Na Slovensku sa predáva 27 rizikových liekov. Výrazne zhoršujú psychiku, varujú odborníci (PREHĽAD)

  • Lieky s obsahom finasteridu a dutasteridu môžu predstavovať nebezpečenstvo
  • Európska lieková agentúra ich začala prehodnocovať
Mikroskop a žena plače na zemi.
Ilustračné foto Freepik/@BalashMirzabey, Freepik/@freepik
  • Lieky s obsahom finasteridu a dutasteridu môžu predstavovať nebezpečenstvo
  • Európska lieková agentúra ich začala prehodnocovať

Lieky obsahujúce finasterid a dutasterid sa podávajú mužom vo veku 18 až 41 rokov. Pomáhajú riešiť androgénnu alopéciu, teda vypadávanie vlasov spôsobené mužskými hormónmi. Lekári ich používajú aj pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty, kde zväčšená prostata zhoršuje močenie. 

Európska lieková agentúra (EMA) informovala o tom, že Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) začína analyzovať dostupné údaje. Skúma spojenie finasteridu a dutasteridu s myšlienkami na samovraždu a suicidálnym správaním. Prehodnotí, ako tieto fakty ovplyvňujú bezpečnosť týchto liekov a ich prínos pre pacientov. Upozornil na to aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Psychiatrické vedľajšie účinky

ŠÚKL varuje, že lieky s obsahom finasteridu a dutasteridu, podávané vo forme tabliet alebo kapsúl, môžu spôsobovať psychiatrické vedľajšie účinky, vrátane depresie. Toto upozornenie vychádza z informácií Európskej liekovej agentúry.

„Suicidálne myšlienky ako možný vedľajší účinok s neznámou frekvenciou výskytu boli taktiež nedávno pridané do informácií o prvých liekoch s obsahom finasteridu, ktoré sú registrované vo viacerých krajinách EÚ – Propecia a Proscar,“ uvádza EMA.

Odborníci zdôrazňujú, že na lieky s finasteridom už platia opatrenia na zníženie rizík. Zdravotníci aj pacienti majú k dispozícii príslušné varovania a pokyny.

„V súhrne charakteristických vlastností lieku je zdravotníckym pracovníkom odporúčané, aby sledovali, či sa u pacientov nevyskytujú psychiatrické príznaky, a aby v prípade výskytu týchto príznakov ukončili liečbu,“ uvádza agentúra ďalej.

Lieky obsahujúce finasterid a dutasterid na Slovensku

Pacienti nájdu v príbalovom letáku odporúčanie, aby pri výskyte psychických príznakov vyhľadali lekára. EMA oznámila, že posúdi všetky dostupné informácie. Na základe toho rozhodne, či registrácia týchto liekov v EÚ ostane, zmení sa, pozastaví alebo úplne zruší.

„Na Slovensku sú lieky obsahujúce finasterid a dutasterid registrované vo forme tabliet, kapsúl alebo sprejových roztokov pod týmito názvami: Adadut, Adatam, Aglandin, Alkapidan, Androfin, Atucare, Avodart, Belodut, Duodart, Dutalan, Dutamed, Dutamon, Dutasterid/Tamsulozín FMK, Dutasteride/Tamsulosin Glenmark, Dutasteride/Tamsulosin Krka, Dutrys, Finamed, Finanorm, Finasteride Accord, Finjuve, Finpros, Penester, Tamed, Tedez,“ uvádza ŠÚKL.

Vývoj nových liekov za pomoci AI

Popri tradičnom hodnotení liekov a ich potenciálnych vedľajších účinkov sa však čoraz častejšie využíva aj umelá inteligencia na objavovanie nových možností liečby.

Model umelej inteligencie (AI) vyhľadáva už schválené lieky s potenciálom zabrať aj na vzácne ochorenia, pre ktoré zatiaľ nie je dostupná liečba. TASR informuje na základe správy žurnálu Nature Medicine a servera MedicalXpress.

Celosvetovo existujú tisíce vzácnych a nediagnostikovaných ochorení. Hoci každé z nich jednotlivo postihuje iba malý počet ľudí, všetky spoločne sa týkajú približne 300 miliónov ľudí po celom svete, čím výrazne ovplyvňujú ľudskú spoločnosť i ekonomiku.

Na snímke vedkyňa pozerá do mikroskopu.
zdroj: Freepik/DC Studio

V Spojených štátoch však zatiaľ existujú lieky schválené americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) iba pre päť až sedem percent takýchto ochorení. Mnohé ochorenia preto zostávajú neliečené alebo liečené nedostatočne.

Vývoj nových liekov je náročný a zdĺhavý proces. Pomôcť by mohol nový nástroj využívajúci AI zvaný TxGNN. Vedci nástroj vyvinuli špecificky na identifikáciu liekov s potenciálom zaberať na vzácne ochorenia a na ochorenia bez schválenej liečby.

Model zatiaľ odhalil takmer 8 000 nových liekov (schválených FDA alebo vo fáze klinického skúšania) s potenciálom liečiť viac než 17 000 ochorení, z ktorých mnohé zatiaľ nemajú schválené žiadne lieky. Zároveň ide o dosiaľ najväčší počet ochorení, ktoré jeden model s AI dokáže zvládnuť. Výskumníci však tvrdia, že ho možno použiť aj na viac než 17 000 ochorení, s ktorými spočiatku pracoval.

Vyššia presnosť a úspešnosť

Nástroj má dve hlavné funkcie – prvá označuje potenciálne lieky a ich vedľajšie účinky, druhá rozhodnutie zdôvodňuje.

TxGNN má v porovnaní s inými poprednými nástrojmi na hľadanie nových účelov liekov o takmer 50 percent vyššiu úspešnosť identifikácie potenciálne vhodných liekov. Pri identifikácii potenciálnych kontradikcií zároveň dosiahol o 35 percent vyššiu presnosť.

„Toto je presne oblasť, kde vidíme potenciál umelej inteligencie – pri znižovaní celosvetovej záťaže chorobami a hľadaní nových využití už existujúcich liekov. Zároveň je to rýchlejšia a hospodárnejšia cesta vývoja nových terapií ako pri ich tvorbe úplne od základov,“ uvádza vedúca štúdie Marinka Zitniková, ktorá pôsobí na Lekárskej fakulte Harvardovej univerzity.

Vývoj popisuje štúdia vypracovaná tímom vedeným vedcami z Lekárskej fakulty Harvardovej univerzity zverejnená 25. septembra vo vedeckom žurnále Nature Medicine.

Autori nástroja ho sprístupnili bezplatne a nabádajú lekárov vykonávajúcich klinické štúdie a iných vedeckých pracovníkov, aby ho aktívne využívali. Urobiť tak majú najmä pri hľadaní liečby ochorení, pri ktorých zatiaľ absentuje.

Zdroje: European Medicine Agency, ŠÚKL, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá