Policajti varujú hubárov: Lesné návštevy nemusí znepríjemniť len medveď. Tieto jednoduché rady ti môžu zachrániť život
- Prezídium Policajného zboru varuje hubárov pred dvomi situáciami
- V oboch prípadoch je nutné zachovať pokoj
- Situácie sa nemusia vyeskalovať
- Prezídium Policajného zboru varuje hubárov pred dvomi situáciami
- V oboch prípadoch je nutné zachovať pokoj
- Situácie sa nemusia vyeskalovať
Hubári sa tešia neustále väčšiemu počtu húb v slovenských lesoch. Prezídium Policajného zboru však varuje, že okrem dych-berúcich úlovkov môžu hubári v lesoch objaviť aj starú muníciu. Ako informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia PZ, aj napriek tomu, že od ukončenia druhej svetovej vojny prešlo 80 rokov, stále evidujú takéto prípady.
Aj keď munícia nemusí byť aktívna, manipulácia s takýmto nálezom je riziková. Hrabovská vysvetlila, ako postupovať v prípade, že pri hľadaní húb objavíš to, čo by si nechcel.
Muníciu objavili aj minulý týždeň
Posledným prípadom, ktorý polícia eviduje, je udalosť z minulého týždňa v Prešovskom kraji. Hubárka pri prehľadávaní lesa objavila starú vojenskú muníciu. Okamžite kontaktovala linku 158, kde oznámila, že pri zbere húb v Slanských vrchoch v katastrálnom území obce Cabov (okres Vranov nad Topľou) našla v lesnom poraste neznámy kovový predmet. Ten v jej očiach pripomínal povojnovú muníciu.
Na miesto následne dorazil pyrotechnik, ktorý po príchode potvrdil, že ide o delostreleckú mínu z druhej svetovej vojny. Policajti upozorňujú hubárov i turistov, aby takéto situácie nepodceňovali. „Aj keď munícia na prvý pohľad pôsobí, že je poškodená a vykazuje znaky staršieho dáta výroby, neznamená to, že nie je nebezpečná,“ informuje Prezídium PZ prostredníctvom tlačovej správy.
Nález je nutné nahlásiť, ničoho sa nedotýkaj
Najdôležitejšie je sa nájdenej munície v lese nedotýkať ani s ňou nemanipulovať. Následne je potrebné takýto nález okamžite nahlásiť na bezplatné telefónne číslo 158. Určite nie je vhodné od takéhoto nálezu odísť či ignorovať ho. Munícia totiž môže byť nestabilná a spôsobiť výbuch.
„Dávajte obzvlášť v takýchto momentoch pozor na deti a zvieratá, aby svojou nepozornosťou nespôsobili možnú aktiváciu nálezu,“ upozorňujú policajti.
Miesto v blízkosti nálezu je potrebné označiť, a potom sa zdržiavať až do príchodu polície v dostatočne bezpečnej vzdialenosti. Pyrotechnik po príchode na miesto následne prehľadá okolie, nájdenú muníciu zaistí a rozhodne o ďalšom odbornom postupe.
Pozor aj na lesnú zver
Okrem starej vojenskej munície policajti tiež upozorňujú ľudí, aby si počas prechádzky po lese dávali pozor na stret so zverou. Ak sa človek pohybuje mimo turistických chodníkov, alebo v ťažko dostupnom teréne je obzvlášť potrebné rátať aj s takýmito situáciami.
Príkladom je tragická udalosť z Nízkych Tatier z konca minulého týždňa. V hustom lesnom poraste v okrese Liptovský Mikuláš došlo k napadnutiu 63-ročného muža medveďom hnedým. Ako sme informovali, šelma na muža zaútočila počas zberu húb. Muž nanešťastie utrpel vážne zranenia, ktorým podľahol.
Na návštevu lesa je nutné sa pripraviť
Policajti všetkým Slovákom odporúčajú sa oboznámiť s lokalitou ešte pred jej návštevou. Tí, ktorí majú v pláne ísť do lesa kvôli zberu lesných plodov, by si mali z dostupných informácií a overených zdrojov preveriť, či v danej lokalite je predpoklad pohybu nebezpečnej zveri. Napríklad či obec v uvedenom katastrálnom území nevyhlásila mimoriadnu situáciu.
Taktiež je dobré sledovať svoje okolie. Napríklad medveďa hnedého je možné pri zbere húb spozorovať podľa veľkosti a tvaru stopy, ktoré sú takmer nezameniteľné, pripomína polícia.
„Predpokladaným miestam výskytu sa radšej pri zbere lesnej úrody vyhýbajte. Odporúčame na prechádzku spojenú s hubárskou vášňou sa vybrať za denného svetla. Zber húb a potulky prírodou si doprajte vo väčších skupinách a uprednostnite pohyb po turistickom chodníku.“
Čo ak už zviera stretneš?
V prípade akéhokoľvek podozrenia, že sa v tvojom okolí nachádza medveď, policajti odporúčajú v prvom rade zachovať pokoj. Následne je potrebné z miesta sa opatrne vzdialiť. Ak skutočne dôjde k situácii, že nebezpečnú zver predsa len zbadáš, snaž sa presunúť na bezpečné miesto, odkiaľ bezodkladne informuješ políciu. Polícia následne zmobilizuje Zásahový tím pre medveďa hnedého a príjme ďalšie potrebné opatrenia zabezpečujúce ochranu života a zdravia.
Nečakané stretnutie s medveďom v prírode môže byť znepokojujúce, no nemusí automaticky viesť k nebezpečnej situácii, informuje Štátna ochrana prírody SR (ŠOPSR). Kľúčom k bezpečnému zvládnutiu takéhoto stretnutia je správne vyhodnotenie okolností a uvedomenie si, že naše správanie výrazne ovplyvňuje reakciu medveďa.
Najdôležitejšie je zachovať pokoj
Odborníci odporúčajú pri kontakte s medveďom na vzdialenosť menšiu ako 100 metrov pomaly zväčšovať odstup. Je dôležité vyvarovať sa priblíženiu k zvieraťu, aj keď sa javí pokojné. Utekanie sa neodporúča, pretože môže u medveďa vyvolať inštinkt prenasledovania. Výskumy poukazujú na to, že medvede majú tendenciu reagovať agresívnejšie na ľudí, ktorí sa správajú aktívne – napríklad sa k nim približujú kvôli fotografiám alebo sa ich snažia odplašiť.
Naopak, pasívny prístup, ako tiché pozorovanie či pomalé ustupovanie, zvyčajne vedie k pokojnejšiemu priebehu stretnutia. Je vhodné dať medveďovi najavo svoju prítomnosť pokojným hlasom a zároveň sa vyhnúť priamemu očnému kontaktu, ktorý môže zviera vnímať ako prejav agresie.
Pri ustupovaní je odporúčané vracať sa po trase príchodu, pričom je potrebné medveďa neprestajne sledovať. Zaujímavosťou je, že medveď stojaci na zadných labách sa len snaží lepšie zorientovať v situácii a nejde o agresívny postoj. Naopak, prudké pohyby, otáčanie sa chrbtom či beh sú nevhodné reakcie, ktoré môžu situáciu zhoršiť.
V rámci sebaobrany môže medveď vykonať varovný výpad, ktorým signalizuje človeku, aby sa vzdialil. Hoci nevhodná reakcia človeka môže situáciu vyostriť, väčšina takýchto stretnutí sa končí bez fyzického kontaktu. Správne pochopenie správania medveďa a adekvátna reakcia sú kľúčové pre bezpečný priebeh stretnutia v prírode.
Takto spoznáš miesto, ktorému sa chceš vyhnúť
Ako informuje ŠOPSR, pri pohybe v lese by sme si mali všímať svoje okolie. Nájdeme totiž niektoré znaky, ktoré nám povedia, či sa v okolí môže veľká šelma nachádzať. Ak sú v okolí medvedie stopy, trus a znaky kŕmenia sa, mali by sme lokalitu zmeniť. Ak by si si podľa stôp nebol istý, či skutočne ide o medveďa, znakom jeho pobytu sú aj tzv. „značkovacie stromy“ a vývratiská. „Môžeme tiež pozorovať rozhrabané mraveniská, prehrabanú pôdu alebo poprevracané kamene,“ informuje ŠOP SR.
Výbornou pomôckou naučiť sa čítať znaky je aj Príručka k mapovaniu pobytových znakov veľkých šeliem, ktorú nájdeš na stránke ŠOP SR.