Kiskovci založili jednu z najúspešnejších firiem: Za 10 rokov Slovákom zhodnotili 100 miliónov eur
- Peer-to-peer investovanie sa teší čoraz väčšej obľube
- P2P platformy umožňujú rozložiť investície medzi rôznych dlžníkov
- Bratia Kiskovci za 10 rokov zhodnotili investorom 100 miliónov eur
- Peer-to-peer investovanie sa teší čoraz väčšej obľube
- P2P platformy umožňujú rozložiť investície medzi rôznych dlžníkov
- Bratia Kiskovci za 10 rokov zhodnotili investorom 100 miliónov eur
Investovanie v akejkoľvek podobe sa dnes teší veľkej obľube – je len málo ľudí, ktorí do niečoho neinvestujú. Čoraz populárnejšou formou, ako zhodnotiť svoje peniaze, sa stáva peer-to-peer (P2P) investovanie.
Jedna z najúspešnejších firiem na Slovensku v tejto oblasti, Zinc Euro rodiny Kiskovcov, prepája P2P investovanie s poskytovaním pôžičiek.
„Jeden investor má niekoľko dlžníkov – to je jeden zo základných parametrov našej investície. Je to obrovská diverzifikácia, a to znamená, že nám dáte 5 000 eur, tak my ich môžeme rozdeliť medzi niekoľkých dlžníkov napríklad po 50 alebo 100 eur,“ vysvetľuje pre Startitup Michal Kiska.
Tým sa minimalizuje riziko a zvyšuje diverzifikácia. Zatiaľ čo niektorí vidia v P2P investovaní inovatívny spôsob diverzifikácie portfólia, iní ešte váhajú, pretože ide o nové investičné aktívum.
Nielen na tieto otázky, ale aj mnohé ďalšie odpovedal v rozhovore pre Startitup Michal Kiska zo Zinc Euro, ktoré založil spolu s bratom Marošom Kiskom a ich otcom Jaroslavom, ktorý založil a úspešne viedol splátkovú spoločnosť Quatro.
- Prečo je P2P investovanie výhodné
- Aká je minimálna výška investície v Zinc Euro
- Ako P2P investovanie funguje
Moderná alternatíva nebankoviek
Rodinnú firmu Zinc Euro založili bratia Maroš a Michal Kiskovci, spolu s ich otcom Jaroslavom. Za 10 rokov svojho pôsobenia sa im podarilo zhodnotiť už 100 miliónov eur.
Nezávislý audit platforme zároveň potvrdil, že investori za celý čas ich pôsobenia neprišli ani o cent a pozitívny výsledok dosiahol každý investor.
Zinc Euro ponúka investovanie typu peer-to-peer, čo je investovanie do spotrebiteľského financovania obyvateľstva Slovenska. Pozri si viac →
V každej oblasti alebo segmente je nejaký vývoj či trend. Aký vývoj predpokladáte pri P2P pôžičkách?
Môže sa toho zmeniť veľa, my sa snažíme sledovať najnovšie trendy. Veľkou vecou je umelá inteligencia a digitalizácia, kde sa snažíme sledovať všetky najnovšie inovácie, ktoré vieme nejakým rozumným spôsobom aplikovať aj v našich interných procesoch.
Tým sa snažíme zlepšovať aj ten záverečný užívateľský komfort. Samozrejme, všetko aplikujeme len tak, aby to v konečnom výsledku dávalo zmysel a aby vstupné náklady neprevyšovali záverečný benefit.
Takže sa snažíme napredovať každý deň a to, čo sa dá spraviť rýchlo, efektívne a je to prínosné, chceme mať.
Ste jednou z najúspešnejších spoločností, ktoré podnikajú formou P2P. Aká je vaša konkurencia na Slovensku?
Určite sme najväčšia P2P spoločnosť na Slovensku. Táto otázka má však dve roviny – v tej užšej sú to čisto P2P platformy, ktoré však veľmi nevnímame, že by sa verejne prezentovali.
V prvom rade však ako našu konkurenciu vnímame na strane investícií všetko, do čoho sa dá investovať – či už ide o kryptomeny, reality alebo podielové fondy.
Takže čo sa týka konkurencie v tomto segmente, sú to aj banky, obchodníci s cennými papiermi, rôzni sprostredkovatelia a podobne. No a na strane pôžičiek je to opäť akákoľvek právnická osoba, ktorá poskytuje pôžičky, spotrebiteľské úvery – takže banky alebo nebankoví veritelia. Chcem vedieť viac →
Prečo by mal človek investovať v systéme, kde sa požičiavajú peniaze? V čom konkrétne je pridaná hodnota takéhoto typu investovania?
