Nová mutácia Covidu môže Slovákom pokaziť Vianoce. Variant sa postupne rozšíri do celého sveta

  • Vedci zaznamenali nový variant koronavírusu prvýkrát už pred pár mesiacmi v Nemecku
  • Teraz už majú informácie o výskyte z 15 krajín sveta
Na snímke je vedec v laboratóriu.
Ilustračné foto Freepik/@DCStudio
  • Vedci zaznamenali nový variant koronavírusu prvýkrát už pred pár mesiacmi v Nemecku
  • Teraz už majú informácie o výskyte z 15 krajín sveta

Vo svete sa objavil nový variant Covidu-19 – XEC. Vedci ho prvýkrát zaznamenali pred pár mesiacmi v Nemecku, a teraz sa už vyskytuje v 15 krajinách. Podľa odborníkov sa môže do Vianoc rozšíriť do celého sveta, čo by mohlo nepríjemne ovplyvniť sviatky.

Nový subvariant Covidu-19, známy ako XEC, naberá na sile. Jeho šírenie je extrémne rýchle, čo vyvoláva obavy medzi odborníkmi. Tento variant má schopnosť prebrať dominanciu nad ostatnými mutáciami a môže spôsobiť, že staršie verzie vírusu postupne ustúpia.

Šírenie sa zrýchľuje

Britský Mirror uvádza, že vedci po prvýkrát objavili variant XEC v júni tohto roka v Nemecku. Dnes už hlásia jeho prítomnosť v 15 krajinách. Predpokladá sa, že v priebehu niekoľkých mesiacov môže tento variant získať prevahu po celom svete.

„Aj keď neustále hovoríme o nových a nových variantoch, praktický dopad toho je úplne minimálny. XEC je subvariantom hybridným a vznikol tým, že si odovzdali informácie verzie KP33 a KS11. Každopádne stále hovoríme o subvariantoch omikronu,“ uviedol nedávno pre portál tn.cz epidemiológ Roman Prymula.

„Vírus vyvoláva stále miernejšie formy ochorenia, zároveň sa ale zrýchľuje jeho šírenie,“ ozrejmil Prymula. 

Prymula očakáva, že do Vianoc sa vírus rozšíri po celom Česku. Namiesto vychutnávania si sviatočných dobrôt môžu viacerí skončiť v posteli s horúčkami.

Hlavné príznaky

Podľa odborníka, ktorého citovala BBC, dostupné vakcíny naďalej poskytujú potrebnú ochranu pred novými variantmi.

Francois Balloux z University College London hovorí, že vakcíny aj pri nedávnych mutáciách stále poskytujú dobrú ochranu.

Subvariant XEC prináša podobné prejavy ako tie predchádzajúce. Ľudia často strácajú čuch a chuť, zápasia s dýchavičnosťou a nadmernou únavou. Objavujú sa aj bolesti hlavy, hrdla, nádcha a niekedy aj tráviace problémy, ako je hnačka.

Očkovanie adaptovanou vakcínou

Od 1. októbra sa na Slovensku začalo očkovať adaptovanou vakcínou proti ochoreniu Covidu-19. Ide o vakcínu Comirnaty JN.1, ktorá poskytuje zvýšenú ochranu proti aktuálne najviac rozšírenému variantu ochorenia. TASR o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

„Ministerstvo zdravotníctva počas nasledujúcich týždňov zabezpečí formou distribučnej spoločnosti do očkovacích centier adaptované vakcíny Comirnaty JN.1 proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Vakcína Comirnaty JN.1 je určená na očkovanie pre všetky vekové kategórie,“ ozrejmil rezort.

Lekárka
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Vakcínu možno podľa jeho slov podať ako prvú dávku, ale zároveň aj po troch mesiacoch od podania poslednej dávky vakcíny proti Covid-19. Prihlásiť sa na očkovanie je možné cez webovú stránku npz.sk. Naďalej je možné aj očkovanie bez registrácie. „Zoznam miest očkovania, ktoré očkujú touto vakcínou, bude zverejnený a priebežne aktualizovaný na webe ministerstva,“ priblížilo ministerstvo.

Pripomína, že ochorenie Covid-19 stále môže spôsobiť dlhotrvajúce následky na zdraví. „Najlepším spôsobom prevencie pred týmto rizikom je očkovanie. Štát zabezpečil bezplatné očkovanie pre všetkých občanov na území SR. Je už len na zodpovednosti každého občana chrániť svoje vlastné zdravie,“ uviedlo.

Odborníci radia ľuďom, aby dodržiavali základné hygienické opatrenia. Medzi ne patrí pravidelné vetranie, domáce testovanie pri príznakoch ochorenia alebo po účasti na hromadných podujatiach a dôkladné umývanie rúk. Na hromadných akciách alebo pri cestovaní verejnou dopravou odporúčajú používať respirátor.

Zdroje: Mirror, tn.cz, BBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá