Slováci majú nárok na pracovné voľno pri sťahovaní či zlom počasí. Vieme, kedy ti zamestnávateľ musí vyjsť v ústrety
- Sťahuješ sa a potrebuješ voľno v práci?
- Zamestnávateľ by ti mal vyjsť v ústrety
- Sťahuješ sa a potrebuješ voľno v práci?
- Zamestnávateľ by ti mal vyjsť v ústrety
Sťahovanie je významnou životnou udalosťou, ktorá si vyžaduje nielen dôkladnú prípravu, ale aj čas na realizáciu. Vedel si, že ako zamestnanec máš nárok na pracovné voľno, ak sa sťahuješ do inej obce alebo mesta?
V tomto článku sa pozrieme na podmienky poskytovania pracovného voľna pri sťahovaní.
Voľno na sťahovanie
Zamestnávateľ môže udeliť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy, ak je sťahovanie v jeho záujme, napríklad pri zmene miesta výkonu práce. Pri sťahovaní z osobných dôvodov má zamestnanec nárok na neplatené voľno – maximálne na jeden deň, ak sa sťahuje v rámci rovnakej obce, a najviac na dva dni, ak ide o presťahovanie do inej obce.
„Podľa Zákonníka práce, ak zamestnanec vopred vie o prekážke v práci, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu a jej trvanie zamestnávateľovi aj preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní,“ uviedlo Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pre portál Teraz.
Ministerstvo uviedlo, že pri nároku na pracovné voľno bez náhrady mzdy musí zamestnávateľ umožniť zamestnancovi odpracovať zameškaný čas, pokiaľ tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Okrem voľna na sťahovanie môžu zamestnanci získať pracovné voľno aj na štúdium či zvyšovanie kvalifikácie, ak spĺňajú stanovené podmienky.
„Na uzatvorenie dohody o zvyšovaní kvalifikácie nemá zamestnanec zo zákona právo, je to len možnosť. Môže ísť o situáciu, keď si napríklad zamestnanec chce dorobiť vysokoškolské vzdelanie externe (prvý stupeň, druhý stupeň), a teda musí chodiť do školy aj počas pracovného času. Ak je to aj v záujme zamestnávateľa, napríklad budúca perspektíva získania kvalifikovaného zamestnanca, dohodnú sa príslušné podmienky v kontexte Zákonníka práce,“ uviedlo MPSVR.
Voľno pri nepriaznivom počasí
V zimnom období, najmä počas intenzívneho sneženia, sa mnohí zamestnanci stretávajú s problémom dochádzky do práce. Aj v takýchto prípadoch však môže zamestnanec požiadať o pracovné voľno alebo ospravedlnenú absenciu.
Ako uvádzame v tomto článku, nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy majú zamestnanci so zdravotným postihnutím, ktorí na dopravu využívajú vlastné auto a vplyvom nepriaznivého počasia sa nemohli dostaviť do práce. Zamestnávateľ im musí poskytnúť platené voľno na nevyhnutnú dobu, maximálne však na jeden deň.
Ak sa zamestnanec nemohol do práce dostaviť pre neočakávané prerušenie premávky alebo z dôvodu výrazného meškania verejnej dopravy, na ktoré neexistovala iná primeraná alternatíva, má právo na ospravedlnenú absenciu bez nároku na mzdu. Zamestnávateľ môže v tomto prípade poskytnúť aj ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy, prípadne sa dohodnúť na kompenzácií vo forme nadčasov.
V situácii, keď zamestnanec dorazí do práce, ale pre nepriaznivé meteorologické podmienky nemôže vykonávať svoju pracovnú náplň, je zamestnávateľ povinný poskytnúť náhradu mzdy aspoň vo výške 50 % jeho priemerného zárobku.
Zdroje: Teraz, archív Startitup