12 výnimočných vedeckých osobností Slovenska, ktoré hľadajú odpovede na aktuálne výzvy ľudstva vo vede

  • ESET Science Award opäť prináša do centra pozornosti výnimočné vedecké osobnosti
  • Ocenenie predstavuje finalistky a finalistov, ktorí prispievajú k lepšej budúcnosti pre všetkých
ESET Science Award
ESET Science Award
  • ESET Science Award opäť prináša do centra pozornosti výnimočné vedecké osobnosti
  • Ocenenie predstavuje finalistky a finalistov, ktorí prispievajú k lepšej budúcnosti pre všetkých

V dnešnom svete plnom výziev a neistoty sú to práve vedci a pedagógovia, ktorí nám prinášajú nádej na lepšiu budúcnosť. Ich práca, inovatívne myšlienky a oddanosť poznaniu posúvajú hranice ľudského chápania a otvárajú nové možnosti pre riešenie globálnych problémov.

Práve týmto výnimočným osobnostiam vzdáva hold ocenenie ESET Science Award, ktoré už po šiestykrát vyzdvihne tých najlepších z oblasti vedy a vzdelávania na Slovensku. Tento rok sa nesie v znamení témy „Budúcnosť našej planéty“, čím podčiarkuje význam vedeckého bádania pre udržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia.

Dnes si predstavíme finalistov, ktorých práca a oddanosť môžu inšpirovať nás všetkých k aktívnemu prístupu v starostlivosti o našu planétu a jej budúcnosť.

Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku

Mária Bieliková je medzinárodne uznávanou odborníčkou na umelú inteligenciu. Venuje sa aj etickým aspektom umelej inteligencie. Je zakladateľkou Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT), ktorý prepája akadémiu a biznis cez excelentnú vedu, transfer poznatkov a rozvoj talentu.

Mária Bieliková
zdroj: ESET/Mária Bieliková

Michal Mego patrí medzi špičkových odborníkov v oblasti onkológie a personalizovanej medicíny. Ako prednosta II. Onkologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu v Bratislave stojí za významnými výskumnými projektmi, ktoré posúvajú hranice liečby rakoviny.

Priekopnícka je najmä jeho práca v oblasti výskumu cirkulujúcich nádorových buniek pri karcinóme prsníka a nových liečebných cieľov pri nádoroch semeníkov.

Michal Mego
zdroj: ESET/Michal Mego

Milan Sýkora je popredný slovenský chemik, ktorý po dlhoročnom pôsobení v prestížnom Los Alamos National Laboratory priniesol svoj výskum na Slovensko. Vedie Laboratórium pokročilých materiálov na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského a špecializuje sa na vývoj a štúdium nanomateriálov a iných moderných materiálov s potenciálom využitia v nových technológiách.

Milan Sýkora
zdroj: Milan Sýkora

Martin Venhart je popredný slovenský jadrový fyzik, ktorý pracuje vo Fyzikálnom ústave Slovenskej akadémie vied. Špecializuje sa na experimentálne štúdium štruktúry ťažkých atómových jadier metodikou jadrovej spektroskopie.

Martin Venhart
zdroj: ESET/Martin Venhart

Norbert Žilka je slovenský neuroimunológ, ktorý vedie Neuroimunologický ústav Slovenskej akadémie vied. Jeho výskum je zameraný na imunológiu, biologickú a nefarmakologickú liečbu Alzheimerovej choroby a iných demencií.

Norbert Žilka
zdroj: ESET/Norbert Žilka

Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov

Matúš Dohál pôsobí v Martinskom centre pre biomedicínu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Vo svojej práci sa predovšetkým venuje skúmaniu tuberkulózy, s dôrazom na identifikáciu nových mechanizmov rezistencie, ale aj objasneniu šírenia multirezistentných kmeňov v populácii a molekulárnu diagnostiku mykobaktérií priamo z klinických vzoriek.

Matúš Dohál
zdroj: ESET/Matúš Dohál

František Herman pôsobí na Katedre experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, kam sa vrátil po absolvovaní postdoktorandského štúdia na ETH v Zürichu.

Okrem učenia sa vďaka financovaniu prostredníctvom SASPRO grantu vo svojom výskume s kolektívom študentov zaoberá teoretickou fyzikou kondenzovaných látok. Momentálne je v centre ich záujmu supravodivosť, najmä mikroskopické dôsledky neusporiadanosti vo všeobecnosti.

František Herman
zdroj: ESET/František Herman

Michal Kvet pôsobí ako vedúci Katedry informatiky na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Venuje sa výskumu databázových systémov, a to hlavne v oblasti temporálnych databáz, výkonnosti a škálovateľnosti.

Taktiež sa venuje dátovej analytike a jej aplikácii v inteligentných dopravných a nemocničných informačných systémoch. Je autorom viacerých učebníc a monografií venovaných téme databázových systémov, cloudu a temporálnych databáz.

Michal Kvet
zdroj: ESET/Michal Kvet

Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania

Helena Bujdáková je vedúcou Katedry mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa štúdiu faktorov virulencie, rezistencii a biofilmom patogénnych baktérií a kvasiniek. Je delegátkou Československej spoločnosti mikrobiologickej vo Federácii európskych mikrobiologických spoločností.

Helena Bujdáková
zdroj: ESET/Helena Bujdáková

Ivan Cimrák je výskumníkom a vysokoškolským pedagógom na Žilinskej univerzite v Žiline. Venuje sa aplikovanej matematike a informatike v oblasti modelovania separácie cirkulujúcich rakovinových buniek a umelej inteligencie v biomedicíne.

Ivan Cimrák
zdroj: ESET/Ivan Cimrák

Igor Farkaš patrí medzi popredných slovenských odborníkov v oblasti umelej inteligencie. Je zástupcom vedúcej Katedry aplikovanej informatiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

V Centre pre kognitívnu vedu sa dlhodobo špecializuje na skúmanie modelov umelých neurónových sietí a ich využitie v kognitívnej vede a robotike.

Igor Farkaš
zdroj: ESET/Igor Farkaš

Peter Peciar pôsobí ako profesor v odbore strojárstvo – procesná technika na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Výskumne a pedagogicky sa venuje procesom a konštrukcii unikátnych zariadení a aparátov pre chemický, potravinársky, farmaceutický a spotrebný priemysel, ale taktiež aj materiálovým výskumom a inovatívnym technológiám.

Ťažiskom jeho výskumu je mechanika trojfázových systémov s partikulárnou tuhou fázou a vývoj netradičných technológií spracovania práškových materiálov do aglomerovanej formy.

Peter Peciar
zdroj: ESET/Peter Peciar

Medzinárodná komisia na čele s nobelistkou Emmanuelle Charpentier

Spomedzi týchto osobností vzídu laureátky a laureáti v troch kategóriách: Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania.

V prvých dvoch kategóriách bude laureátku alebo laureáta vyberať medzinárodná komisia na čele s nobelistkou Emmanuelle Charpentier. Slávnostný galavečer s vyhlásením laureátok a laureátov ocenenia sa uskutoční 10. októbra a v priamom prenose ho odvysiela STVR na Dvojke.

Témou šiesteho ročníka ESET Science Award je „Budúcnosť našej planéty“, ktorá rezonuje od úspešného festivalu STARMUS.

„Finalisti ocenenia prispievajú svojím vedeckým skúmaním k riešeniam výziev, ktorým čelí naša spoločnosť a planéta. Niektorí zlepšujú kvalitu života ľudí už dnes, ďalší otvárajú nové možnosti do budúcnosti, no všetci nám svojou prácou umožňujú lepšie pochopiť svet okolo nás a udržiavať ho pre budúce generácie,“ vysvetľuje Paulína Böhmerová, manažérka spoločnosti ESET pre vzťahy s vedeckou obcou.

O tom, kto sa stane laureátom či laureátkou, už tradične rozhodne medzinárodná komisia, ktorej bude tento rok predsedať nobelistka Emmanuelle Charpentier. Emmanuelle je priekopníčkou flexibilnej a špecifickej technológie editovania genómu CRISPR-Cas9, za čo získala Nobelovu cenu za chémiu v roku 2020. 

„Sme veľmi radi, že aj tento rok predsedá medzinárodnej komisii významná osobnosť svetovej vedy. Našou snahou je, aby komisia zložená zo špičkových vedeckých osobností inšpirovala vedcov a vedkyne na Slovensku a zároveň pomohla zviditeľniť ich úspechy na medzinárodnej scéne. Cieľom väčšiny aktivít Nadácie ESET je podporovať vedu, vytvárať priaznivé prostredie pre vedecký rozvoj a budovať ekosystém, ktorý pre vedu na Slovensku zabezpečí perspektívnu budúcnosť,“ vysvetľuje Lucia Marková, správkyňa Nadácie ESET.

Laureáti a laureátky ESET Science Award sú oceňovaní na základe komplexného hodnotiaceho procesu. Hodnotí sa nielen ich vedecký prínos a merateľné scientometrické dáta, ale aj účasť na medzinárodných výskumných projektoch či zviditeľňovanie slovenskej vedy a výskumu v zahraničí.

U vysokoškolských pedagógov sa navyše sleduje využívanie inovatívnych prístupov vo výuke, pedagogické zručnosti a spätná väzba ich študentov.

Zdroj: ESET Science Award

Najnovšie videá

Trendové videá