Politici reagujú na výročie tragédie na Zámockej: „Boli to pocity zdesenia. Pre túto komunitu sme neurobili vôbec nič“

  • Od teroristického útoku pred podnikom Tepláreň uplynuli dva roky
  • Krúpa, Tabaková a Remišová reagujú pre Startitup
Juraj Krúpa, Romana Tabaková
Startitup/Ján Gondáš
  • Od teroristického útoku pred podnikom Tepláreň uplynuli dva roky
  • Krúpa, Tabaková a Remišová reagujú pre Startitup

Matúš a Juraj, nezabudneme. Slovensko si 12. októbra pripomína 2. výročie tragédie teroristického útoku pred podnikom Tepláreň, počas ktorého boli zavraždení dvaja mladí ľudia. Kam sme sa odvtedy ako spoločnosť pohli? Čo odvtedy pre LGBTI ľudí spravila vláda? Pokročili sme v boji proti extrémizmu a nenávisti?

Startitup medzi politikmi zisťoval, ako si pamätajú na deň, keď sa odohrala tragédia na Zámockej, či existujú nové stratégie alebo plány, ktoré vláda zavádza na lepšiu prevenciu a elimináciu teroristických hrozieb v krajine, ale aj či vláda venuje dostatočnú pozornosť prevencii radikalizácie.

Tabaková: Dúfam, že sa v živote nezopakuje, že niekoho zavraždia za to, že je inak orientovaný ako heterose*uálne

„Boli to pocity zdesenia. A taká prvá otázka, ktorú som mala v hlave, bolo, že zase? Pretože pár dní pred tým bola tragédia na Zochovej, keď zomreli ďalší mladí ľudia vinou absolútne nezodpovedného šoféra. Toto bolo niečo, v priebehu úplne krátkeho času, opäť dve úplne zbytočné obete mladých ľudí, ktorých zastrelil asi duševne chorý človek,“ hovorí pre Startitup poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí). 

„Pamätám sa, akoby to bolo dnes a ja dúfam, že sa v živote nezopakuje, že niekoho zavraždia za to, že je inak orientovaný ako heterose*uálne,“ tvrdí exposlankyňa Romana Tabaková. „Moje pocity? Zhrozená a v strachu, že toto sa deje aj na Slovensku,“ dodáva.

Romana Tabaková
zdroj: Startitup/Ján Gondáš

„Pamätám si to veľmi živo. Tie pocity boli, samozrejme, hrozné a skľučujúce, stala sa hrozná vec a zastrelili dvoch nevinných ľudí. Čo iné môže človek cítiť, ako hrôzu a odpor,“ opisuje poslanec SaS Juraj Krúpa.

Krúpa: Pre túto komunitu sme neurobili nič

Ako hodnotia opatrenia, ktoré Slovensko prijalo od tragédie na Zámockej na posilnenie boja proti extrémizmu a terorizmu? Boli dostatočné? „Extrémizmus sa stáva normou. Keď počúvam vyjadrenia súčasnej vlády, tak vyjadrenia, čo by možno kedysi alebo pred pár rokmi, sme vnímali ako extrémistické vyjadrenia, dnes sú súčasťou slovníka premiéra Slovenska, a to je tragédia,“ myslí si Remišová.

Podľa Tabakovej je vždy čo zlepšovať, ale za dôležité považuje, že Európska rada prijala sankcie proti H*masu a Al-Ká*de. „Napríklad ten teroristický čin, čo sa mal udiať na koncerte Taylor Swift, tak na to prišli. Slovensko intenzívne spolupracuje s Európskou úniou a robí, čo môže,“ dodáva exposlankyňa.

„Radikalizmus a extrémizmus na Slovensku prekvitá. Vidíme to aj na našich politických predstaviteľoch, značná časť takéhoto extrému je zastúpená aj v parlamente, aj vo vláde. Takže my naozaj zaostávame v boji proti extrémizmu a radikalizmu, ale aj v úsilí dať rovnaké práva ľuďom z tejto komunity. Jednoducho sme pre túto komunitu neurobili vôbec nič, dokonca ju používame aj na politický boj a robíme z nich terče. Čo potom spôsobuje aj takéto útoky, nielen tento, ale tých útokov sa na Slovensku deje stále veľa,“ uzatvára Krúpa. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá