Finweek Bratislava 2024: Ako digitálne euro a fintech formujú budúcnosť bankovníctva
Konferencia Finweek Bratislava tento rok pokorila rekord návštevnosti. Dynamický priestor, kde sa každoročne stretávajú špičky fintech sveta, bankovníctva a kryptosveta, navštívilo spolu rekordných 430 domácich a zahraničných rečníkov a návštevníkov.
Ani tento rok nebola núdza o unikátnu perspektívu diskutujúcich, zaujímavé prednášky a výnimočný sprievodný program. Dva dni panelových diskusií spojili významných odborníkov v diskusiách digitálne euro, AI, kapitálový trh a inovatívny technologický región, fintech vs. banky, diskusia MiCA a jeden deň konferencie formou online na tému finančnej gramotnosti. Popri tom sa odovzdávali ceny Zlatá minca, Slovak Fintech Awards a diskutovalo sa o Fintech Valley Europe.
Otváracia panelová diskusia o digitálnom eure priniesla živú debatu, zástupcovia centrálnych bánk, Dušan Jurčák a Anikó Szombati, spolu s predstaviteľom EÚ Petrom Palusom, zdôraznili potenciálne výhody zvýšenej efektivity, finančnej inklúzie a zníženia závislosti na medzinárodných kartových schémach. Mikuláš Peksa pritom poukázal na dôležitosť ochrany súkromia používateľov pri navrhovaní digitálneho eura. Český ekonóm Lukáš Kovanda z Trinity Bank však vyjadril vážne obavy ohľadom vládnej kontroly a možnosti zmrazenia finančných prostriedkov, čím vyvolal búrlivú výmenu názorov s centrálnymi bankármi. Peter Ivanka zas otvoril otázku dopadu na existujúcu bankovú infraštruktúru a možnej konkurencie pre komerčné banky. Prostredníctvom online pripojenia prispel Kaan Buyuk svojimi postrehmi o vývoji digitálneho eura a jeho možnej úlohe v globálnom finančnom prostredí.
Panelová diskusia o Únii kapitálových trhov (CMU) preukázala silný konsenzus o jej význame pre ekonomický rast a konkurencieschopnosť na Slovensku aj v EÚ. Každý účastník priniesol jedinečný pohľad, čím zdôraznil rôzne aspekty potenciálnych výhod CMU. Lukáš Bonko z Bratislavskej burzy cenných papierov vyzdvihol úlohu národných a regionálnych búrz pri uľahčovaní prístupu k financovaniu, najmä pre malé a stredné podniky. Róbert Vlkolinský, zástupca Ministerstva financií SR, zdôraznil záväzok Slovenska voči CMU a jeho snahy prilákať investície. Peter Tkáč z Národnej banky Slovenska kládol dôraz na udržanie finančnej stability v rámci rámca CMU. Martin Bittara, generálny riaditeľ spoločnosti Okazio, sa sústredil na potenciál CMU podporovať inovácie a rast startupov. Celá diskusia vytvorila obraz optimizmu a spolupráce, pričom účastníci uznali CMU ako kľúčový motor budúceho ekonomického úspechu.
Spíkri panelovej diskusie na tému MiCA sa zhodli na potrebe smart regulácie a budovaní dôvery, ktorá má nahradiť reštrikcie inovácií. „MiCA stanovuje jasné pravidlá: zatiaľ čo poskytovatelia kryptomien mimo EÚ tu nemôžu aktívne propagovať svoje služby, klienti z EÚ si môžu globálne služby vybrať z vlastnej iniciatívy. Budovanie krypto hubu je ako stavanie domu: Základom je podporujúce daňové prostredie, stenami sú odborná pracovná sila a strechou jasné regulácie,“ zaznelo zo strany Národnej banky Slovenska.
Panelová diskusia o trendoch v oblasti platieb priniesla široké spektrum názorov na sily, ktoré formujú budúcnosť odvetvia. Branislav Beer, zastupujúci spoločnosť Visa, predstavil pohľad zameraný na pokračujúci význam etablovaných globálnych platobných sietí. Zdôraznil iniciatívy Visa v oblastiach ako okamžité platby, tokenizácia a cezhraničné transakcie, pričom vyzdvihol ich úlohu pri podpore inovácií a finančnej inklúzie. Experti ako Adam Zvi Shattenstein z Payoneer a Michal Szymanski z Blik poskytli protinázory, upozorňujúc na vzostup alternatívnych platobných systémov a rastúcu konkurenciu v platobnom sektore.
Rozoberali rastúcu popularitu mobilných peňaženiek, lokálnych platobných schém a potenciál kryptomien narušiť tradičné platobné modely. Marina Kapustina priniesla so svojou právnou expertízou do popredia regulačné otázky, zdôrazňujúc vplyv PSD2, otvoreného bankovníctva a meniaceho sa právneho rámca v oblasti platieb. Právny expert Stephan Klinger pridal ďalšiu hĺbku, keď sa zameral na ochranu údajov, AML súlad a právne dôsledky nových platobných technológií.
Ondrej Farkaš z ENTROPI.space vniesol do diskusie jedinečný pohľad, keď hovoril o budúcnosti platieb vo vesmíre, upozorňujúc na výzvy a príležitosti, ktoré prináša tento nový horizont. Jeho príspevok podnietil širšiu diskusiu o budúcnosti platieb, posúvajúc hranice mimo bežné pozemské aplikácie. Gabriel Stefanak z Decta prispel do diskusie postrehmi o konkrétnych platobných technológiách a riešeniach, pričom sa zameral na prevenciu podvodov, bezpečnosť a úlohu AI pri zlepšovaní platobných procesov.
Časť konferencie patrila aj téme Fintech Valley Europe, ktorá volá po zvýšenej globálnej viditeľnosti, silnejšom hlase v regulačných záležitostiach a lepšej schopnosti prezentovať naše riešenia na svetovom trhu. Iniciatíva Fintech Valley Europe, ktorú predstavil vlani prezident slovenského FINAS Davy Čajko, sa zameriava na podporu startupov, zjednotenie postojov regiónu a vytvorenie spoločného technologického sandboxu.
Záver trojdňovej konferencie patril online panelovej diskusii o finančnej gramotnosti, počas ktorej diskutujúci spoločne otvárali potrebu finančného vzdelávania na základných a stredných školách, zamerali sa na rozlišovanie dobrých rád a finančných podvodov, aj to, o aké formy finančného vzdelávania majú ľudia záujem.
Tieto slovenské fintech riešenia menia pracovný trh
Finweek Bratislava sa stal dejiskom už 13. ročníka FINAS Meetup#13, ktorý potvrdil svoju vedúcu pozíciu fintech komunity na Slovensku. FINAS je strešnou organizáciou prepájajúcou sektory finančného sveta s technológiami, inováciami a krypto sektorom nielen na Slovensku. „Súčasťou stretnutia zástupcov fintech bolo 11 prezentácií domácich členov, ktoré prispeli ku komplexnému vnímaniu témy fintech. Kombinujeme témy, vytvárame prostredie pre spoluprácu, fintech umožňuje nasadzovať technológie do rozličných odborov a vnímať ho omnoho kontextuálnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá,” hovorí Davy Čajko, prezident FINAS.
Ocenenie Zlatá minca je už neoddeliteľnou súčasťou medzinárodnej fintech konferencie. Porota Zlatej mince hodnotí produkty slovenských bánk a poisťovní. Z výsledkov vyplýva, že podľa odborníkov je najúspešnejšou bankou Tatra banka, najúspešnejšou poisťovňou Allianz – SP a najúspešnejšou firmou v investovaní BlackRock, ktorá vyhrala kategórie Akciové fondy, Dlhopisové fondy, Zmiešané fondy, aj nové kategórie Komoditné fondy a Fondy investujúce do akcií realitných spoločností.
Cenu Top Slovak Fintech Awards 2024 získali tri slovenské spoločnosti – Arbitas, Doklado a WageNow. Arbitas prináša digitálne služby štátu a samosprávy pre občana, Doklado je aplikácia na digitálne spracovanie bločkov a faktúr pre podnikateľov a účtovníkov a WageNow predstavuje inovatívne riešenie, vďaka ktorému si zamestnanci môžu vybrať výplatu za odpracované dni kedykoľvek, bez starostí navyše na strane zamestnávateľa.
„O víťazoch Fintech Awards rozhodovali aj naši členovia. Medzi zásadné kritériá patrila „rozpoznateľnosť” produktu a aj jeho benefity, čím sa vystihla podstatu fintechu, a teda pridaná hodnota pre užívateľov, “ hodnotí Davy Čajko, organizátor medzinárodného podujatia Finweek Bratislava 2024.
Zaujali sprievodné podujatia aj bohatý networking
Viete, koľko váži trojská unca? V akom percentuálnom vyjadrení sa zvýšila cena zlata za ostatných 12 mesiacov? Aká je celková suma investovaných peňazí v Golden Gate do drahých kovov? Na konferencii Finweek Bratislava 2024 sa rozdávali aj strieborné mince z limitovanej 3000-kusovej edície Sedem divov sveta v súťaži o investičné zlato. Zaujímavým sprievodným programom bola aj výstava unikátnych obrazov – šatiek, ktoré sú zapísané na blockchaine.
Účastníci konferencie ocenili priestor na networking a možnosť organizátora konferencie dohodnúť si s kýmkoľvek zo spíkrov alebo hostí individuálne obchodné stretnutie.
Konferencia Finweek Bratislava 2025 má už svoj dátum, bude sa konať 14.-16.10.2025. Tie najzaujímavejšie informácie a záznamy z panelových diskusií nájdete na www.finweek.sk a na Youtube kanáli @techevents-bratislava.
Hlavnými partnermi tohtoročného podujatia boli Ministerstvo financií SR, Národná banka Slovenska, Visa, partnermi spoločnosti Decta, Prosman & Pavlovič, EUBA, FVE, CRIF. Podujatie podporili Izraelská ambasáda, Fumbi, Arbiex, Eska Finance, Burza cenných papierov v Bratislave, produktový partner podujatia Slido.
Expo & gallery partneri Lufthansa group, ASG, partneri sprievodných podujatí Zlatá minca, Finas. Hlavný mediálny partner FX.