Požičiavanie peňazí, financovanie obyvateľstva a firiem je jedna z najstarších obchodných aktivít. Je to v podstate finančný produkt, nástroj či služba, ktorá je taká stará ako samotné ľudstvo.
Takže pridaná hodnota je v tom, že sa podporujú inovácie, ekonomický rast a napredovanie ľudstva. Už keď máme ísť úplne k najvyššiemu cieľu, tak všetci tu existujeme kvôli tomu, aby sme vytvárali nejaké hodnoty.
Efektívne alokujeme privátny kapitál tam, kde je najviac potrebný a kde sa nevie dostať inými cestami.
Minimálna investícia je 5 000 eur. Ak sa človek rozhodne pre investíciu, čo sa ďalej deje s jeho peniazmi?
Ešte pred samotnou investíciou, musíme podpísať zmluvu, aby sme mali titul na to, že sa vaše peniaze pošlú na náš účet. Takže s nami investor uzatvára rámcovú zmluvu.
Rovnakú zmluvu má aj dlžník – tieto rámcové zmluvy vlastne určujú rámec, v ktorom sa dopredu dohodnú vzťahy medzi Zinc Euro, investorom a dlžníkom.
Ďalej sa zo strany investora podpisuje záväzný pokyn investovať – podľa toho, akú má investor investičnú preferenciu. Toto nie je investícia v štýle, že vy to môžete ďalej predať, ale máte presne dopredu s dlžníkmi dohodnutý splátkový kalendár na 4 až 5 rokov.
Každý mesiac príde instina a úrok v takej výške, ako je dohodnuté, a je na vás, či to potom chcete preinvestovať do nových pôžičiek alebo si to necháte vyplácať na váš bankový účet. Možnosťou je aj nechať si vyplácať iba istinu a úrok vám môže zarábať donekonečna.
Čiže správne rozumiem tomu, že jeden investor má niekoľko dlžníkov?
Áno, jeden investor má niekoľko dlžníkov – to je jeden zo základných parametrov našej investície. Je to obrovská diverzifikácia, a to znamená, že nám dáte 5 000 eur, tak my ich môžeme rozdeliť medzi niekoľkých dlžníkov, napríklad po 50 alebo 100 eur.
S každým z týchto dlžníkov máte uzatvorenú zmluvu o pôžičke. Takže, aby som to zhrnul: keď investor podpíše tieto zmluvy, potom nám pošle na investorský účet 5 000 eur a my nájdeme vhodných dlžníkov, napríklad po tých 50 eur a posielame to na dlžnícky účet.
Z toho účtu odchádzajú peniaze na účty dlžníkov. Splátka je štandardne raz za mesiac – dlžník zaplatí splátku, ktorá sa rozdelí – istina a úrok idú na investorský účet, odkiaľ môže ísť potom naspäť na bankový účet investora a na časť, ktorá patrí nám.
V tejto časti sú zahrnuté poplatky za správu, administratívu a sprostredkovanie pôžičky. Toto ide na náš prevádzkový účet.
V bankách majú ľudia menší úrok. Prečo by si mal človek požičať peniaze od Zinc Euro a nie od banky?
V prvom rade k nám ide preto, lebo v banke už nedostane peniaze – to je úplne základný dôvod. A potom, v neposlednom rade, proces požičiavania si peňazí od našich investorov môže byť jednoduchší a rýchlejší.
Snažíme sa každý deň o to, aby bola naša služba komfortnejšia a zrozumiteľnejšia pre dlžníkov. Na konci dňa nás dlžníci vnímajú tak, že keď prídu k nám, tak od nás dostanú len pôžičku a nemusia si otvárať žiadny účet či brať k tomu poistenie.
Banky zvyčajne preverujú dlžníkov. Máte aj vy nejaký skóringový systém alebo niečo podobné, podľa čoho posudzujete schopnosť dlžníka požičať si peniaze?
Samozrejme, preverujeme ich. Povedzme, že k nám príde 100 žiadostí o pôžičku a my z toho schválime 8. A to práve preto, že ich najskôr preverujeme.
To, čo posudzujeme, je identita dlžníka – je to štandardné overovanie cez biometriu tak, ako to robia banky. Ďalej sa hodnotí kreditné riziko podľa nášho skóringového modelu, ktorý má dve časti: aplikačný a behaviorálny.
Takisto overujeme, či dlžník nemá exekúcie, či nie je v konkurze. A platobnú kapacitu, čiže či má dostatočné finančné prostriedky na splácanie. Vychádzame z výpisu z bankového účtu, kde zisťujeme jeho príjem a iné výdavky na splácanie a náklady na chod domácnosti.
Ako funguje peer-to-peer investovanie
Investovanie do P2P pôžičiek umožňuje investorovi rozložiť riziko medzi niekoľkých dlžníkov. Ide o dlhodobé investovanie, ktoré investor aktívne spravuje alebo sa rozhodne pre automatizáciu investovania.
