Google do roku 2030 postaví jadrovú elektráreň. Experti majú obavy a bijú na poplach

  • Google potrebuje vlastnú jadrovú elektráreň
  • Kvôli AI sa mu zdvihli emisie skoro o polovicu
  • Odborníci sa boja dopadu na planétu
google, jadrová elektráreň
Archív Canva
  • Google potrebuje vlastnú jadrovú elektráreň
  • Kvôli AI sa mu zdvihli emisie skoro o polovicu
  • Odborníci sa boja dopadu na planétu

Technologický gigant Google znova prepisuje históriu. Podpísal totiž prvú firemnú zmluvu svojho druhu na výrobu jadrovej energie. Spoločnosť Kairos Power dostala za úlohu postaviť pre Google až sedem malých modulárnych reaktorov. Načo však potrebujú takýto obrovský obnos energie?

Ako si už iste všimol každý na tomto svete, AI v posledných rokoch mení úplne všetko. Aj naše babky už za chvíľu budú umelú inteligenciu využívať na vymeriavanie pomeru múky a vajec do receptov. Nuž, Google jednoducho vie, že dopyt potrebuje zastrešiť. 

Ako informuje denník Pravda, firma potrebuje množstvo energie pre svoje dátové centrá a najmä pre vývoj umelej inteligencie. AI je síce kľúčový hráč v budúcich vedeckých objavoch a ekonomickom raste, ale aj poriadny žrút elektriny.

Začína Google s novým trendom?

Plán je naozaj veľkolepý. Prvý reaktor by mal začať svietiť najneskôr v roku 2030 a do roku 2035 by mali pribudnúť ďalšie. Keď to všetko spočítame, Google bude mať k dispozícii úctyhodných 500 megawattov čistej jadrovej energie – čo stačí na vysvietenie celého mesta.

Jadrová energia je pre Google lákavá najmä preto, že dokáže bežať non-stop. A to je presne to, čo potrebujú pre svoje obrovské dátové centrá, ktoré nikdy nespia. Zaujímavé je, že Google nie je sám, kto sa obzerá po jadrovej energii. Aj Microsoft má uvažovať o podobnom kroku.

Kairos Power, firma, ktorá bude pre Google tieto mini-reaktory stavať, už má niečo za sebou. Momentálne budujú v Tennessee demonštračný reaktor s názvom Hermes. Google, králi internetu, vďaka nim budú už čoskoro aj ekologickými pioniermi. 

Potrebujú znížiť emisie

Správy o tom, že Google a Microsoft využívajú na chod AI obrovské množstvá energie, sa objavili už v lete. Odborníci sa totiž začínajú obávať CO2 emisií, ktoré by kvôli umelej inteligencii mohli mať vplyv na klimatické zmeny. 

„Jedna otázka na ChatGPT spotrebuje približne toľko elektrickej energie, koľko by stačilo na rozsvietenie jednej žiarovky na približne 20 minút,“ povedal pre NPR výskumník Jesse Dodge. „Takže si viete predstaviť, že milióny ľudí, ktorí niečo také denne používajú, spotrebujú naozaj veľké množstvo elektrickej energie.“

Tieto obrovské nároky na pôde USA zastrešujú elektrárne spaľujúce fosílne palivá, ako je uhlie a plyn, ktoré sú aj hlavnými príčinami klimatických zmien. Ekologický krok Googlu je teda v tomto bode nevyhnutný. 

Podľa environmentálnej správy spoločnosti Google boli ich emisie skleníkových plynov v roku 2023 o 48 % vyššie ako v roku 2019 a vinu si za to nesie takmer exkluzívne AI. 

„S ďalšou integráciou umelej inteligencie do našich produktov môže byť znižovanie emisií náročné v dôsledku zvyšujúcich sa energetických požiadaviek vyplývajúcich z vyššej intenzity výpočtov umelej inteligencie a emisií spojených s očakávaným nárastom investícií do našej technickej infraštruktúry,“ píše Google v reporte. 

Keďže čas už nikto späť nevráti a je veľmi nepravdepodobné, že by sa ľudstvo umelej inteligencie v prospech planéty vzdalo, jadrové elektrárne môžu byť najlepším možným riešením. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Pravda, NPR, BBC, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá