NAŽIVO: Poslanci pokračujú v 22. schôdzi, ráno začali debatou o exprezidentovi Andrejovi Kiskovi
- Poslanci zasadli opäť do parlamentných lavíc
- Aktuálna schôdza by mala skončiť už v piatok
- Poslanci zasadli opäť do parlamentných lavíc
- Aktuálna schôdza by mala skončiť už v piatok
Celý týždeň v NR SR pokračuje 22. schôdza parlamentu. Počas včerajšieho hlasovania o odvolávaní Rudolfa Huliaka (nezaradený) nebol parlament uznášaniaschopný, hlasovanie preložili až na ďalšiu schôdzu so začiatkom 26. novembra.
Dnešné ráno poslanci začali debatou o odsúdení exprezidenta Andreja Kisku. Situáciu v pléne sleduje Startitup naživo.
Parlamentná diskusia o kauze bývalého prezidenta Andreja Kisku pokračuje vo štvrtok na 22. schôdzi Národnej rady SR. Poslanci budú rokovať o návrhu uznesenia, ktorý predložili koaliční zákonodarcovia v reakcii na nedávne rozhodnutie Krajského súdu v Prešove, ktorý Kisku uznal za vinného v daňovej kauze.
Predkladatelia v návrhu tvrdia, že bývalý prezident získal najvyšší ústavný post nečestným spôsobom a svojím konaním poškodil jej reputáciu. Parlament by mal podľa koalície odsúdiť nielen daňové podvody exprezidenta spojené s jeho kampaňou z roku 2014, ale aj jeho vyjadrenia o zastrašovaní sudcov. Poslanci majú vo štvrtok na programe aj ďalšie body.
Dnes sa bude konať aj pravidelná hodina otázok, ktorá je naplánovaná na 14:00. Poslanci tiež budú hlasovať aj o zostávajúcich personálnych návrhoch vrátane voľby členov Rady RTVS.
Kritika novely infozákona
Novelu infozákona, ktorá zavádza poplatky za rozsiahle vyhľadávanie informácií, kritizujú opozičné poslankyne. Podľa nich obsahuje právne nedostatky a je v rozpore s ústavou. Parlament ju schválil vo štvrtok s plánovanou účinnosťou od marca 2025.
Poslankyňa Lucia Plaváková z Progresívneho Slovenska vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby novelu vetoval. Podľa nej ide o snahu vlády obmedziť prístup verejnosti k informáciám o nakladaní s verejnými financiami a plnení zákonných povinností.
„Novela umožňuje voči poplatku namietať, no neexistujú nijaké lehoty o podaní ani rozhodnutí o námietke. Na túto chybu sme koalíciu opakovane upozorňovali, ale neopravili ju. Už ‚len‘ čerešničkou na torte je bezdôvodné predĺženie lehoty na vybavenie infožiadostí z ôsmich na 12 pracovných dní,“ uviedla Plaváková.
Výhrady k novele vyjadrila aj poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, za ľudí, KÚ). Poukázala na to, že niektoré ministerstvá nedodržiavajú ani súčasné znenie infozákona. V prípade jeho porušovania avizovala možnosť súdneho konania.
Cieľom novej legislatívy je umožniť štátu kompenzovať náklady vznikajúce pri rozsiahlom vyhľadávaní a poskytovaní informácií.
Článok budeme aktualizovať.
Zdroje: Startitup, TASR