Zmena pri práci na dohodu: Nový zákon pripraví tisíce ľudí o dôchodky, varuje expert

  • Nový zákon má riešiť kritický nedostatok pracovníkov v cestovnom ruchu
  • Dohodári však prídu o viaceré benefity
Čašník, peniaze
Ilustračné foto Unsplash/Lefteris kallergis, Markus Spiske
  • Nový zákon má riešiť kritický nedostatok pracovníkov v cestovnom ruchu
  • Dohodári však prídu o viaceré benefity

Poslanci z koaličnej SNS navrhli novelu Zákonníka práce, ktorá má zjednodušiť sezónne zamestnávanie v oblasti cestovného ruchu. Ich cieľom je odstrániť nejasnosti v právnych pravidlách, ktoré sa týkajú sezónnych prác na dohodu o pracovnej činnosti. Tento návrh už prešiel schválením v Národnej rade SR v utorok, 5. novembra.

Napriek schváleniu sa objavili kritické hlasy. Ekonomický expert Jozef Mihál patrí medzi tých, ktorí novelu kritizujú. Na sociálnej sieti vyjadril pochybnosti o jej prínose a upozorňuje na možné nedostatky, ktoré by mohli ovplyvniť trh práce v sektore cestovného ruchu.

Podmienka priamej závislosti výkonu pracovnej činnosti od prevádzkovania činností uvedených v prvom bode až piatom bode prílohy pri prevádzke reštaurácií a pohostinstiev a pri prevádzke ubytovacích zariadení vniesla do aplikačnej praxe nejasný výklad uvedenej podmienky. Odstránením tejto podmienky sa docieli jednoznačný výklad právnej úpravy,“ zdôvodnila SNS v návrhu na zmenu Zákonníka práce.

Kritický nedostatok pracovnej sily

V cestovnom ruchu stále chýbajú kvalifikovaní pracovníci, upozornili poslanci. Počet týchto zamestnancov sa výrazne znížil kvôli opatreniam prijatým počas pandémie COVID-19. Situáciu ešte zhoršila energetická kríza a rastúca inflácia, ktoré zasiahli trh práce. Tieto faktory spôsobili, že mnohí odborníci opustili sektor, čo vytvorilo vážny nedostatok pracovnej sily.

Nedostatok pracovnej sily sa výrazne prejavuje počas letnej a zimnej turistickej sezóny, keď rastú potreby zvyšovania počtu zamestnancov predovšetkým v povolaniach s potrebou nízkej miery kvalifikácie. Návrh zákona zjednoduší sezónne zamestnávanie v sektore cestovného ruchu,“ uviedli ďalej predkladatelia návrhu.

Podľa nich tento návrh zákona prinesie pozitíva pre podnikateľské prostredie. Očakávajú, že zlepší podmienky pre firmy a podporí ich rast. Okrem toho by mal mať aj priaznivé sociálne dopady. Návrh zákona nebude mať vplyvy na rozpočet verejnej správy, na životné prostredie, informatizáciu spoločnosti, vplyvy na služby verejnej správy pre občana a ani vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu,“ dopĺňajú.

Zákon začne platiť od 1. januára 2025.

Nové pravidlá

Mihál vysvetľuje, že od 1. januára 2025 sa v cestovnom ruchu môžu uzatvárať dohody o pracovnej činnosti na sezónne práce. Tieto dohody sa týkajú prevádzky reštaurácií, pohostinstiev a ubytovacích zariadení.

Nezáleží na tom, či sú tieto prevádzky spojené s prepravou osôb po riekach, prenájmom športových potrieb, prevádzkovaním táborov, umelých vodných plôch alebo lanoviek a lyžiarskych vlekov.

Podľa Mihála sa tieto dohody budú môcť uzatvárať bez akýchkoľvek obmedzení. Nebude potrebné dodržiavať podmienku výnimočnosti práce na dohodu, čo znamená väčšiu flexibilitu pre zamestnávateľov.

