EXKLUZÍVNE: Nová slovenská hymna „dostala“ samotných poslancov. „Považujem to za úlet. Je to nedôstojné“
- Politikov sme sa pýtali na to, ako reagujú na zmeny štátnej hymny
- Úpravy avizovalo ministerstvo kultúry
- Michelko tvrdí, že hymna zostane rovnaká
- Politikov sme sa pýtali na to, ako reagujú na zmeny štátnej hymny
- Úpravy avizovalo ministerstvo kultúry
- Michelko tvrdí, že hymna zostane rovnaká
Úlet. Nedôstojné. Aj týmito prívlastkami niektorí opoziční poslanci a poslankyne častovali nápad z dielne ministerstva kultúry upraviť hymnu Slovenskej republiky.
Naopak, samotná ministerka Martina Šimkovičová nazýva svoj nový projekt „veľkým prekvapením“. Dohliada naň osobne aj s podporou svojej pravej ruky, štátneho tajomníka Lukáša Machalu, píšu Aktuality.
Darček pre Slovenskú republiku
Spravodajský portál sa odkazuje na ministerkino minulotýždňové vystúpenie v rádiu Infovojna. Tam totiž oznámila, že bude musieť odísť trochu skôr, lebo má naplánovanú návštevu Slovenskej filharmónie. Bola však zdržanlivá, o čo ide priamo neprezradila. „Chystáme tam veľké prekvapenie,“ povedala.
Jej „veľké tajomstvo“ ale odhalil portál Aktuality. Ďalším nevyžiadaným nápadom Šimkovičovej a Machalu je zmena štátnej hymny. Za vylepšenou verziou má stáť Oskar Rósza, informovali sme ťa. Samotný umelec to pre portál potvrdil, s čím povedal, že vlastne nejde o žiadnu novinku.
„Na umeleckom diele pracujem od roku 2011. Ja som ministerstvo kultúry oslovil už v roku 2011, ale vzhľadom k tomu, že je to malý darček pre Slovenskú republiku odo mňa, tak by som to nerád znehodnotil skôr, než si bude možné vypočuť výsledok. Rád sa vyjadrujem k veciam, až keď sú hotové,“ povedal.
Kritika poslankýň
Simona Petrík z Progresívneho Slovenska hovorí, že zmeny týkajúce sa hymny sú len pokračovaním toho, čo ministerka Martina Šimkovičová robí odkedy si prebrala svoj mandát. „Je to nedôstojné. Nerozumiem, z akého dôvodu by sme mali meniť štátnu hymnu,“ uviedla poslankyňa s dôvetkom, že na to nevidí žiaden dôvod. „Mám pocit, že ani ona dôvod jasne nepovedala,“ dodala.
Podobne to vidí aj jej kolegyňa z poslaneckých lavíc a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Ja to skutočne považujem za úlet a ani nemienim svoju kapacitu venovať týmto úvahám,“ odvetila stručne poslankyňa SaS na našu otázku, aký má na to názor. Myslí si, že ministerka Šimkovičová rozvrátila celý rezort kultúry.
„Namiesto toho, aby sa venovala tomu, kedy konečne začnú riadne fungovať fondy na podporu umenia a organizácie, ktoré sú od toho priamo závislé, tak venuje svoju energiu takýmto aktivitám, ktoré nijako nespĺňajú verejné blaho v oblasti kultúry,“ dodala. Poslankyňa ďalej hovorí, že jej to príde absurdné, keďže si poslanci zvyšujú platy a 50-tisíc išlo na „bludy Petra Kotlára“.
Ako poslankyňa SaS, tak ani poslankyňa PS vraj o tom, že by Rózsa na nejakom obdobnom projekte v minulosti pracoval, nepočuli.
Michelko tvrdí niečo iné
Poslanec SNS tvrdí, že to nie je tak, ako sa to prezentuje v médiách a hymna sa v skutočnosti meniť nebude. Podľa Romana Michelka sa má meniť len jedno z aranžmán, čomu podľa neho rozumie každý človek, ktorý o tom niečo vie. „Môže sa to aj trošku refreshnúť,“ myslí si poslanec o úpravách pri hymne.
Štátna hymna, ktorá je zároveň jedným zo štátnych symbolov, sa podľa neho stále bude používať aj v starom znení, ale bude mať aj novú verziu. „Hymna sa bude hrať rôzne, na rôznych interpretáciách, rôznymi telesami, ale ani hudba, ani text sa meniť nebude,“ priblížil. Bude to podľa neho len „hudobne nanovo naaranžovaná verzia“.
Či pôjde o nákladný projekt, sme sa nedozvedeli. Michelko uviedol, že Slovenská filharmónia namiesto niečoho iného nahrá inú verziu hymny. Na otázku, či nás to bude stáť viac peňazí a koľko konkrétne, priamo neodpovedal.
„To sú už technikálie. Oni majú za úlohu zahrať toľko a toľko koncertov, toľko a toľko vecí nahrať. Je to pravdepodobne v bloku ich činnosti, ktorá je tak či tak plánovaná,“ dodal.
Zdroje: YouTube/Startitup, Aktuality, Archív Startitup