Ukrajina dostane francúzske „kladivo“ na Rusov. Smrtiace vylepšenia majú jeden háčik
- Je známy dátum aj počet stíhačiek Mirage 2000-5, ktoré dostane Kyjev od Paríža
- Lietadlo bude špeciálne upravené pre potreby Ukrajiny
- Je známy dátum aj počet stíhačiek Mirage 2000-5, ktoré dostane Kyjev od Paríža
- Lietadlo bude špeciálne upravené pre potreby Ukrajiny
Ukrajinci už čoskoro dostanú novú posilu, ktorá im má pomôcť s ochranou vzdušného priestoru. Podľa informácií týždenníka La Tribune dodá Paríž prvé kusy stíhačiek Dassault Mirage 2000-5 už v prvom štvrťroku 2025.
Ukrajina tak za pár mesiacov bude disponovať už druhou západnou stíhačkou. Podľa francúzskych médií bude špeciálne upravená, aby plnila nielen úlohy vzdušnej obrany, ale aj dokázala poskytnúť podporu pozemným jednotkám.
Práve schopnosť zapojiť sa do bojov vo frontových líniách Kyjev požadoval. Ukrajinské Mirage 2000-5 tak budú okrem rakiet vzduch-vzduch niesť aj bombardovaciu súpravu AASM HAMMER či strely s plochou drahou letu SCALP, známe tiež ako Storm Shadow.
Okrem toho budú tieto stíhačky špeciálne upravené na elektronický boj, aby sa vyhli ruskému rušeniu.
Jediným háčikom je, že spočiatku Kyjev dostane len pár kusov týchto stíhačiek. Konkrétne tri. Tento počet však Elyzejský palác nepotvrdil, ani nevyvrátil. Nie je tiež celkovo známe, koľko stíhačiek dostane Kyjev. Predpokladá sa ale, že by mohol dostať až niekoľko desiatok kusov, pretože Francúzsko postupne vyraďuje tieto stroje z prevádzky.
Špeciálne delta krídlo
Napriek tomu, že Mirage 2000-5 pochádza z francúzskej stíhačky, ktorá bola uvedená do prevádzky v 80. rokoch minulého storočia, určite nepatrí do šrotu.
Napriek svojmu veku si tento bojový stroj stále udržiava špičkové parametre, ktoré sa vyznačujú vysokou manévrovateľnosťou a výnimočnými bojovými vlastnosťami. Navyše sa od pôvodnej verzie líši aj novým radarom, ktorý dokáže odhaliť ruské hrozby na dlhú vzdialenosť.
Vďaka špeciálnemu delta krídlu, ktoré bolo výsledkom vývoja začatého v 70. rokoch, dokáže stíhačka excelovať pri letoch v nízkych výškach. Pri útokoch zvláda operovať pod uhlom 25 až 30 stupňov. Unikátna konštrukcia krídla zároveň poskytuje priestor pre väčšie množstvo paliva v porovnaní s inými lietadlami.
O kvalitách francúzskeho stroja svedčí aj hodnotenie magazínu National Interest, podľa ktorého v oblasti manévrovateľnosti prekonáva aj známe americké stíhačky F-15 a F-16.
Vďaka novému radaru vie zasiahnuť ciele aj v strednej vzdialenosti
Tento pokročilý model disponuje radarom schopným súčasne sledovať viacero cieľov, vylepšeným systémom elektronického boja a raketami MBDA MICA, ktoré dokážu zasiahnuť nepriateľské lietadlá na krátku i strednú vzdialenosť.
„Je to lietadlo určené výhradne na protivzdušnú obranu a jeho piloti sa na to špecializujú,“ vysvetlila plukovníčka francúzskeho letectva Anne Labadieová pre Combat Aircraft.
Francúzska stíhačka sa môže pochváliť viacerými technickými prednosťami. Vďaka špeciálne navrhnutému delta krídlu má nielen nízky odpor vzduchu, ale aj schopnosť zvládať vysoké preťaženie. Tento dizajn zároveň sťažuje jej zachytenie radarovými systémami.
Mirage 2000-5 si už stihol vybudovať povesť spoľahlivého bojového stroja. Osvedčil sa v operáciách v Iraku, Afganistane a počas konfliktov v bývalej Juhoslávii. Okrem Francúzska ho zaradili do výzbroje aj ozbrojené sily Grécka, Taiwanu, Indie, SAE a Egypta.
V porovnaní s modernými stíhačkami vyniká jednoduchšou údržbou a servisom. Jeho počítačom riadený systém Fly-by-wire umožňuje vykonávať ostré manévre bez manuálneho ovládania.
V konfrontácii s ruskými lietadlami závisí úspešnosť Mirage od typu protivníka a zvolenej taktiky. Zatiaľ čo proti Su-25 má jasnú prevahu a s MiG-29 či MiG-31 je vyrovnaným súperom, ťažšie stíhačky ako Su-30 a Su-35 predstavujú väčšiu výzvu kvôli väčšiemu množstvu munície a schopnosti útočiť z väčšej vzdialenosti.
Francúzska stíhačka však môže v priamom súboji využiť svoje prednosti – lepšie stealth vlastnosti a vyššiu manévrovateľnosť. O jej efektivite v ukrajinskom konflikte nakoniec rozhodne spôsob nasadenia miestnymi pilotmi, pričom sa očakáva jej primárne využitie v oblasti protivzdušnej obrany.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: La Tribune, National Interest, Combat Aircraft