„Mäsiar z Chán Júnis“ je mŕtvy. Šéf extrémistov z Gazy prežil rakovinu mozgu, zomrel v prestrelke

  • Jahjá Sinvár je mŕtvy, hlásia izraelskí predstavitelia
  • Šlo o šéfa hnutia H*mas
  • Získal prezývku mäsiar z Chán Júnis
  • Toto je jeho príbeh
Jahjá Sinvár a Palestínčania
Jahjá Sinvár a Palestínčania TASR/AP, Adel Hana, Nasser Nasser
  • Jahjá Sinvár je mŕtvy, hlásia izraelskí predstavitelia
  • Šlo o šéfa hnutia H*mas
  • Získal prezývku mäsiar z Chán Júnis
  • Toto je jeho príbeh

Jahjá Sinvár je mŕtvy. Ide o nového, a teda aj bývalého šéfa extrémistického hnutia H*mas pôsobiaceho najmä v palestínskej enkláve Pásmo Gazy. Hnutie 7. októbra 2023 rozpútalo súčasnú vojnu, keď z Gazy na Izrael podniklo teroristické útoky. Izrael na všetko reagoval masívnym ostreľovaním územia a snahou eliminovať bojovníkov tejto organizácie.

Jahjá Sinvár sa považuje za hlavného strojcu útokov zo 7. októbra. Po smrti Ismáíla Haníju, ktorý zahynul koncom júla v Iráne, sa stal novým vodcom H*masu.

Bol jedným z prvotných členov hnutia

Ako píše agentúra AP, Sinvár sa narodil v roku 1962 v meste Gaza Chán Júnis. Bol jedným z prvotných členov H*masu. Organizácia vznikla v roku 1987 a Sinvár sa postupne vypracoval na šéfa jej bezpečnostnej zložky. Tá sa snažila očistiť hnutie od izraelských špiónov.

Izraelčanom sa ho koncom 80. rokov podarilo zatknúť. Sám sa priznal k zabitiu 12 podozrivých spolupracovníkov, vďaka čomu si vyslúžil prezývku „Mäsiar z Chán Júnis“. Bol odsúdený na štyri doživotné tresty. Jeho zločiny zahŕňali aj zabitie dvoch izraelských vojakov.

Vo väzení organizoval štrajky s cieľom zlepšiť pracovné podmienky. Študoval aj hebrejčinu a izraelskú spoločnosť. V roku 2008 prekonal rakovinu mozgu. Starostlivosť mu pritom poskytovali izraelskí lekári.

O tri roky neskôr sa dostal na slobodu v rámci výmeny za izraelského vojaka zajatého H*masom pri cezhraničnej razii. Sinvárovo prepustenie schválil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Naspäť v Gaze

Počas 22 rokov strávených v izraelských väzniciach sa Sinvár stal známym svojou vytrvalosťou a vodcovstvom medzi väzňami. V roku 2017 sa stal vodcom hnutia v Gaze.

Jeho vedenie znamenalo posun k militantnejšiemu postoju, zdôrazňujúc budovanie armády a užšie väzby s regionálnymi mocnosťami ako Irán a H*zballáh, píše The Jerusalem Post.

Útok na Izrael

Sinvár veril, že dosiahne svoje ciele posilnením vojenských spôsobilostí H*masu. Hnutie sa snažil pripraviť na rozsiahle konflikty s Izraelom. Všeobecne ho svet považuje za strojcu teroristických útokov zo 7. októbra 2023, pri ktorých približne 1 140 ľudí prišlo o život a ďalších 250 osôb útočníci uniesli do pobrežnej enklávy ako rukojemníkov.

Izrael reagoval spustením pozemnej operácie a masívneho ostreľovania palestínskej enklávy. Ministerstvo zdravotníctva pod správou H*masu tvrdí, že v Gaze prišlo o život viac ako 40 000 ľudí. Tieto údaje nie je možné nezávisle overiť, no pri pohľade na rozsah škôd ani poprieť.

Sinvár sa nachádzal na zozname teroristov USA. Izrael ho považoval za najhľadanejšieho spomedzi všetkých osôb na jeho teroristickom zozname.

Smrť

Podľa izraelských médií zahynul tento týždeň pri bojoch v Gaze, informovali sme. Pôvodne Izraelské obranné sily (IDF) oznámili, že šlo o jednu z možností, no jeho telo nedokázali ihneď identifikovať. Neskôr DNA testy túto možnosť potvrdili.

V oblasti, kde podľa všetkého došlo k úmrtiu Sinvára a dvoch ďalších extrémistov, sa podľa armády nenachádzali žiadni rukojemníci, píše The Times of Israel. Podľa niektorých správ sa mal pritom šéf hnutia ukrývať práve medzi unesenými Izraelčanmi a údajne ich používal ako ľudské štíty.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: AP, The Jerusalem Post, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá