Slovenskí architekti ovládli zahraničnú súťaž. Za návrh „kulturáku“ získali takmer 16-tisíc eur
- Slovenskí architekti zvíťazili v českej súťaži o rekonštrukciu kultúrneho domu
- V silnej konkurencii 15 projektov získali odmenu takmer 16-tisíc eur
- Slovenskí architekti zvíťazili v českej súťaži o rekonštrukciu kultúrneho domu
- V silnej konkurencii 15 projektov získali odmenu takmer 16-tisíc eur
Slovenská architektúra zaznamenala významný medzinárodný úspech. V prestížnej architektonickej súťaži na rekonštrukciu kultúrneho domu v českom meste Ústí nad Orlicí zvíťazil slovenský ateliér Kuklica Smerek architekti.
Ich návrh sa presadil v silnej konkurencii 15 projektov a získal najvyššie ocenenie spojené s finančnou odmenou 400 000 českých korún (približne 15 785,94 eur). Na skutočnosť poukázal portál Archinfo.
Zachovali pôvodného ducha domu
Víťazný tím v zložení Peter Kuklica, Martin Smerek, Erik Hornáček, Radovan Szabó a Leonard Šlosár zaujal porotu najmä citlivým prístupom k pôvodnej architektúre kultúrneho domu z 80. rokov minulého storočia.
„Návrh vychádza z pôvodného objektu, zachováva členitosť fasády i mozaikovú výzdobu. Sústreďuje sa najmä na odstraňovanie prevádzkových nedostatkov a riešenie problematických miest, bez zásadných zmien vizuálu objektu,“ vysvetlil starosta mesta Petr Hájek.
Odborná porota, ktorá pozostávala z českých architektov a odborníkov vrátane Jiřího Preclíka, Martiny Buřičovej, Ondřeja Císlera a Ondřeja Chybíka, osobitne vyzdvihla schopnosť slovenského tímu zachovať historické prvky pri súčasnom vylepšení estetickej a funkčnej stránky budovy.
„Výsledkom je architektúra zapadajúca do súčasného európskeho diskurzu, nesúca v sebe výraznú historickú vrstvu, očistenú na výtvarnú esenciu,“ uviedla porota vo svojom hodnotení.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Rekonštruovaný kultúrny dom, ktorý nie je pamiatkovo chránený, ale nachádza sa v blízkosti historickej Heydrichovej vily, má po obnove slúžiť najmä na kultúrne a spoločenské podujatia. Hlavná sála bude využívaná na plesy, tanečné a prezentačné akcie, divadelné a filmové predstavenia.
Víťazný návrh slovenského ateliéru vyniká najmä citlivým prístupom k existujúcim umeleckým prvkom, zachovaním cenných mozaík a aktiváciou najnižšieho podlažia stavby.
„Pre dopracovanie štúdie odporúčame nevyhnutnú revíziu programu suterénnych gastrofunkcií a ich prevádzky, doplnenie funkčného zázemia k prenajímateľnej prevádzke v suteréne, resp. celkovú úpravu dispozícií,“ znie odporúčanie poroty k víťaznému návrhu.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Druhé a tretie miesto
Zaujímavosťou je, že aj druhé miesto v súťaži má slovenskú stopu. Tím City Work, vedený slovenským architektom Jurajom Sonlajtnerom, získal druhú cenu a odmenu 250 000 českých korún (cca 9 866,21 eur).
Ich návrh porota ocenila za odvážny prístup a unikátne riešenie, ktoré predstavuje budovu ako moderný, elegantný, minimalistický solitér. Sonlajtner je architektom, ktorý stojí za známym ambicióznym projektom Metropolis.
Tretie miesto v súťaži obsadil český ateliér NEUHÄSL HUNAL s odmenou 150 000 českých korún (približne 5 919,73 eur). Ich návrh sa vyznačoval kultivovanými úpravami interiéru, ale niektoré technické riešenia vzbudili otázniky.
Tento úspech slovenských architektov v medzinárodnej súťaži potvrdzuje vysokú úroveň slovenskej architektúry a jej schopnosť presadiť sa v zahraničí. Zároveň dokazuje, že citlivý prístup k historickému dedičstvu v kombinácii s modernými riešeniami môže priniesť vynikajúce výsledky v oblasti architektúry a urbanizmu.
Projekt M
Projekt Metropolis, ktorý vyrastá na nároží Bottovej a Chalupkovej ulice, sa od okolitých výškových budov odlišuje svojím charakteristickým dizajnom. Ten je v tvare písmena M. Hoci nejde o najvyššiu stavbu v lokalite, jeho architektonické riešenie púta mimoriadnu pozornosť.
„Metropolis predstavuje zosobnenie stredoeurópsky unikátneho prostredia,“ vysvetlil Sebastien Dejanovski, partner v skupine Mint Investments, ktorá za projektom stála ešte v roku 2023 pre YIM.BA.
Komplex tvoria dve veže s výškou 63 metrov, pričom disponujú 16 a 18 nadzemnými podlažiami. Architektonický ateliér City Work Architects sa vyhol konvenčnému riešeniu v podobe klasických kvádrov.
Namiesto toho navrhol budovy so zrezanými protiľahlými stranami, čím vytvoril priestor pre terasy a dal projektu jeho nezameniteľný vzhľad. Aj keď v porovnaní s okolitými stometrovými vežami pôsobí Metropolis subtílnejšie, svojím dizajnom jednoznačne vyniká.
V komplexe vzniká celkovo 292 bytov a apartmánov vo vysokom štandarde, z ktorých už približne dve tretiny našli svojich majiteľov. Podľa developera a realitnej kancelárie ide o jeden z najkvalitnejších projektov v hlavnom meste. To nielen vďaka prémiovej lokalite, ale aj nadštandardnému vybaveniu a použitým technológiám.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Archinfo, YIM.BA