Obdivuhodný objav výskumníkov: Život nemusí existovať iba na Zemi

  • Ako vznikol život vo vesmíre
  • Pyrén je polycyklický aromatický uhľovodík
Planéta Zem
Ilustračná fotografia Freepik
  • Ako vznikol život vo vesmíre
  • Pyrén je polycyklický aromatický uhľovodík

Obdivuhodný objav sa podaril výskumníkom zo Spojených štátov. Objavili veľké molekuly, ktoré obsahujú uhlík vo vzdialených medzihviezdnych oblakoch plynu a prachu, informuje o tom portál ScienceAlert.

Ide o veľmi vzrušujúci objav hlavne pre tých, ktorí sa venujú medzihviezdnym molekulám. Vďaka tomu by mohli prísť na to, ako vznikol život vo vesmíre.

Výskum molekúl

Výskum poukazuje na zložité organické molekuly, ktoré sa skladajú z uhlíka a vodíka. Tieto častice existovali v chladnom a tmavom oblaku, vďaka ktorému vznikla slnečná sústava. Molekula sa nazýva skratkou pyrén. Ide o polycyklický aromatický uhľovodík alebo PAH. Už z názvu vyplýva, že molekula je zložená z uhlíka, informuje o tom portál science.org.

Uhlík je dôležitý pre život na Zemi. O tejto molekule je známe, že je prominentná a často sa vyskytuje v teóriách o tom, ako vznikol život na Zemi. Je známe, že vo vesmíre je mnoho PAH, ktoré sú viditeľné vďaka infračervenému svetlu.

Prostredníctvom štúdie sa zistilo, že pyrén je momentálne jedným z najväčších PAH vo vesmíre, aj keď ide iba o malý uhľovodík, ktorý sa skladá z 26 atómov. Donedávna sa myslelo, že takéto molekuly nemôžu dlhodobo prežiť v prostredí, v ktorom sa tvoria hviezdy.

V roku 2023 vedci informovali, že našli obrovské množstvo pyrénu v asteroide Ryugu, ktorý sa nachádzal v našej slnečnej sústave. Tvrdili, že aspoň jedna časť molekúl z oblaku predchádzala sústave.

Zrod života na Zemi

Pyrén dokáže odolať extrémnym podmienkam pri zrode hviezd, ako naznačujú objavy z asteroidu Ryugu. Predstavuje to preto významnú časť poznania, ktorá súvisí so vznikom života. Jednoduchý život, ktorý bol zložený z jednej bunky, sa objavil na Zemi takmer okamžite potom, čo sa zemský povrch dostatočne ochladil.

Univerzita v Chicagu píše, že organické molekuly sa mohli vytvoriť aj v ílových mineráloch. Tie poskytujú priaznivé podmienky, ktoré bunky uchovávajú a ochraňujú. To naznačuje, že rovnaký proces mohol nastať takpovediac kdekoľvek vo vesmíre.  

Existuje mnoho teórií o tom, ako svet vznikol. Jedna hovorí o tom, že molekuly, ktoré sú dôležité pre život, vznikli úplne niekde inde. Vraj pochádzajú z meteoritov. „Je oveľa jednoduchšie postaviť dom z lega, keď padajú z neba,“ povedal Fred Ciesla, profesor geofyzikálnych vied na University of Chicago. 

Ciesla a jeho kolegovia tvrdia, že zložité organické zlúčeniny sa ľahko produkovali za podmienok, ktoré prevládali v počiatočnom štádiu slnečnej sústavy. Tú tvorilo veľa meteoritov, ktoré mohli slúžiť ako takzvané Mayflowers. Tie premieňali molekulárne semená zo Zeme.

Medzi ďalšie teórie sa radí, že život vznikol z „prvotnej polievky“. Stanley Miller uskutočnil s Haroldom Ureym, laureátom Nobelovej ceny za chémiu, experiment. Do uzavretej nádoby dali amoniak, metán a vodnú paru, čím simulovali podmienky, ktoré sa predpokladali, že existovali v rannej fáze vzniku. Následne cez nádobu prešli elektrické iskry, čo spôsobilo blesk.

Tento celý experiment mal spočívať v tom, že molekuly sa mali pripraviť na produkciu života. Vedci však dnes veria, že vesmír bol stvorený z iných častí ako tých, z ktorých pripravovali takzvanú polievku.

Zdroje: ScienceAlert, science.org, news.uchicago.edu

Najnovšie videá

Trendové videá