EXKLUZÍVNE: Takto rezort „zbrojí“ proti povodniam: Slovensko sa extrémnemu počasiu nevyhne, varujú odborníci
- Po povodniach vznikli na Slovensku obrovské škody
- Rezort životného prostredia avizuje plánované opatrenia
- Klimatická zmena extrémnemu počasiu praje
- Po povodniach vznikli na Slovensku obrovské škody
- Rezort životného prostredia avizuje plánované opatrenia
- Klimatická zmena extrémnemu počasiu praje
Minulý mesiac si si nemohol nevšimnúť, že našu krajinu zasiahli ničivé povodne. Náš región a Európu doslova zaliala voda. Brala domy, zaplavila ulice a mnohé mestá boli donútené vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Ešte horšie ako na Slovensku to vyzeralo u našich susedov v Českej republike a Poľsku.
Nejde o nejaký jednorazový problém, odborníci upozorňujú, že počasie bude témou aj nasledujúce roky. Európska environmentálna agentúra (EEA) nepíše len o povodniach, ale aj o extrémnych obdobiach sucha či vlnách horúčav. Európu tak čakajú neľahké časy, na ktoré sa treba pripraviť.
Podľa nedávno zverejnenej správy ministerstva životného prostredia totiž musel rezort v roku 2023 na povodne vyčleniť viac ako 7 miliónov eur. Informoval o tom Voda portál.
Startitup preto v súvislosti s prognózami oslovil zainteresovaných a pýtal sa, ako sa bude s počasím nasledujúce roky vyrovnávať práve naša krajina.
Nezastaviteľné zmeny
Ak sa o životné prostredie aspoň trochu zaujímaš, nebude pre teba prekvapením, že to s našou planétou nevyzerá práve najlepšie. K povodniam, ktoré Európu postihli v septembri, veľkou mierou prispela klimatická kríza, píše BBC. Keďže klíma sa mení, povodne to ešte zhoršilo. Vedci hovoria, že vďaka udalostiam z minulého mesiaca máme jasný pohľad na to, ako bude vyzerať budúcnosť najrýchlejšie otepľujúceho sa kontinentu na svete.
Európske krajiny ako Poľsko, Česko, Rakúsko či Taliansko pustošila najmä búrka Boris. Následky povodní vyčíslili Briti na miliardy libier. World Weather Attribution (WWA) uviedla, že nedávne štvordňové obdobie bolo vôbec najdaždivejšie zaznamenané v strednej Európe.
Susedná Česká republika bola na povodne pomerne dobre pripravená. Vyhli sa tak stratám na životoch, utrpeli „len“ majetky. Český minister Vít Rakúšan s dostatočným predstihom odporúčal obyvateľom, aby si pripravili evakuačné batožiny, písali Aktuality.
Vedci z WWA zisťovali, akú veľkú úlohu zohrali klimatické zmeny v extrémnych poveternostných udalostiach, a to porovnaním s modelom toho, aké zlé mohli byť búrky, suchá alebo horúčavy vo svete, kde ľudia takmer nespaľovali fosílne palivá.
Nebezpečných javov pribudne
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.