Voľby na pokraji Európy mali byť zmanipulované: Prezidentka v tom vidí „Putinove prsty“
- Voľby v Gruzínsku boli podľa prezidentky zmanipulované
- Viní z toho Rusko a jeho „špeciálnu operáciu“
- Voľby v Gruzínsku boli podľa prezidentky zmanipulované
- Viní z toho Rusko a jeho „špeciálnu operáciu“
Politická situácia v Gruzínsku zaznamenáva ďalší nečakaný obrat. Ako sme ťa už informovali, cez víkend mali občania tejto krajiny na pokraji Európy a Ázie na svojich dlaniach nesmierne dôležitú voľbu. Pristúpili k volebným urnám s vedomím, že ich hlas môže rozhodnúť o osude celého národa. Európa alebo Rusko?
Takúto váhu niesli sobotňajšie parlamentné voľby v Gruzínsku. Napriek prvotným očakávaniam ich vyhrala vládnuca strana Gruzínsky sen. Exit polly síce ukazovali víťazstvo štyroch opozičných strán, no Gruzínska ústredná volebná komisia (CEC) udelila Gruzínskemu snu 54 percent. Ako ale podotýka Newsweek, hlasovanie sa spája s početnými kontroverziami a tvrdeniami o systémových porušeniach pravidiel.
Experti sa zhodujú, že víťazstvo súčasnej vládnej strany hrá viac do kariet Vladimirovi Putinovi než Európskej únii. Prozápadná gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová výsledky neuznáva. Nazvala ich „úplnou lúpežou“ a uviedla, že gruzínsky ľud sa stal svedkom „ruskej špeciálnej operácie“. Naznačila, že Kremeľ do volieb v jej krajine otvorene a rozsiahlo zasiahol, no ďalej to nešpecifikovala.
Gruzínsko chcelo Európsku úniu (sčasti)
Už sme teda naznačili, že ústredným bodom predvolebnej kampane sa v Gruzínsku stala zahraničná politika. Dokonca zatienila aj tamojšie tradičné domáce problémy. Magazín Politico z toho do značnej miery viní autoritársky spôsob riadenia štátu u vládnucej strany Gruzínsky sen.
Tento rok totiž krajina prišla o proces pristúpenia k EÚ. Rozhodli o tom európski lídri s tým, že Tbilisi zmrazili aj podporu v hodnote 30 miliónov eur.
„Je smutné, že vzťahy medzi EÚ a Gruzínskom sú na takej nízkej úrovni práve teraz, keď mohli byť na historickom maxime,“ hovoril v júli Pawel Herczynski, veľvyslanec Únie pre Gruzínsko.
Politico podotýka, že Gruzínsky sen opakovane ohrozuje snahu krajiny pripojiť sa k EÚ a hrozí tak, že ju vráti späť do sféry významného ruského vplyvu.
Približne 80 percent gruzínskeho obyvateľstva vstup do EÚ podporuje. A nie je to tak dávno, čo sa Gruzínsko stalo jedným z hlavných projektov Únie. Karta sa však obrátila. Brusel postupne otvoril prístupové rokovania s Ukrajinou či Moldavskom a gruzínsky proces sa zastavil.
Sfalšované voľby v Gruzínsku? Prezidentka viní Rusko, Orbán gratuloval ešte pred výsledkami>>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.