Investovanie do P2P pôžičiek nevyžaduje vysoký vklad. V Zinc euro je minimálny vklad 5 000 eur, ktorý je rozložený medzi viacerých dlžníkov.
Ako to funguje:
- Investor sa rozhodne investovať so Zinc Euro.
- Zinc Euro podpíše zmluvu s investorom aj s dlžníkom.
- Investor podpíše záväzný pokyn investovať – podľa toho, akú má investičnú preferenciu.
- Investor investuje peniaze.
Koľko si v priemere človek od vás požičiava? A požičiavajú si aj opakovane?
Je to okolo 1 500 eur. A áno, vracajú sa k nám klienti, v súčasnosti je to okolo 30 % ľudí. Zároveň jedna štvrtina našich klientov nám pravidelne odchádza – to sú predčasne splatené pôžičky.
Väčšinou sú vyplácané nebankovými veriteľmi alebo bankami, ktoré dlžníkom ponúkajú lepšiu, inú alebo výhodnejšiu pôžičku.
Vráťme sa ešte k investorom. Kto je váš typický investor? Sú to muži alebo aj ženy?
Väčšinou ide o starších podnikateľov, mužov. Ale investujú u nás aj ženy, hoci v menšej miere. Začínajú sa však pridávať nielen podnikatelia, ale aj lekári, právnici či iné povolania. Pozri si, ako investovať →
P2P investovanie sa na Slovensku rozbieha. Môžu investovať aj ľudia z iných krajín?
Investorov prijímame aj zo zahraničia, ale môžu to byť len občania Európskej únie a zároveň musia mať otvorený účet v krajinách eurozóny.
To znamená, že peniaze majú len v bankách, ktoré podliehajú regulácii Európskej centrálnej banky. No a, samozrejme, aj tých investorov preverujeme z pohľadu zákona o praní špinavých peňazí – overujeme ich identitu, či ich nenájdeme na sankčných zoznamoch Európskej únie, USA či Interpolu.
Skúmame aj pôvod peňazí a investície prijímame zásadne len bezhotovostne. Naopak, dlžníkom môže byť len občan Slovenskej republiky alebo občan inej krajiny, ktorý pracuje na Slovensku a musí tu mať aj trvalý pobyt.
Mnohí sa rozhodnú rozložiť svoje peniaze do viacerých investícií. Môžu investori takýto typ investície považovať za hlavnú investíciu alebo skôr niečo doplnkové?
Závisí to najmä od investora, podľa toho, aké má nastavenia parametrov svojho investovania. Máme takých, pre ktorých je to hlavná investícia, ale aj takých, pre ktorých je to niečo doplnkové.
Ak však chce niekto strojnásobiť svoj majetok v priebehu jedného roka, tak toto nie je tá správna investícia. To sú možno vysokorizikové kryptomeny.
Sú, samozrejme, aj investície s vyššími výnosmi, napríklad do akcií. Naša investícia je hlavne pre investorov, ktorí hľadajú nejaký stabilný, predvídateľný výnos, ktorý si vedia naplánovať, povedzme, na 4 až 5 rokov dopredu.
Zároveň je táto investícia menej likvidná ako investícia napríklad do podielových fondov, ktoré investujú do najväčších technologických firiem na svete. Na druhej strane to, že je menej likvidná, súvisí aj s tým, že je stabilnejšia a predvídateľnejšia. Chcem investovať →
Tvrdíte, že takáto investícia je menej likvidná. Môžete teda povedať, že investor o tie investície nepríde?
Samozrejme, môžeme. Zlyhané pôžičky sú ďalej odpredávané spoločnostiam s licenciou na nákup spotrebiteľských pohľadávok.
Takže ak by dlžník prestal platiť – povedzme, že mu ostalo ešte 500 eur z 1 000-eurovej pôžičky – my vrátime investorovi do jeho virtuálneho účtu v Zinc Euro 500 eur.
Tie má možnosť poslať si na svoj bankový účet alebo sa ich rozhodne preinvestovať ďalej. Takže žiadny investor u nás nikdy neprišiel ani o jeden cent zo svojej investície. To máme potvrdené aj nezávislým audítorom.
Pozitívny výnos dosiahli všetci investori v každom mesiaci investovania. A to je napríklad aj rozdiel oproti investíciám do iných aktív.
Uvádzate, že výnosy investícií môžu byť až 12 %. Koľko je priemerný výnos investorov?
Za minulý rok to bolo v priemere 8,5 %. Závisí to, samozrejme, od výšky vstupnej investície, od spôsobu investovania, ale aj od dĺžky investovania.