Astronómovia objavili novú planétu podobnú Zemi. Vesmírna záhada je od nás len „na skok“
- Vedci vyhlásili, že vo vesmíre objavili fascinujúci objekt
- Planéta sa od Zeme nachádza asi šesť svetelných rokov
- Vedci vyhlásili, že vo vesmíre objavili fascinujúci objekt
- Planéta sa od Zeme nachádza asi šesť svetelných rokov
Vedci v utorok 1. októbra vyhlásili, že vo vesmíre objavili fascinujúci objekt, ktorý sa nachádza relatívne blízko našej planéty. Ide o malú planétu, ktorá je menšia ako Zem.
Táto exoplanéta, objavená neďaleko nás, má podobne zaujímavé vlastnosti ako planéta Venuša.
Nový objav vedcov
Astronómovia vo vesmíre objavili malú planétu, ktorá obieha okolo samostatnej hviezdy. Táto hviezda, známa aj ako Barnardova hviezda, je najbližšie k slnečnej sústave. Exoplanéta má asi polovicu hmotnosti z Venuše. Preto sa klasifikuje aj ako sub-Zem. Jej oficiálny názov je Barnard B, informuje o tom portál space.com.
Planéta sa od Zeme nachádza asi šesť svetelných rokov. Svoju hviezdu obieha vo vzdialenosti približne 2,9 milióna kilometrov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to príliš veľa. V porovnaní so Slnkom a jeho prvou planétou Merkúrom je to oveľa bližšie.
Slnko je od Merkúra vzdialené o 95 % viac než Barnard B od svojej hviezdy. Táto planéta je veľmi horúca, preto nie je možné, aby bol na nej život, informuje portál The Independent. Povrchová teplota sa pohybuje od 125 stupňov Celzia.
Vedúci tímu, Jonay González Hernández, z inštitútu zo Španielska povedal, že: „Barnard B je jednou zo známych exoplanét s najnižšou hmotnosťou a jednou z mála známych s hmotnosťou menšou ako Zem. Aj keď je hviezda asi o 2 500 stupňov chladnejšia ako naše Slnko, je tam príliš horúco na to, aby udržala na povrchu tekutú vodu.“
Hlavným cieľom výskumu bolo objaviť planéty v miernom pásme Barnardovej hviezdy, ktoré by obsahovali na svojom povrchu tekutú vodu.
Ďalekohľad na objavovanie nových planét
Hernández so svojím tímom objavil Barnard B pomocou sústavy štyroch ďalekohľadov, ktoré boli umiestnené v Čile na púšti Atacama. Bola odhalená vďaka malému kolísaniu, ktoré vzniká pri obiehaní hviezdy, čo je zapríčinené gravitáciou.
Detekcia bola možná vďaka prístroju Echelle Spectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations, skrátene nazývaný aj ESPRESSO. Portál space.com, vo svojom druhom článku informuje, že ide o obrovský teleskop, ktorý je zostavený zo štyroch menších ďalekohľadov. Môžu pracovať samostatne, ale aj kombinovane, aby sa vytvoril takzvaný interferometer, ktorý má väčší záber svetla ako jednotlivé teleskopy.
Ďalekohľad bolo možné vidieť vo filme Jamesa Bonda z roku 2008, Quantum of Solace. Slúžil ako úkryt pre zloduchov.
Pri teleskope sa nachádza aj hotel Residencia, ktorý slúži ako ubytovanie pre vedcov a astronautov.
Púšť v Čile bola pre tento ďalekohľad vybratá preto, lebo sa tu nachádzajú vynikajúce podmienky na pozorovanie. V lete je tu pravidelne bezoblačná obloha, pričom je v noci možné pozorovať aj časť Mliečnej dráhy a juhovýchodnú pologuľu. Každý ďalekohľad má hlavné zrkadlo, ktoré má v priemere 8,2 metra a sekundárne zrkadlo, ktoré má 1,1 metra.
Zdroje: space.com, The Independent