nervózny, ne?‘,“ opisuje jeden z návštevníkov.
Kým sa k nemu policajti s kontrolou dostali, do steny pozeral cez dve hodiny. Policajti mali podľa svedkov len jedného technika, ktorý vykonával kontroly.
„Ja som bol v pohode, lebo som nemal nič nelegálne, ale po pol hodine som si všimol, že niekto podo mnou vyhodil drvičku s asi 2 g t*ávy. Policajti začali byť hustí, svietili baterkami a pýtali sa: ‚Chalani, to koho je?‘ Nikto z nás sa nepriznal, tak nás všetkých chceli vziať a urobiť stery. Ja som nemal problém, lebo to nebolo moje, ale taktika bola taká, že nás nechali čakať ďalej. Ruky a nohy boleli, nemohli sme sa ani napiť vody,“ opisuje nočné peklo ďalej.
Keď policajti kontroly dokončili, sklamaných a vystrašených návštevníkov poslali domov. Z koncertu, na ktorý sa tešili mesiace, nebolo nič. Lístky, ktoré si kúpili za 20 eur, nakoniec nevyužil nikto.
Zdroje: SME, Archív SIU