Majitelia firiem na pochybách: Kedy môže byť konateľ zároveň zamestnancom s.r.o.?

  • Právne vzťahy v spoločnosti
  • Spoločnosť s ručeným obmedzením je forma podnikania
Biznis
Ilustračná fotografia Freepik/rawpixel.com
  • Právne vzťahy v spoločnosti
  • Spoločnosť s ručeným obmedzením je forma podnikania

Môže byť konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným (s. r. o.) zároveň jej zamestnancom? Táto téma často vyvoláva otázky medzi majiteľmi firiem aj budúcimi konateľmi.

Ako informuje portál peniaze.sk, každá spoločnosť s ručením obmedzeným musí mať aspoň jedného konateľa. Tento človek má okrem právomoci aj dôležitú zodpovednosť. Jeho postavenie v spoločnosti je prísne regulované. Ak by náhodou chcel pracovný pomer so s. r. o., existujú len určité podmienky, ktoré to povoľujú.

Právne vzťahy

Spoločnosť s ručením obmedzeným je forma podnikania. Poznáme dva typy, a to: jednoosobovú s. r. o. alebo viacosobovú s. r. o. Pri založení musia spoločníci priniesť do firmy určitý podiel, informuje portál firmaren.sk.

Vzťah medzi konateľom a s.r.o. by mal byť podľa slovenských súdov vždy obchodno-záväzkovým, čo vyplýva zo zmyslu § 261 ods. 6 Obchodného zákonníka, píše epi.sk.

Podľa judikatúry je prípustné, aby konateľ vykonával v spoločnosti aj úlohy zamestnanca, avšak pracovná zmluva musí byť v takom prípade uzatvorená na iný druh práce. Je neprípustné, aby sa pracovný pomer konateľa prekrýval s činnosťami, ktoré vykonáva ako člen riadiaceho orgánu spoločnosti.

V skutočnosti to znamená, že konateľ môže vykonávať dva pracovné režimy, a to:

  • kombinovaný režim
  • obchodno-právny režim

Konateľ v kombinovanom režime bude mať so s. r. o. podpísanú obchodnoprávnu zmluvu o výkone funkcie. Tá bude upravovať jeho práva a povinnosti. Ďalšiu zmluvu, ktorú bude musieť mať podpísanú, je pracovná zmluva s druhom práce a vymedzenými činnosťami, ktoré nesúvisia s konateľskou prácou. Uveďme si príklad: konateľ bude zároveň aj kuchár v reštaurácii.

Pri obchodno-právnom režime bude vzťah konateľa riadiť len obchodná zmluva. Ak niekto vykonáva funkciu konateľa, je nevyhnutné, aby mal so spoločnosťou uzatvorenú minimálne zmluvu o výkone tejto funkcie. Pokiaľ sa spoločnosť s konateľom nedohodnú na podrobnostiach ich vzájomného vzťahu inak, budú sa riadiť pravidlami Obchodného zákonníka, najmä jeho ustanoveniami o mandátnej zmluve.

Táto zmluva musí byť uzatvorená písomne a na jej platnosť je potrebné, aby ju schválilo valné zhromaždenie spoločnosti. Okrem tejto zmluvy schvaľuje valné zhromaždenie aj odmeňovanie konateľa a podmienky jeho odmeny, informuje portál peniaze.sk

Konateľ môže vykonávať v pracovnom režime dve činnosti, a to:

  • Oprávnenia navonok spoločnosti (voči tretím osobám)
  • Oprávnenia dovnútra spoločnosti

Zodpovednosť konateľa

Aby sme správne pochopili zodpovednosť konateľa, je potrebné si vymedziť pojmy konateľ a spoločník. Ako píše portál podnikajte.sk, konateľ je štatutárny orgán firmy a spoločník je majiteľ.

Konateľ firmy danú spoločnosť zastupuje, ale taktiež vystupuje voči tretím osobám. Taktiež uzatvára zmluvy a podobné náležitosti. Môže sa niekedy stať, že konateľ je zároveň aj majiteľ.

K téme pracovných vzťahov sa vyjadril aj Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce. „Obchodná spoločnosť je právnickou osobou, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov. Vloženie vkladu do spoločnosti nezbavuje spoločníka možnosti vykonávať pre spoločnosť prácu, a to buď v pracovnoprávnom vzťahu (ak činnosť napĺňa znaky závislej práce), alebo bez neho. Spoločník teda môže pre spoločnosť vykonávať prácu aj na základe uzavretej pracovnej zmluvy, dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce.“

Zdroje: peniaze.sk, firmaren.sk, epi.sk, podnikajte.sk

Najnovšie videá

Trendové videá