Politici reagujú na víťazstvo Donalda Trumpa: „Je to zlá správa pre Slovenskú republiku“ (ANKETA)
- Americké voľby s prehľadom vyhral Donald Trump
- Kamala Harrisová zažila tvrdú porážku
- Slovenských poslancov sme sa pýtali, ako na jeho zvolenie reagujú
- Americké voľby s prehľadom vyhral Donald Trump
- Kamala Harrisová zažila tvrdú porážku
- Slovenských poslancov sme sa pýtali, ako na jeho zvolenie reagujú
Veľká výhra pre Donalda Trumpa, trpká porážka pre Kamalu Harrisovú. 47. prezidentom v Spojených štátoch sa stal muž, ktorý už túto funkciu raz zastával. Čaká ho neľahká úloha, svet totiž zmieta vojna na Ukrajine, rovnako aj konflikt v pásme Gazy.
Pred voľbami sme sa pýtali politikov na ich favoritov a na to, čo by to znamenalo pre Slovensko. Avšak včera nás zaujímalo, ako hodnotia už reálny výsledok amerických volieb. Priznávajú, či ich sledovali, ako to hodnotia, a rovnako aj to, čo si myslia, že sa po znovuzvolení Trumpa zmení.
Gratulácie zo zahraničia
Séria gratulačných telefonátov zaplavila v stredu novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Medzi prvými, ktorí zdvihli telefón, aby zablahoželali víťazovi volieb, boli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér nezaváhal a okamžite sa pochválil svojím rozhovorom na sociálnej sieti. „Volal som Mar-a-Lago. Práve som mal prvý telefonický rozhovor s prezidentom Trumpom od volieb. Máme veľké plány do budúcnosti!“ uviedol Orbán na platforme X, pričom spomenul Trumpovo sídlo na Floride.
Aj ukrajinský líder Zelenskyj využil sociálne siete na oznámenie svojho telefonátu s Trumpom, pričom zdôraznil dôležitosť americko-ukrajinských vzťahov. „Silné a neotrasiteľné vodcovstvo USA je nevyhnutné pre svet a pre spravodlivý mier,“ konštatoval Zelenskyj.
K zástupu gratulantov sa pridal aj čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý osobne zatelefonoval Trumpovi. Hoci čínske veľvyslanectvo vo Washingtone odmietlo komentovať obsah ich rozhovoru, ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu vydalo vyhlásenie, v ktorom vyjadrilo rešpekt voči rozhodnutiu amerických voličov.
Manželia Obamovci sa k výsledku volieb postavili diplomaticky. Vo svojom vyhlásení síce priznali sklamanie z výsledku, ale poukázali na širší kontext globálnych výziev, ako sú pandémia a inflácia, ktoré ovplyvňujú fungovanie demokratických systémov. Zdôraznili potrebu dialógu a zachovania demokratických princípov pri riešení týchto problémov.
Sila populizmu
Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska priznáva, že si privstal, aby mohol voľby aspoň trochu sledovať. Hovorí, že sú to asi najväčšie voľby a je teda prirodzené, že ich ľudia sledujú.
Menšiu zainteresovanosť už prejavil poslanec a novozvolený predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Richard Glück. Pre Startitup uviedol, že sledoval voľby len v rámci médií pretože nezvykne komentovať vnútroštátnu politiku iných štátov.
Najviac voľbám v USA venoval líder strany SaS Branislav Gröhling, ktorý sa netají tým, že ich sledoval pomerne dlho do noci. „Priznám sa, že áno, dokonca do nejakej tretej hodiny ráno,“ odpovedal na otázku. Priznáva, že bol zvedavý na výsledky prvých exit pollov.
Dubéci dodáva, výsledok poukazuje na to, že všade vo svete, nielen na Slovensku, je populizmus veľmi silný a Donaldovi Trumpovi sa podaril.
„Čo je pre mňa dôležité, je to, že to je podľa mňa zlá správa pre Slovenskú republiku, a to ma trápi viac ako poslanca národnej rady,“ reaguje na jeho zvolenie. Hovorí, že aj pre nás je dôležité, kto je hlavou USA. „Ja sa obávam, že do Bieleho domu smeruje človek, ktorý bude podporovať protekcionizmus a ekonomické politiky, ktoré sú zlé pre Slovenskú republiku,“ uviedol.
Podpora zo Smeru
Glück sa naopak ničoho neobáva a Donaldovi Trumpovi gratuluje k tomu, že sa mohol vrátiť do prezidentského úradu. „Budem mu držať palce ako jednému z najväčších lídrov, aby splnil to, čo tvrdil, že bude robiť všetko preto, aby zavládol mier vo svete, a hlavne teda na Ukrajine, keďže ten konflikt sa nás bytostne najviac týka,“ uviedol.
Predseda parlamentného výboru si myslí, že zvolením republikánskeho kandidáta bude dochádzať k deeskalácii konfliktu na Ukrajine a rovnako sa bude snažiť riešiť aj konflikt v pásme Gazy. „Predpokladám, že Donald Trump bude vedieť hovoriť aj s prezidentom Putinom tak, ako to deklaroval, že s ním chce rozhodne rokovať,“ doplnil.
Na otázku, či si myslí, že Trump skutočne ukončí vojnu na Ukrajine do 24 hodín od zvolenia do úradu, reagoval zopakovaním, že mu bude držať palce. „V politike je bežná politická metafora. Predpokladám, že tým nemyslel 24 hodín reálnych, ale že bude v skorom čase robiť všetko preto, aby tento konflikt prešiel od zabíjania ku rokovaciemu stolu,“ uzavrel.