Za rohom: Tvoje chuťové poháriky zažijú explóziu. Tieto akcie by si tento mesiac nemal vynechať
Neoddeliteľnou súčasťou jesennej vinárskej sezóny v Bratislavskom regióne sú oslavy mladých vín. Tie sa datujú až do čias, keď boli prvé vína novej úrody pripravené na ochutnávku a symbolizovali ukončenie vinárskych prác a začiatok zimného obdobia.
Startitup s podporou Bratislava Region Tourism spustil projekt Za rohom, v ktorom postupne predstaví to najlepšie, čo Región Bratislava a okolie ponúka.
Táto časť je venovaná práve mladým vínam a akciám, na ktorých sa dajú ochutnať. Pri tejto príležitosti sa zvyknú podávať aj tradičné jedlá ako pečená hus s lokšami, ktoré dopĺňajú chuť mladého vína a zvyšujú zážitok z tohto vinárskeho sviatku.
Bratislavský kraj má čo ponúknuť
Bratislava Region Tourism ako organizácia destinačného manažmentu vytvára podmienky a podporuje rozvoj cestovného ruchu na malom, ale pestrom území regiónu, ktorý okrem hlavného mesta zahŕňa aj prirodzené destinácie Malé Karpaty, Región Senec a Záhorie.
Spolu s portálom Startitup spustili projekt Za rohom, ktorý približuje krásy Regiónu Bratislava. Chcem sa dozvedieť viac →
1. Najväčšie vinohradnícko-vinárske podujatie | Deň otvorených pivníc
Deň otvorených pivníc je jedným z najstarších a najväčších vinohradnícko-vinárskych podujatí na Slovensku – každoročne priláka množstvo milovníkov vína z domova aj zo zahraničia.
Podujatie je organizované Združením Malokarpatská vínna cesta a otvára brány vinárstiev v oblasti Malých Karpát. Ponúka jedinečnú príležitosť navštíviť tradičné aj moderné vinárske pivnice, ochutnať rôzne druhy vín od mladých až po vyzreté ročníky a stretnúť sa priamo s ich výrobcami.
Každý rok sa koná v novembri, čo z neho robí ideálnu príležitosť na spoznanie a ochutnanie vín priamo z pivníc, kde sa mladé víno zrodilo. Súčasťou programu je aj živá hudba či výborná gastronómia.
Do podujatia je zapojených viac ako 120 otvorených pivníc a koná sa v mestách a obciach od Bratislavy až po Trnavu. Vstupenka stojí 50 eur.
Kedy a kde sa podujatie koná: 15. a 16. novembra 2024, v obciach a mestách od Bratislavy po Trnavu.
Čo zahŕňa vstupenka: V balíčku je ochutnávka v pivniciach, degustačný pohár, taštička na pohár, orientačná mapa, ako aj bonus na nákup vína v hodnote 25 eur. Na návštevníkov čaká aj prekvapenie.
Ako sa tam dostať: Na ochutnávku vín je pochopiteľne ideálne neprísť autom – návštevníci môžu využiť MHD v Bratislave aj prímestskú hromadnú dopravu do okolitých miest a obcí, vďaka Integrovanému dopravnému systému v Bratislavskom kraji.
Napríklad do Pezinka chodí každých približne 15 minút autobus.
2. Obľúbený vinársky festival | Chute Malých Karpát
Obľúbeným vinárskym festivalom je aj podujatie Chute Malých Karpát, ktoré sa koná len týždeň po Dni otvorených pivníc. Na podujatí sa snúbi víno, gastronómia a kultúra. Festival využíva overený formát vínnych akcií – putovanie po vinárstvach.
Návštevníci môžu víno ochutnať aj v Zámockom vinárstve Šimák Zámok Pezinok, v ktorom návštevníkom priblížia jedinečné vína a kulinárske špeciality Malokarpatského regiónu.
Do podujatia je zapojených 32 vinárstiev a koná sa v šiestich mestách – v Šenkviciach, Svätom Jure, Pezinku, Vinosadoch a Suchej nad Parnou a v Modre. Ide o druhý najväčší vinársky festival na Slovensku.
Práve v Modre, ktorá je známa svojou vinárskou tradíciou, podujatie vzniklo – tento rok sa tam predstaví aj vinárstvo Malé divy Malých Karpát, ktoré je známe svojím ekologickým prístupom k prírodnému vinohradníctvu a autentickosti vo výrobe vína.