Odborové zväzy i minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) sú určite spokojní, veď takíto zamestnanci nemajú nárok napríklad na dovolenku, platené ,paragrafy‘, nie sú chránení pred prepustením, nemajú nárok na odstupné, na príspevky na rekreáciu, na financovanie stravovania a tak ďalej,“ uvádza Mihál.

Výzvy a riziká nového zákona

Ako uvádza portál topky.sk, keď poslanci SNS predkladali návrh, poslankyňa PS Darina Luščíková upozornila na niekoľko problémov. Ak sa tento zákon schváli, všetky práce v reštauráciách, stravovacích a ubytovacích zariadeniach sa stanú sezónnymi. To by mohlo negatívne ovplyvniť zamestnancov týchto prevádzok.

Luščíková tiež pripomenula, že už teraz mnohí čašníci, kuchári a recepční pracujú na dohody. Týmto spôsobom sú často zamestnávaní, čo môže znamenať menej istoty a výhod pre nich. Tieto zmeny by mohli ešte viac zhoršiť ich pracovné podmienky. Po novom by mohli dohodári pracovať až osem mesiacov a tvárili by sme sa, že je to sezónna práca,“ dodala.

Ďalší problém, na ktorý upozornila, je podobný tomu, čo spomínal Mihál. Zamestnanci a zamestnávatelia nebudú platiť odvody na starobné poistenie ani na poistenie v nezamestnanosti.

To znamená, že títo pracovníci nebudú mať nárok na starobné dôchodky ani na podporu v nezamestnanosti. Tým sa znižuje ich sociálna istota a zabezpečenie do budúcnosti, čo môže mať vážne dôsledky na ich životnú úroveň. „Prečo? Pretože sa bude uplatňovať odvodová odpočítateľná položka a každý zamestnávateľ to presne takto bude robiť,“ uviedla Luščíková. 

Podľa poslankyne samotné ministerstvo financií vo svojom stanovisku uviedlo, že rozpočet verejnej správy pocíti vplyv v hodnote niekoľkých miliónov eur.

Luščíková vysvetľuje, že dôvodom je uplatnenie odvodovej odpočítateľnej položky. To znamená, že zamestnanci a zamestnávatelia nebudú platiť odvody, s výnimkou nemocenského poistenia.

Tento krok môže mať významný finančný dopad, pretože zníženie odvodov ovplyvní príjmy štátu. Zamestnanci a zamestnávatelia síce ušetria, ale môže to mať dlhodobé následky na verejné financie.

Výrazná podpora sezónnemu zamestnávaniu

Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR s radosťou prijalo schválenie návrhu. Táto legislatívna zmena je významným krokom k tomu, aby podnikanie v cestovnom ruchu bolo atraktívnejšie. O tejto novinke informoval odbor komunikácie ministerstva.

Rezort si uvedomuje, že v cestovnom ruchu stále chýbajú kvalifikovaní pracovníci. Tento problém najviac trápi podnikateľov počas letnej a zimnej sezóny. Pandémia, energetická kríza a inflácia v posledných rokoch situáciu ešte zhoršili, čo viedlo k odchodu mnohých zamestnancov z tohto sektora.

Schválený návrh, ktorý zavádza odpočítateľnú položku na daň a odvody, poskytne výraznú podporu sezónnemu zamestnávaniu. Pomôže to nielen udržať súčasných pracovníkov, ale aj prilákať nových ľudí do odvetvia.

Zavedenie tejto odpočítateľnej položky predstavuje konkrétnu pomoc, ktorá podnikateľom uľahčí podmienky na trhu a zabezpečí lepšiu dostupnosť pracovnej sily. Po schválení historicky najnižšej päťpercentnej dane z pridanej hodnoty (DPH) pre gastro a ubytovacie služby, ktoré sme spoločne s SNS presadili pri nedávnych úpravách sadzieb DPH, ide o ďalší zásadný krok smerom k zvýšeniu kvality a konkurencieschopnosti slovenského cestovného ruchu a gastrosektora,“ avizoval minister cestovného ruchu a športu SR Dušan Keketi (nominant SNS).

Zdroje: FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, topky.sk

Najnovšie videá

Trendové videá