EXKLUZÍVNE vyjadrenia poslancov k americkým voľbám: Trump alebo Harrisová? (ANKETA)
- Prezidentský súboj v Amerike vrcholí
- Predikcie naznačujú tesný súboj
- Pýtali sme sa, ako to vidia slovenskí politici
- Prezidentský súboj v Amerike vrcholí
- Predikcie naznačujú tesný súboj
- Pýtali sme sa, ako to vidia slovenskí politici
Boj o Biely dom vrcholí. Ako píše TASR, prezidentské voľby v USA zaznamenávajú významný záujem voličov ešte pred oficiálnym hlasovacím dňom. Podľa údajov centra pre sledovanie volieb na Floridskej univerzite už svoj hlas odovzdalo viac ako 75 miliónov Američanov.
V súboji o prezidentské kreslo sa stretnú demokratická kandidátka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump.
Tesný súboj
Prieskumy naznačujú vyrovnaný súboj medzi oboma kandidátmi. Hoci hlavné hlasovanie pripadá na 5. novembra, obyvatelia jednotlivých štátov majú možnosť voliť v predstihu. Túto príležitosť využil aj súčasný prezident Joe Biden, ktorý svoj hlas odovzdal v pondelok v delawarskom meste Wilmington.
Z doterajších voličov sa 41 miliónov rozhodlo hlasovať osobne na volebných miestach, zatiaľ čo 34 miliónov využilo možnosť korešpondenčného hlasovania prostredníctvom pošty. Aj keď súčasná predvolebná účasť nedosahuje rekordné čísla z pandemického roku 2020, výrazne prevyšuje hodnoty z roku 2016 a predchádzajúcich volebných období.
Startitup zaujímalo ako voľby vidia slovenskí politici.
Svojho favorita netají
To, že pôjde o skutočne dramatické voľby s tesným výsledkom si myslí aj poslanec SaS Juraj Krúpa. Kto vyhrá si ale odhadovať netrúfa. Prízvukuje, že si nemyslí, že len výsledok bude tesný, ale aj prieskumy sú podľa neho na tom podobne. Svoju preferenciu ale netají. „Ja osobne by som si želal, aby to vyhrala Kamala Harris,“ uviedol pre Startitup.
„Očakávam od nej kontinuitu aj v kontexte zosilnenia podpory obranyschopnosti Ukrajiny ako takej,“ vysvetlil poslanec. Dodáva, že u Donalda Trumpa očakáva skôr to, že bude krajinu izolovať a bude vyvíjať väčší tlak na Európu, aby dávala viac peňazí na obranu a obranyschopnosť.
Pre našu krajinu výhra bývalého prezidenta podľa Krúpu mohla znamenať, že Slovensko bude nútené za obranu platiť viac peňazí. „Keď tu budeme mať Donalda Trumpa, ktorý tak povediac trochu viac zatlačí na nohu, tak budeme musieť vynaložiť ešte viac na obranu, ako sme pôvodne plánovali,“ myslí si. Hovorí, že v aktuálnej ekonomickej situácii to nie je ideálne.
Bez ohľadu na to, kto si prevezme Biely dom, myslí si, že vzájomnú spoluprácu medzi Slovensko a USA to nenaruší. Pripomína ale, že keď bol Trump naposledy prezidentom, rozpútal ekonomickú vojnu s Čínou.
Trump je nebezpečnejší
Poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek je expertom na zahraničnú politiku. V minulosti pôsobil ako veľvyslanec Slovenska pri NATO. Rovnako ako jeho kolega z SaS si netrúfol tipnúť víťaza. „To si netrúfnem lebo taký odvážny alebo hlúpy nie som. Sú to tesné voľby. To nie sú jedny voľby, do je de facto pädesiat volieb naraz,“ povedal pre Startitup.
Favorita podľa vlastných slov nemá. „Ja nemám favorita lebo toto nie je šport. Tu ide o veľa,“ vyjadril svoj názor. Hovorí, že keď sa na to pozerá cez záujmy Slovenska, tak z hľadiska našej bezpečnosti mu vychádza Trump ako ten nebezpečnejší kandidát. „Je to protekcionista. Už keď bol v predošlom období pri moci uvalil clá na európske tovary. Ak to urobí znovu, tak naša ekonomika, ktorá stojí a padá na tom, že tu funguje nejaký globálny voľný slobodný trh, kde môžeme vyvážať autá, tak sme medzi najzraniteľnejšími krajinami,“ skonštatoval.
Pripomína, že je hrozbou aj z hľadiska bezpečnosti, keďže už v minulom funkčnom období sa pokúsil vystúpiť z NATO. Valášek hovorí, že sa pokúšal Alianciu rozleptať pretože ju nenávidí. Z tohto hľadiska mu ako lepšia kandidátka príde práve jeho súperka, Kamala Harris.
Výhrady voči obom kandidátom
Roman Michelko pre Startitup uviedol, že voči obom kandidátom má zásadné výhody a je rád, že nie je Američan a nemusí si vyberať. Rovnako ako jeho kolegovia hovorí, že to bude veľmi tesné. „Rozhodujú swing štáty. Pravdepodobne ten, kto vyhrá v Pensylvánii, vyhrá celé voľby,“ myslí si poslanec. Hovorí o rozdiele pár percent.
„Nedá sa to rigorózne povedať, je to päťdesiat na päťdesiat,“ tvrdí. Aj napriek tomu, že favorita nemá, myslí si, že „predvídateľnejšia je Kamala Harris“. Slovensko výhra ani jedného z kandidátov podľa Michelkových slov neovplyvní. „Ale napríklad pri Ukrajine Trump avizuje zmenu prístupu,“ prízvukuje.
Podľa poslanca SNS bude tlačiť na ústupky typu „územie za mier“. „Čo sa týka Slovenska, jediné, čo sa dá rátať je možno to, že bude tlačiť na to, aby členské krajiny NATO mali dve percentá HDP,“ dodal s tým, že miera izolácie USA sa môže zvýšiť.
Zdroje: Startitup/Youtube, TASR