Ich vína sa predávajú len vo vybraných prevádzkach a wineshopoch. Vstupenka na festival Chute Malých Karpát stojí 35 eur.
Kde a kedy sa podujatie koná: 23. novembra 2024, Modra, Šenkvice, Svätý Jur, Pezinok, Vinosady a Suchá nad Parnou.
Čo zahŕňa vstupenka: K dispozícii je 50 degustačných lístkov v hodnote 20 eur. Tie slúžia ako platidlo za degustáciu, ako aj za celé fľaše so sebou.
Ako sa tam dostať: Najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať do Pezinka z Bratislavy, je vlaková doprava. Cesta trvá približne 20 minút a vlak, prípadne autobus, z Bratislavy chodí doslova každú chvíľu.
Do Modry sa dá z Bratislavy dostať autobusom – organizátori podujatia Chute Malých Karpát však zabezpečujú kyvadlovú dopravu medzi jednotlivými vinárstvami.
3. Svätomartinské otváranie mladých vín | Skalica
Obľúbeným tradičným podujatím je aj Svätomartinské otváranie mladých vín v Skalici, ktoré sa koná vždy v novembri. Táto udalosť symbolizuje otvorenie prvých mladých vín sezóny, ale aj oslavu miestnej vinárskej kultúry a tradícií.
Podujatie sa začína slávnostným príhovorom predsedu Vinohradníckeho spolku, pokračuje otvorením mladých vín a rovnako aj ochutnávkou, ktorá sa bude konať do podvečerných hodín.
Súčasťou je aj hudobný program, ktorý dotvára atmosféru a rovnako sa návštevníci môžu tešiť aj na rôzne gastrošpeciality. Vstupné na toto podujatie je 10 eur pre jednotlivca a 15 eur pre manželský pár. Návštevníci s menom Martin majú vstupné zadarmo.
Kedy a kde sa podujatie koná: 9. novembra 2024, reštaurácia Srdiečko v Skalici.
Čo zahŕňa vstupenka: V cene vstupenky je degustačný pohár na víno a katalóg.
Ako sa tam dostať: Najjednoduchšie, ako sa do Skalice dostať, je EC vlakom z Bratislavy do Kútov, odkiaľ ide osobný vlak do Skalice. Cesta trvá približne hodinu a pol.
4. Zimná edícia Vína pod hviezdami | Víno v Tržnici
V hlavnom meste sa aj tento rok koná podujatie Víno v tržnici – ide o zimnú edíciu populárneho vinárskeho podujatia Víno pod hviezdami.
Tretí ročník Vína v tržnici je pre všetkých milovníkov dobrého vína, jedla a hudby. Návštevníci môžu ochutnať množstvo mladých vín z Malokarpatského regiónu. Okrem mladých vín budú však na ochutnávku aj staršie vína z 20 vinárstiev.
Okrem vín sa môžu návštevníci tešiť aj na rôzne gastrošpeciality. Sprievodným programom budú hudobné vystúpenia. Vstupenka stojí 25 eur.
Kedy a kde sa podujatie koná: 22. novembra 2024, v Starej tržnici v Bratislave.
Čo zahŕňa vstupenka: Vstupenka neobsahuje pohár, ani degustáciu vína. Na mieste budú k dispozícii poháre so špeciálnou grafikou podujatia za vratnú zálohu 5 eur.
Ako sa tam dostať: Priamo pred Starou tržnicou, ako aj v jej blízkom okolí sú autobusové aj električkové zastávky – mestská hromadná doprava tam jazdí doslova každých pár minút. Trasa sa dá pozrieť aj v plánovači cesty na IDSBK.
Projekt Za rohom
Bratislava Region Tourism ako organizácia destinačného manažmentu vytvára podmienky a podporuje rozvoj cestovného ruchu na malom, ale pestrom území regiónu, ktorý okrem hlavného mesta zahŕňa aj prirodzené destinácie Malé Karpaty, Región Senec a Záhorie.
V spolupráci s portálom Startitup spustili projekt Za rohom, ktorý približuje krásy Regiónu Bratislava. Rozdelený je na viac častí, v ktorých sa postupne predstavia miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.