Českí policajti odmietajú pokutovať vodičov: Vzbura proti zlému stavu, Slováci sú na tom horšie (POROVNANIE)
- Českí policajti budú priestupky riešiť bez pokút
- Poukazujú tak na kritický nedostatok personálu a nízke platy
- Podobný stav je aj na Slovensku
- Českí policajti budú priestupky riešiť bez pokút
- Poukazujú tak na kritický nedostatok personálu a nízke platy
- Podobný stav je aj na Slovensku
Policajti po celej Českej republike chystajú na prvý novembrový týždeň netradičný protest. Ľuďom nebudú za priestupky dávať pokuty, ale ich budú riešiť len dohovorom. Týmto protestom chcú policajti poukázať na zlý stav polície. Ten predstavuje značný nedostatok pracovných síl, nízke finančné ohodnotenie a fakt, že časť policajtov odíde zo služby už počas prvých pár rokov po nástupe.
Podobným problémom čelia aj policajti na Slovensku, pričom štát sa to snaží vyriešiť novo-schválenými benefitmi. Môže sa podobná protestná akcia konať aj u nás? Porovnali sme základné podmienky.
Policajti bez pokút
Českí policajti tvrdia, že vedenie tlačí práve na vyberanie pokút, čo policajné prezídium odmieta. Zároveň varovalo policajtov, že nemôžu svojvoľne odpúšťať pokuty. Pre „dohovor“ musí byť dôvod. Policajti, ktorí odmietajú dávať pokuty za dopravné priestupky, ako je zlé parkovanie, zabudnuté doklady, či za priestupky proti verejnému poriadku, ako pokrikovanie v noci alebo drobnejšie prehrešky, majú za sebou výrazný hlas.
Je ním hlas vedúceho obvodného oddelenia v juhočeskom Piesku Martina Červenku. Skúsený policajt, ktorý slúži u policajtov dvadsať rokov pred niekoľkými týždňami vytvoril webovú stránku nazvanú Konec Policie České republiky.
V rozhovore pre Seznam Zprávy povedal, že denne pri službe vidí najkritickejší nedostatok ľudí za posledných 20 rokov. Podľa neho sa tento nedostatok odrazí na pracovných povinnostiach policajta, pričom nebude schopný splniť, čo sa od neho očakáva. Na jeho verejne vyslovené postrehy už zareagovalo obrovské množstvo ľudí, ktorí mu píšu a volajú so svojimi skúsenosťami.
Práve Červenka sa rozhodol zvolať na začiatku novembra protestnú akciu. „Prestaneme byť tupé stroje na pokutu,“ priblížil vedúci zboru. „Nie, nebudeme nič prehliadať, ale budeme to riešiť napríklad dohovorom – tam, kde to podľa zákona ide.“
Pád polície
Červenka sa v rozhovore vyjadril, že práve tento žalostný stav môže spôsobiť pád systému. Upresnil, že aj keď v Policajnom zbore ČR chýbajú policajti, ktorí by pracovali v uliciach, už 20 rokov, tento podstav sa momentálne výrazne zväčšil. „Do toho extrémne napučalo policajné prezídium a krajské riaditeľstvá, kde sedia mraky plukovníkov a majorov. A nikto nevie, či to nie sú funkcie, ktoré je možné oželieť. Alebo sa do služobného pomeru prevádzajú sekretárky, správcovia siete alebo personalisti. To sú policajti, ktorí sa na ulici neobjavia.“
Dodal, že ak by mal hovoriť optimistické čísla, reálne je takzvaných policajtov pre ľudí polovica z celkového počtu 40-tisíc policajtov. Podľa neho je prvým krokom k riešeniu odobrať z policajných ramien zbytočné povinnosti, ako je niekoľko hodinové písanie pre exekútorov a poisťovne, či doručovanie predvolania na súd. Podľa jeho webu pripadajú v českej republike len dvaja policajti na niekoľko desiatok tisíc ľudí.
Samotná polícia ako inštitúcia fungovať bude aj po symbolickom páde. Tento pád sa však môže časom ukázať ako oneskorený výjazd policajtov. Postupne z toho môže byť to, že neprídu na pomoc vôbec.
„Môžu byť rozdiely, je to len priemer“
„Moji ľudia čerstvo po škole majú 27-tisíc čistého (1 069,31 eur). Myslí si niekto, že to je adekvátne tomu, že sú denne v ohrození zdravia alebo života? Za najhoršiu prácu na tiesňovej linke?“ kladie otázku Červenka v rozhovore.
Podľa portálu nabor.policie.cz policajt bez praxe, so stredoškolským vzdelaním s maturitou poberá v prvom roku počas „školy“ hrubý služobný príjem od 30 070 Kč. V čase vydania tohto článku je to približne 1 190,89 eur. Priemerný plat po troch rokoch v službe Polícia ČR očakáva, že je to vo výške 43 114 Kč (1 707,49 eur), pričom priemerný plat za rok 2023 odhaduje na 56 308 Kč (2 230, 02 eur).
„Môžu, samozrejme, existovať rozdiely podľa regiónov alebo náročnosti práce. Predsa len je to priemer a odhad. A napríklad v Prahe alebo aj inde dostanete k platu ubytovňu zadarmo. Pýtajte sa na náborovom pracovisku vo vašom kraji, čo vám môžeme ponúknuť,“ píše sa na stránke. Je teda otázne, aký plat v skutočnosti policajti dostanú.
Každý nový policajt si po pol roku v službe môže tiež požiadať o vyplatenie náborového príspevku. Jeho výška sa podobne, ako pri platoch, líši podľa krajov a je v rozmedzí od 75 000 až 150 000 korún (od 2 970, 30 do 5 940, 59 eur).
Okrem ďalších klasických benefitov údajne policajti v Čechách majú aj skrátený pracovný týždeň, kedy pracujú iba 37,5 hodiny.
Slováci sú na tom horšie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.