Revolúcia v prevencii rakoviny: Vedci vyvíjajú prevratnú „zbraň“ v boji so zákernou chorobou žien
- Vakcína proti rakovine vaječníkov, ktorá sa vyvíja v Anglicku, je prvá svojho druhu
- Rakovina vaječníkov patrí medzi najrozšírenejšie typy u žien
- Vakcína proti rakovine vaječníkov, ktorá sa vyvíja v Anglicku, je prvá svojho druhu
- Rakovina vaječníkov patrí medzi najrozšírenejšie typy u žien
Vakcína proti rakovine vaječníkov, ktorá sa vyvíja v Anglicku, je prvá svojho druhu. Vedci dúfajú, že očkovanie by mohlo byť účinné podobne ako vakcína proti HPV, informuje o tom portál Sky News.
Revolučná vakcína v medicíne
Výskumníci z Oxfordskej univerzity vytvorili vakcínu, ktorá sa nazýva OvarianVax. Jej princípom je, že formuje imunitný systém tak, aby rozpoznal a následne napadol skoré štádiá rakoviny vaječníkov, píše oficiálny portál Oxfordskej univerzity.
Rakovina vaječníkov je 6. najrozšírenejšia rakovina u ženského pohlavia. V Anglicku na ňu každý rok ochorie približne 7 500 žien. V prípade, že bude tento výskum úspešný, začne sa pracovať na klinických skúškach vakcíny. Vedci dúfajú, že látka by mohla v budúcnosti fungovať ako prevencia proti rakovine.
V súčasnej dobe neexistujú žiadne skríningové programy na toto ochorenie.
Riaditeľ laboratória a vedúci výskumu, profesor Ahmed Ahmed uviedol, že pracujú na identifikácii bunkových cieľov.
„Potrebujeme lepšie stratégie na prevenciu rakoviny vaječníkov. V súčasnosti sa ženám s mutáciami BRCA1/2, ktoré sú vystavené veľmi vysokému riziku, ponúka operácia, ktorá zabráni rakovine, no oberá ich o možnosť mať potom deti. Zároveň sa mnohé ďalšie prípady rakoviny vaječníkov nezachytia, kým nie sú v oveľa neskoršom štádiu.“
„Naučiť imunitný systém rozpoznávať veľmi skoré príznaky rakoviny je náročné. Teraz však máme vysoko sofistikované nástroje, ktoré nám poskytujú skutočný pohľad na to, ako imunitný systém rozpoznáva rakovinu vaječníkov,“ dodal profesor.
Predchádzajúci výskum profesora a jeho kolegov zistil, že imunitné bunky pacientok, ktoré mali rakovinu vaječníkov, si pamätajú nádor.
Vakcína OvarianVax je projektom, ktorý je financovaný v rámci výskumnej stratégie Cancer Research UK. Celkovým zámerom je objaviť a spresniť spôsob prevencie rakoviny.
Výkonná riaditeľka informovala: „Projekty ako OvarianVax sú skutočne dôležitým krokom vpred do vzrušujúcej budúcnosti, kde sa rakovine dá oveľa lepšie predchádzať. Toto je jeden z mnohých projektov, ktoré, dúfame, poskytnú ženám dlhší a lepší život bez strachu z rakoviny.“
Rakovina vaječníkov
Ako uvádza portál lekar.sk, na Slovensku v priemere na toto ochorenie zomrie približne 200 žien ročne a nakazí sa okolo 500. Podobne ako aj pri iných rakovinách, je potrebná skorá identifikácia. Preto je nevyhnutné navštevovať pravidelne gynekologického lekára.
Nádor na vaječníkoch vzniká tak, že sa nekontrolovateľne delia patologické bunky. Tie následne vytvárajú veľkú masu, ktorá sa zachytí a prerastá vaječník. Metastázy sa môžu rozšíriť aj do maternice či vajcovodu.
Zvýšené riziko nádoru vzniká, ak je žena nositeľkou génu BRCA 1, BRCA 2 a Lynchovho syndrómu. Pacientky v takomto prípade by mali byť na gynekológii kontrolované viac ako jedenkrát ročne.
Portál zdravotka.sk píše, že počiatočné štádium nemusí mať žiadne príznaky. Medzi skoré príznaky sa radia: bolesť brucha, bolesť malej panvy, nečakané krvácanie, bolesť chrbta, tráviace ťažkosti, časté močenie, nepravidelný cyklus, zväčšenie lymfatických uzlín, chudnutie alebo nadmerné priberanie.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Sky News, ox.ac.uk, lekar.sk, zdravoteka.sk