Alarmujúce zistenie aktivistov: Len 700 metrov od smrteľného útoku medveďa našli vnadisko. ŠOP o ničom nevedela
- Hubár po útoku medveďa zraneniam podľahol
- Aktivisti z iniciatívy My sme les prišli s alarmujúcim zistením
- Hubár po útoku medveďa zraneniam podľahol
- Aktivisti z iniciatívy My sme les prišli s alarmujúcim zistením
Tragický incident, pri ktorom medveď usmrtil hubára v katastri obce Hybe, vyvolal diskusiu o bezpečnosti v lesoch a poľovníckych praktikách. Smrteľný útok sa odohral v sobotu 5. októbra v ťažko prístupnom lesnom teréne. Medveď poranil hubárovi jednu z hlavných tepien dolnej končatiny, čo malo za následok masívne krvácanie a zastavenie krvného obehu.
Krátko po nešťastnej udalosti prišli aktivisti z iniciatívy My sme les s alarmujúcim zistením. Len približne 700 metrov od miesta incidentu objavili poľovnícke vnadisko, ktoré podľa ich slov navštevujú rôzne zvieratá vrátane medveďov. Marek Kuchta z iniciatívy pre TASR uviedol, že v oblasti sa nachádza viacero takýchto miest monitorovaných fotopascami.
Kritizujú zodpovedných politikov
Iniciatíva My sme les píše na svojej sociálnej sieti, že štát, ktorý má všetky potrebné nástroje na predchádzanie takýmto situáciám, pri riešení problému zlyháva. „Nuž, zodpovední politici ako Taraba, Takáč, Kuffa či Rudolf Huliak namiesto toho, aby konečne prikročili k realizácii potrebných preventívnych opatrení brániacim prístupu medveďov do kukurice či odstraňujúcim poľovnícke vnadiská, sa snažia prekrývať svoje fatálne zlyhanie atakmi na aktivistov a ochranárov či bezhlavým odstrelom medveďov,“ uviedli aktivisti.
Hovoria pritom, že prevádzkovateľ vnadiska s istotou vie, že sa tam medveď nachádza, pretože fotopasca priebežne posiela aktuálne zábery. Kuchta vysvetľuje, že medvede, ktoré sú v letných mesiacoch lákané kukuricou, zostávajú v podhorí aj po žatve kvôli ľahko dostupným zdrojom potravy na týchto miestach.
ŠOP o ničom nevedela
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR pre TASR uviedla, že o výskyte vnadiska nemá vedomosť. Zásahový tím pre medveďa hnedého pritom vykonal obhliadku len blízkeho okolia tragického stretu. „Nie je v kompetencii ŠOP viesť si evidenciu a kontrolu takýchto poľovníckych vnadísk,“ uviedla ŠOP.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) v súvislosti s útokom medveďa na svojej sociálnej sieti uviedol, že chce dať preveriť konanie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR za uplynulé mesiace. Chce zistiť, či ŠOP nepodcenila situáciu na lokálnej úrovni.
„Legislatívne zmeny prijaté v parlamente dávajú už niekoľko mesiacov všetkým kompetentným úradom dostatočné právomoci konať pri premnožených medveďoch,“ povedal Taraba a uviedol, že v tomto roku už odstrelili 71 medveďov. Priemer počas uplynulých rokov je pritom na úrovni 10.
Ešte v máji tohto roka schválili poslanci parlamentu novelu zákona o ochrane prírody, ktorou sa menil aj zákon o civilnej ochrane. Zmenilo sa napríklad to, že pokiaľ takzvané vnadiská nebudú príčinou výskytu medveďa, návrh umožňuje povoliť výnimky na elimináciu problémových jedincov, ktoré svojím výskytom a správaním predstavujú potenciálne ohrozenie života, zdravia a škody na majetku.
Ministerstvo životného prostredia môže povoliť výnimku aj pre viaceré subjekty, pokiaľ je mimoriadna situácia. Odstrel tak môžu realizovať aj poľovnícke združenia a dôvodom odstrelu je už samotný výskyt medveďa v území, ktoré bude vyhlásené za územie odstrelu.
Zdroje: FB My sme les, TASR, archív Startitup