Nebezpečenstvo môžeš mať priamo v záhrade: Tieto obľúbené huby ohrozujú tvoje zdravie
- Odborník varuje pred hubami rastúcimi v parkoch a záhradách
- Môžu spôsobiť zdravotné problémy
- Odborník varuje pred hubami rastúcimi v parkoch a záhradách
- Môžu spôsobiť zdravotné problémy
Letné obdobie, keď lesy zívali prázdnotou bez húb, je už minulosťou. Jeseň so svojimi vlhkými a teplejšími podmienkami prináša ideálny čas pre rast húb. Mykológovia však varujú, že niektoré huby, najmä tie, čo sa objavujú v záhradách, môžu byť zdraviu nebezpečné.
Vladimír Antonín, odborník na huby, upozorňuje v rozhovore pre CNN Prima News hlavne na bedľu, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie druhy medzi zberačmi. Bedľa sa dá ľahko rozpoznať vďaka svojmu výraznému vzhľadu, a preto ju dokáže identifikovať aj menej skúsený hubár.
Najčastejšie zbieraným druhom je bedľa vysoká. Má klobúčik, ktorý spočiatku pripomína vajíčko, no postupne sa otvára do veľkého priemeru, niekedy až 40 cm. Je charakteristická hnedým povrchom s výraznými šupinami a prsteňom na nohe, ktorý sa dá posúvať.
Nie všetky bedle sú jedlé. Niektoré sú chutné a obľúbené, no iné sa neodporúča konzumovať.
Na tieto si dávaj pozor
Keď bývaš blízko lesa, často môžeš nájsť bedle v parkoch alebo záhradách. Bedľa vysoká sa tu vyskytuje bežne.
Okrem toho tu nájdeš aj iné druhy bedlí, ako napríklad bedľu záhradnú. Niektoré z nich sú snehobiele a vyzerajú ako šľahačka. Práve na tieto si dávaj pozor, môžu ti spôsobiť žalúdočné problémy.
Podľa Vladimíra Antonína to však nie je klasická otrava. V bedliach zo záhrad neboli zistené toxíny, ale niektorí ľudia po ich zjedení môžu mať zdravotné ťažkosti.
„Ono to nie je otrava v klasickom zmysle. Je to individuálna neznášanlivosť a stále sa vyšetruje, prečo sa to deje. Problematické môžu byť aj záhradné bedle a sivohnedé bedle. Ale opäť, tieto huby nemajú v sebe jedovatú látku. Je však pravda, že u niektorých ľudí môžu spôsobiť črevné a žalúdočné problémy,“ vysvetlil mykológ pre portál.
Huby a alkohol
Huby a alkohol spolu nie sú dobrá kombinácia. Platí to najmä pre bedľu červenejúcu, ktorá v spojení s alkoholom môže spôsobiť vážne problémy.
Tvoje telo sa môže vysporiadať s ťažkým jedlom z húb, no ak ho zapiješ alkoholom, riskuješ, že to preň bude priveľká záťaž.
Zber húb vyžaduje opatrnosť. Ak nevieš presne, aký druh si našiel, je lepšie nechať huby bokom. Platí to hlavne, ak si ich našiel v záhrade alebo v parku. Mestské prostredie môže do nich priniesť rôzne nečistoty alebo nebezpečné látky. Radšej si ušetríš starosti, ak budeš zberať len to, čo bezpečne poznáš.
Kde nájdeš najviac húb?
Skúsení hubári už presne vedia, kam sa vybrať, aby si vždy naplnili koše. Ak však nemáš istotu a chceš sa vyhnúť blúdeniu v lese, existuje skvelý pomocník – aktuálna mapa výskytu húb, ktorú nájdeš na portáli nahuby.sk.
Preskúmali sme, odkiaľ Slováci prinášajú najväčšie úlovky, aké druhy húb najčastejšie nájdu, a kde sa šťastie obchádza širokým oblúkom.
Najväčší výskyt húb na Slovensku hlásia v Banskej Bystrici. Práve tu hubári narazili na najväčšie množstvo rôznych druhov húb. Obzvlášť sa darí bedliam, ktoré sa v slovenských jedlách často používajú ako náhrada za mäso.
Do popredia sa dostáva aj východné Slovensko. Košičania a obyvatelia okolitých miest mali tiež šťastie na bedle, ktoré sa im podarilo nájsť aj v lesoch pri sídliskách. Okrem nich si hubári odniesli domov masliaky a kuriatka. Napriek tomu väčšina stále čaká, kým prídu poriadne dažde. V lesoch pri Humennom sa našli plné koše kozákov, čo robí túto oblasť druhým najúspešnejším miestom na východe.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: CNN Prima News, Archív SIU, nahuby.sk