Vtáčia chrípka na Slovensku: Základná potravina v obchodoch chýba. Hrozí jej výrazné zdraženie
- Pre vtáčiu chrípku zmizli z pultov v obchodoch vajíčka
- Slovenský produkt môže byť nahradený zahraničným
- Pre vtáčiu chrípku zmizli z pultov v obchodoch vajíčka
- Slovenský produkt môže byť nahradený zahraničným
Možno si si všimol, že v posledných týždňoch bolo veľmi komplikované v obchode trafiť ten správny čas, aby si kúpil vajíčka. V prípade, že si neprišiel skoro ráno, prekvapiť ťa mohol prázdny regál. Ak si si však myslel, že to bolo kvôli sviatku (1.11.) si na omyle.
Vajcia nevykúpili ustráchaní Slováci, ich výpadok má na svedomí vtáčia chrípka. Ako informuje spravodajský portál STVR Správy, práve z tohto dôvodu ich vo viacerých reťazcoch nekúpiš. Najväčší dodávateľ musel totiž zo dňa na deň zavrieť. Kedy teda uvidíme v regáloch viac vajec?
Problémy má aj Poľsko
Výpadok prišiel neplánovane, takže prázdne pulty sú pochopiteľné. „Treba si uvedomiť, že na Slovensku máme 90 percent slovenských vajec a toto bol výpadok od najväčšieho dodávateľa, ktorý prišiel zo dňa na deň,“ uviedol predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič pre STVR.
Zväz obchodu (ZO) tvrdí, že situácia je pod kontrolou. Hovoria, že slovenský trh momentálne čelí výpadku 10 až 15 percent bežnej produkcie vajec. Situáciu by mohli skomplikovať aj problémy v susednom Poľsku. „Navyše obdobný problém s vtáčou chrípkou eviduje aj veľká poľská farma, ktorá dodáva vajcia aj na slovenský trh,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR Filip Kasana.
Napriek tomu by spotrebitelia nemali pociťovať nedostatok vajec v obchodoch. Obchodné reťazce totiž dokážu pokryť dopyt prostredníctvom iných slovenských dodávateľov. „Nateraz ide o problém lokálny a dočasný, ktorý by sa mal v priebehu mesiaca vyriešiť. Obchodníci z vlastnej iniciatívy nebudú zvyšovať ceny vajec. Pevne veríme, že ani producenti sa nebudú snažiť danú situáciu cenovo zneužiť,“ zdôraznil Kasana.
Nahradia ich zahraničné vajcia
Problém vznikol už koncom októbra. Ako sme ťa vtedy informovali, vtáčiu chrípku našli u najväčšieho slovenského dodávateľa. Spoločnosť Novogal Dvory nad Žitavou už podniká kroky na elimináciu ohniska nákazy, pričom bezpečnosť spotrebiteľov zostáva hlavnou prioritou. „Všetky vajcia od tohto producenta boli okamžite stiahnuté z trhu, k spotrebiteľovi sa nedostanú,“ skonštatoval Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska pre TASR.
Situácia si vyžiadala okamžité opatrenia. Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Nových Zámkoch vytvorila ochranné pásmo v okruhu 3 kilometrov od miesta výskytu nákazy. Zároveň obecný úrad v Dvoroch nad Žitavou zbiera do 15. novembra informácie od obyvateľov o počte a druhoch chovanej hydiny a vtákov v zajatí, či už osobne, telefonicky alebo emailom.
Keďže zasiahnutá farma produkuje 10 až 15 percent celkovej ročnej produkcie slepačích vajec na Slovensku, jej približne štvormesačný výpadok bude potrebné kompenzovať dovozom. „Závisí to od dopytu na trhu, no žiadny slovenský producent vajec nedokáže tento výpadok nahradiť,“ doplnil.
Kvôli výpadku u najväčšieho slovenského producenta bude aj naďalej nedostatok slovenských vajec. Avšak úplne bez nich nezostaneme. Obchodníci ich nahradia vajíčkami z dovozu. „Očakávame v najbližších dňoch, najneskôr v priebehu mesiaca november, že tá situácia by sa mala stabilizovať. Po tom, čo obchodníci budú mať už dostatok vajec zo zahraničných trhov,“ dodal Krajčovič.
Porastú ceny?
Iste vieš, že už ani teraz nie sú vajcia práve tá najlacnejšia komodita. Mohli by sme ich však kupovať ešte drahšie. Podľa tlačovej agentúry Únia hydinárov Slovenska očakáva nárast cien do konca roka, pričom hlavnými faktormi sú zvýšený dopyt počas vianočných sviatkov a nedávny výskyt vtáčej chrípky u významného domáceho výrobcu.
Nedostatok na domácom trhu bude potrebné riešiť zvýšeným dovozom. „Preto očakávame, že narastú dovozy vajec zo zahraničia. V posledných rokoch sú najväčšie dovozy z Poľska, Českej republiky a Maďarska,“ vysvetlil riaditeľ ÚHS Daniel Molnár. Nákaza na farme v Dvoroch nad Žitavou významne ovplyvní domácu produkciu, ktorá klesne o 10 až 15 % v najbližších dvoch až troch mesiacoch.
„Po ukončení opatrení nariadených na tejto farme zo strany Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (približne jeden mesiac) postupne bude na farme obnovený chov nosníc a produkcia vajec,“ doplnil Molnár.
„Cieľom spoločnosti Novogal je čo najskôr obnoviť chov v plnom rozsahu, aby mohli byť slovenské vajcia dodávané na slovenský trh. Je to však limitované realizovaním opatrení na likvidáciu ohniska, ako aj potrebou odchovu mládok do času, kým začnú znášať vajcia. Trvá to štyri mesiace, avšak časť mládok už majú vo vlastných odchovoch,“ spresnil.
Obavy o bezpečnosť slovenských vajec nie sú na mieste. Veterinárne služby včas zastavili distribúciu z postihnutej farmy, čím zabránili možnej kontaminácii trhu. Druhá prevádzka Novogalu v Leviciach a ostatní slovenskí producenti pokračujú v dodávkach bez obmedzení.
Odborníci sa zdráhajú presne predpovedať vývoj cien, keďže tie budú závisieť od prípadného šírenia vtáčej chrípky v európskych chovoch počas jesenných a zimných mesiacov, ako aj od vývoja výrobných nákladov.
Zdroje: STVR Správy, Archív Startitup, TASR