Nebezpečný vírus zasiahol Európu: Spôsobuje extrémnu bolesť a útočí na mozog

  • Nebezpečný vírus pochádza z Brazílie
  • Po celom svete sa už nakazili tisíce ľudí
  • Vírus sa dostal aj do Európy
Na snímke chorá žena a laboratórium
Ilustračné foto Canva/Pixelshot, Pixelfit
  • Nebezpečný vírus pochádza z Brazílie
  • Po celom svete sa už nakazili tisíce ľudí
  • Vírus sa dostal aj do Európy

Približne 10 000 ľudí na celom svete už ochorelo na vírus oropouche, známy aj ako horúčka oropouche. Prvým európskym štátom, ktorý ohlásil prípady nákazy, je Taliansko. Podľa denníka Il Mattino v piatok zaznamenali päť prípadov, no títo ľudia sa nakazili mimo územia Talianska.

„Miera rizika pre Taliansko je v súčasnej dobe veľmi nízka, ale je potrebné vykonať ďalšie štúdie a je dôležité nepoľavovať na ostražitosti, aby sme sa vyhli potenciálnym rizikám,“ avizoval Federico Gobbi, riaditeľ oddelenia infekčných, tropických a mikrobiologických chorôb vo Valpolicelle.

Pôvodca vírusu

Vírus Oropouche, ktorý spôsobuje ochorenie, sa vyskytuje hlavne v Strednej a Južnej Amerike, ako aj v Karibiku. Ako informuje Štátny zdravotný ústav (SZÚ), v poslednom desaťročí sa ohniská najviac vyskytli v Amazónii. Tento vírus sa bežne vyskytuje v mnohých krajinách Južnej Ameriky – a to nielen vo vidieckych oblastiach, ale aj v mestách. Brazília, Bolívia, Ekvádor, Kolumbia, Francúzska Guyana, Panama, Peru, Trinidad a Tobago pravidelne hlásia nové prípady.

Prvýkrát bol vírus zistený v roku 1955 pri rieke Oropouche v Trinidade. Na konci 20. storočia sa Brazília stala jednou z krajín s viacerými ohniskami. Od začiatku roku 2024 až do 23. júla bolo hlásených viac ako 7700 prípadov v piatich krajinách Severnej a Južnej Ameriky, pričom takmer 7000 prípadov sa vyskytlo v Brazílii. Najviac zasiahnutých bolo vo veku 20 – 29 rokov, pričom väčšinu tvorili muži (52 %).

V posledných mesiacoch boli hlásené importované prípady nákazy z Kuby a Brazílie v Taliansku a Španielsku. Riziko prenosu v rámci EÚ a EHP je však považované za veľmi nízke. Zatiaľ nie je potvrdené, či by európske druhy hmyzu dokázali vírus prenášať.

Príznaky vírusu

Toto ochorenie sa svojimi príznakmi podobá na horúčku dengue, vírus chikungunya, Zika alebo maláriu, čo ho robí náročným na prvotné rozpoznanie. Tieto ochorenia majú spoločné symptómy, čo môže komplikovať správnu diagnózu, najmä v oblastiach, kde sa všetky tieto vírusy vyskytujú.

Pri nástupe infekcie sa často objavuje náhla horúčka sprevádzaná silnými bolesťami hlavy, zimnicou, bolesťami svalov a kĺbov. Mnoho ľudí tiež zažíva nepríjemné pocity ako citlivosť na svetlo, závraty, bolesť za očami, nevoľnosť a vyrážky. Tieto príznaky síce trvajú kratšie ako týždeň, no nie je nezvyčajné, že sa objavia opäť o niekoľko dní alebo aj týždňov po ústupe prvotných problémov.

Hoci väčšina pacientov sa zotaví v priebehu niekoľkých dní až jedného mesiaca, u niektorých sa môžu vyskytnúť vážnejšie komplikácie. Tie zahŕňajú meningitídu, encefalitídu alebo dokonca krvácanie. Našťastie sú prípady úmrtí veľmi zriedkavé, no ochorenie vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä v rizikových oblastiach.

Liečba a inkubačná lehota

Liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov. Odporúča sa odpočívať, zvýšiť príjem tekutín a užívať lieky proti bolesti a horúčke. Ak je podozrenie na horúčku dengue, treba sa vyhnúť aspirínu a iným nesteroidným protizápalovým liekom, aby sa predišlo riziku krvácania.

Dôležité je, aby sa počas liečby sledoval stav pacienta, najmä v prípade, že sa príznaky zhoršujú. Základom sú odpočinok a dostatočná hydratácia. Akékoľvek podozrenie na komplikácie, ako sú vážne bolesti alebo horúčky, si vyžaduje okamžitú konzultáciu s lekárom.

Inkubačná lehota ochorenia sa pohybuje medzi 4 až 8 dňami po infikovanom uhryznutí, no môže to byť aj 3 až 12 dní. Tento čas závisí od mnohých faktorov vrátane imunitného systému pacienta a množstva vírusu, ktorý sa dostal do tela.

Zdroje: Il Mattino, szu.cz

Najnovšie videá

Trendové videá