Tajné rozhovory Trumpa a Putina majú byť konečne odkryté. Hovorí sa aj o „špeciálnej zásielke“
- Bob Woodward vo svojej novej knihe opisuje vzťah Trumpa s Putinom
- Odhaľuje tiež, ako sa vo vypätých chvíľach vyjadruje prezident Biden
- Bob Woodward vo svojej novej knihe opisuje vzťah Trumpa s Putinom
- Odhaľuje tiež, ako sa vo vypätých chvíľach vyjadruje prezident Biden
Len pár týždňov pred voľbami v USA je opäť dôležitou témou otázka, ktorá trápi Ameriku už roky: Aký je vlastne vzťah medzi bývalým prezidentom Donaldom J. Trumpom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom?
Ako informuje New York Times, nová kniha od legendárneho novinára Boba Woodwarda s názvom „War“ túto záhadu znovu otvára, pričom tvrdí, že Trump a Putin boli v kontakte viackrát od jeho odchodu z Bieleho domu v roku 2021. Podľa knihy, ktorá má vyjsť 15. októbra 2024, Trump hovoril s Putinom až sedemkrát od svojho odchodu z úradu.
K týmto rozhovorom malo dôjsť v čase, keď Trump presadzoval blokovanie vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá bojovala proti ruským inváznym silám. Zatiaľ čo Trumpovi spojenci odmietajú tieto tvrdenia a vravia, že sú „vymyslené“, kniha spôsobila chaos v politických kruhoch.
Trump dlhodobo Putina obdivuje
Trump dlhodobo vyjadruje sympatie k Putinovi a dokonca ho označil za „geniálneho“ po tom, čo Putin na začiatku roka 2022 nariadil plnú inváziu na Ukrajinu. Trump vo svojich prejavoch často spomínal Putina a viackrát povedal, že by dokázal vyjednať mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou do 24 hodín. Bidenova administratíva, ako aj viacerí analytici považujú tieto vyhlásenia za nebezpečné a nereálne.
Kniha War však nezahŕňa len detaily o Trumpových kontaktoch s Putinom. Woodward ponúka aj pohľad do zákulisia Bidenovej administratívy, vrátane jeho názorov na svetových lídrov.
Biden v súkromí kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ako „zlého chlapíka“ počas konfliktu v Gaze na jar 2024. O Putinovi zas Biden povedal, že je „zloduch“ a označil ho za „stelesnenie zla“.
Woodward ďalej opisuje, ako Biden v roku 2021 dvakrát konfrontoval Putina s tajnými informáciami, ktoré ukazovali, že Rusko plánuje inváziu na Ukrajinu. Počas jedného z rozhovorov Putin údajne naznačil možnosť použitia jadrových zbraní, čo viedlo Bidena k tomu, aby ho upozornil, že „je nemožné vyhrať jadrovú vojnu“.
Bidenova administratíva čelila aj obavám z toho, že Putin skutočne použije jadrové zbrane. V septembri 2022 boli spravodajské informácie také znepokojujúce, že podľa nich existovala až 50 % šanca, že Rusko použije taktické jadrové zbrane, čo bola omnoho vyššia pravdepodobnosť ako predtým odhadovaných 5 až 10 %.
Woodwardova kniha, založená na stovkách hodín rozhovorov a tajných informáciách, prináša detailný pohľad na najväčšie medzinárodné krízy, ktorým Biden čelil, vrátane stiahnutia z Afganistanu a vojny na Ukrajine.
Kniha taktiež odhaľuje osobné súboje, ktorým Biden čelil počas svojho prezidentovania, vrátane zložitých rozhodnutí ohľadom svojho syna Huntera Bidena a jeho právnych problémov.
Čítajte viac z kategórie: Prezidentské voľby USA 2024
Zdroje: NY Times, BBC